Поняття про білки як природні високомолекулярні сполуки. Загальна характеристика білків, елементний склад. Білки у природі та їх значення . Історія відкриття будови білків та її вивчення

Тема : Поняття про білки як природні високомолекулярні сполуки. Загальна характеристика білків, елементний склад. Білки у природі та їх значення . Історія відкриття будови білків та її вивчення.

Мета: розширити знання про білки як природні високомолекулярні сполуки;ознайомити з елементним складом білків, з історією відкриття будови білків; показати роль білків у природі та їх значення; здійснювати міжпредметні звязки; розвивати вміння аналізувати, співставляти; виховувати зацікавленість учнів в отриманні нових знань.

Обладнання: Таблиця «Вміст у клітині хімічних сполук, %»

Девіз уроку: «…Скрізь, де ми зустрічаємо життя, ми виявляємо, що воно пов’язане з будь-яким білковим тілом, і скрізь, де ми зустрічаємо будь-яке білкове тіло, яке не знаходиться в процесі розкладу, ми зустрічаємо явища життя». (Ф.Енгельс)

Форми та методи роботи: розповідь, бесіда, проблемне запитання, робота з таблицею

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Психологічний тренінг. Очікування від уроку.

ІІ. Вступне слово вчителя.

Дорогі діти! Навколо нас вирує життя в усіх його проявах. Ми чуємо як щебечуть птахи, шарудять звірі, плюскоче у воді риба, дзижчать комахи. Ми бачимо , що життя існує в гарячих пустелях і у льодовикових полярних зонах. Ми його зустрічаємо скрізь. Наша планета Земля насичена життям у такій різноманітності, що важко збагнути все. А спробуйте дати відповідь на запитання: «Що ж лежить в основі життя?»

На це питання наука намагається дати відповідь протягом усієї історії. Вчені вже давно зрозуміли, Що основну роль в усіх життєвих процесах відіграють білки. Білки містяться в усіх живих організмах, в усіх їх клітинах. Тому девізом нашого уроку є слова….

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Жодну речовину хіміки не вивчали так довго, як білки. Від перших кроків на шляху пізнання складу білків до визначення їх структіри минуло два століття. Ми ж з вами на протязі 11 уроків маємо можливість познайомитися з інформацією про ці речовини: їх будовою, властивостями, значенням.

Тема сьогоднішнього уроку…

ІУ. Вивчення нового матеріалу.

1. Білки- високомолекулярні природні сполуки.Розповідь учителя. Білки – високомолекулярні природні сполуки (біополімери), структурну основу яких складають поліпептидні ланцюги, побудовані із залишків а- амінокарбонових кислот.

ü Пригадайте з курсу біології та хімії скільки амінокислот беруть участь в побудові білкової молекули?

Так, дійсно відомо 20 амінокислот. Якщо ми візьмемо 3 амінокислоти , то кількість комбінацій буде =6, якщо взяти 4 амінокислоти, то ця кількість сягне 24. Якою ж буде кількість комбінацій із 20 амінокислот? Величезною.

Цікавий факт.Якщо взяти 12 амінокислот із 20, то вони можуть дати 10 300 різних білків.Якщо б наша планета складалася тільки із цих речовин і кожна з них була б представлена тільки однією молекулою, то маса Землі дорівнювала б приблизно 10 280 г. В дійсності маса Землі становить 10 27 г . Отже, очевидним є той факт, що в природі існує лише мала частина теоретично можливої кількості білків.

Давайте розглянемо таблицю.

 

Таблиця «Вміст у клітині хімічних сполук, %»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обговорення таблиці

Вчитель. Як бачимо серед речовин органічної природи білки займають значне місце- вони становлять основу структури всіх живих організмів та систем і виконують ряд важливих функцій. Білки входять до складу міжклітинної рідини, лімфи, плазми крові. Вони входять до складу всіх організмів і мембран клітин, є основним структурним матеріалом.

2.Елементарний склад білків. С- 55-60%, О- 19-24%, N -15-18%,H – 6-8%,S – 0,4-2%, P – 0,5-0,6%. B склад білка входять також I,Fe,Si і тд.

3.Загальна характеристика білків . Термін «білки» виник вперше в звязку із знаходженням в тканинах тварин і рослин речовин, що подібні за деякими своїми властивостями з яєчним білком ( при нагріванні вони розкладалися). Ці речовини Мульдер у 1838 році назвав протеїнами (з грецького – перший), тобто вони являються важливими складовими живої матерії , без якої неможливе життя.

Всі білки в залежності від будови було поділено на прості (протеїни ) і складні (протеїди) . Детальніше з ними ми ознайомимось на наступних уроках.

4. Будова білків. У 1880 році російському вченому Данилевському О.Я. вдалося встановити яким чином зєднуються амінокислоти у молекулі білка. В результаті відщеплення води між аміногрупою однієї амінокислоти і карбоксильною групою іншої виникає пептидний зв’язок. У молекулі білка можуть обєднуватись від кількох десятків до кількох тисяч амінокислот і більше. Утворюється довгий ланцюг. Отже, молекула білка- природний полімер, мономерами якого є амінокислоти..

На початку ХХ ст. німецький вчений Е.Фішер синтезував поліпептид із 20 амінокислотних залишків. Структуру білкової молекули інсуліну вчені розшифрували в 1954 році ( для цього знадобилося майже 10 років). Сьогодні здійснено синтез інсуліну. Інсулін продовжує життя хворих на цукровий діабет, котрі раніше жили не більше двох років.

5.Чи знаєте ви, що ….

• У організмі людини немає такої ділянки, де б не існувало білків.

• У крові та м’язах білки складають 1/5 від маси.

• У мозку — 1/2. Навіть в емалі зубів — 1/200.

• У різних органах білки складають 45—48 % сухої речовини

У.Узагальнення знань.У вигляді бесіди.

Отже, тепер ви зможете пояснити вислів «Життя – це спосіб існування білкових тіл». Думки дітей…

УІ. Домашнє завдання.

1.Опрацюйте матеріал підручника.

2.Підготуйте короткі повідомлення із історії відкриття білків.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

15 Поняття про білки як природні високомолекулярні сполуки Загальна характеристика білків, елементний склад (18.9 KiB, Завантажень: 4)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,329sec