ПОГОВОРИМО ПРО ПЕРЕХІД ДО СЕРЕДНЬОЇ ШКОЛИ

Цієї весни ваша дитина перейшла до п’ятого класу. І хоча попереду літо і відпочинок, багатьох уже зараз турбує запитання: чи можуть виникнути принципові зміни в поведінці і навчанні при переході до середньої ланки?

Із розповідей друзів, які мають трохи старших дітей, складається враження, що у п’ятому класі їхнього нащадка «начебто підмінили» (змінився характер, ставлення до навчання, посилилися нервовість, неслухняність, погіршилися оцінки).

Чи типове це явище, і чи справді можуть виникнути певні ускладнення при початку навчання в середніх класах?

Перехід від початкової школи до середньої — процес непростий як із фізіологічної, так і з психологічної точки зору. На жаль, у сучасній психології та педагогіці цій проблемі майже не приділяють належної уваги. Вважається, що все відбувається досить природно, планомірно, без протиріч, оскільки дитина вже має певний досвід навчання. Але дуже часто виникає низка проблем, які потребують вирішення.

Наведемо кілька об’єктивних факторів, що вимагають від дитини при адаптації до середньої ланки школи вироблення нової тактики та стратегії.

ВІД ОДНІЄЇ ВЧИТЕЛЬКИ ДО БАГАТЬОХ ВИКЛАДАЧІВ ТА КАБІНЕТНОЇ СИСТЕМИ

Від першої вчительки, яку діти сприймають як «другу маму», має відбутися перехід до викладання предметів різними фахівцями. За 3—4 роки малюк уже звик до певного стилю спілкування, виробив своєрідні механізми пристосування до вимог однієї людини. Тепер протягом дня у п’ятому класі він матиме справу з 4—5 різними педагогами, які відрізняються індивідуальними особливостями поведінки та діяльності, рівнем вимог, оцінювання тощо.

Зазначимо, що діти із сильною нервовою системою, швидким перебігом психічних процесів такий «калейдоскоп» сприймають природно, чого не скажеш про інтровертів, уповільнених, уразливих, некомунікабельних. Вони можуть не сприймати пояснень у незвичній для них манері; бурхливо реагувати на незнайомі інтонації; важко пристосовуватися до нових вимог. Це врешті негативно відображається на настрої, якості засвоєння інформації, взаєминах з оточенням.

Уведення кабінетної системи, з одного боку, підвищує рівень викладання і засвоєння предмета, оскільки дидактичний матеріал, наочність, технічні засоби навчання сконцентровані в певному класі. З іншого боку, під час перерви дитина повинна зібрати свої речі, перейти в інший кабінет (нерідко у протилежному кінці школи), підготуватися до наступного уроку. Звичайно, при цьому зменшується час на відпочинок, на вільне спілкування, що посилює втомлюваність і знижує працездатність.

ПІДВИЩЕННЯ ІНТЕРЕСУ ДО СПІЛКУВАННЯ З ОДНОЛІТКАМИ

Перехід до середніх класів співпадає з виникненням певних вікових особливостей, а саме: зростає роль і значення спілкування в житті десятирічної дитини, ускладнюється світогляд, змінюються власні моральні позиції — явища вже не сприймаються лише контрастно (чорне чи біле, хороше чи погане). Тому можливе зменшення інтересу до навчання, зниження пізнавальної активності. Це призводить до погіршення успішності, конфліктів із батьками та вчителями, недисциплінованості.

УВЕДЕННЯ НОВИХ ПРЕДМЕТІВ

У середніх класах різко зростає кількість предметів, що потребують певного розвитку абстрактного мислення (наприклад, замість математики — алгебра і геометрія). Суттєво зменшується роль наочності. Несвоєчасна допомога батьків у разі нерозуміння певної теми або розділу з предмета, заскладне пояснення вчителем нового навчального матеріалу може через певний проміжок часу призвести до втрати інтересу школяра (адже неусвідомлене, як правило, не засвоюється), а отже — різка зміна успішності, її погіршення. Тому батькам слід бути особливо уважними на перших етапах вивчення нової дисципліни і при найменших ускладненнях надати своєчасну допомогу.

МОЖЛИВА ЗМІНА КЛАСУ (ШКОЛИ)

У зв’язку зі створенням «профільних» (або спеціалізованих) класів батьки інколи переводять дитину — в пошуках найсучаснішого, найкращого. Це означає зміну усталених стосунків із товаришами, вчителями; переживання: чи вдасться влитися в новий колектив, стати в ньому своїм. Часто це призводить до емоційного напруження, підвищення рівня тривожності, виникнення конфліктних ситуацій, що, звичайно, негативно позначається на поведінці і навчанні.

МОЖЛИВА ЗМІНА РЕЖИМУ ДНЯ

Не секрет, що частина шкіл змушена перейти до другої (початок занять приблизно о 14.00) або подовженої першої зміни (початок занять об 11.30 або 12.00). Якщо батьки працюють, а дідусі та бабусі не мають змоги допомогти, то до 18.00—19.00 дитина сама про себе дбає. Це, звичайно, негативно впливає і на режим харчування (воно стає неповноцінним, переважає «бутербродно-тостерна» їжа), і на режим сну, прогулянок, виконання домашніх завдань тощо. Та й занадто багато самостійності у віці 10—11 років не завжди є доречним і виправданим.

Виконання ж уроків із батьками до 23.00 виснажує дитячий організм, призводить до перевтоми у другій половині дня, пізнього укладання в ліжко. Дитина може і встати пізніше, але не завжди бадьорою, з «важкою» головою. А попереду — новий непростий день шкільного життя.

Отже, слід визнати: перехід дитини до п’ятого класу навіть у межах одного і того ж навчального закладу не завжди може відбутися легко. Описані вище причини є об’єктивною підставою для підтримки і допомоги вашій дитині у пристосуванні до нових вимог учителів та умов життя.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

Протягом літа, вже зараз, привчайте учнів організовувати свою діяльність, заохочуйте самостійність, потяг до порядку, дисциплінованість. Саме ці риси допоможуть швидко збирати речі, переходити з класу в клас під час перерви.

Ви не повинні занадто турбуватися, оскільки значнішим за авторитет учителя стають дружні стосунки з однолітками. Якщо у класі є справді близький друг — ці відносини слід заохочувати. Адже за умови підтримки, подолання спільних проблем і труднощів адаптація проходитиме без значних ускладнень.

Коли на початку навчального року відбудуться перші батьківські збори, доцільно переговорити або зустрітися з різними вчителями, поцікавитись основними вимогами до засвоєння конкретного предмета. Зрозумівши позиції окремих викладачів, вам легше буде спрямувати дії дитини.

Пам’ятайте: перехід до середніх класів як подію можна образно порівняти з переходом когось із батьків на нову роботу або з опануванням незнайомого виду діяльності. І саме в такі непрості періоди від дорослих із більшим життєвим досвідом, виваженішими емоційними реакціями, набутим арсеналом прийомів пристосування до нових ситуацій потрібні теплота і співпереживання, вміння вислухати, зрозуміти, дати пораду. Адже вашій дитині й так нелегко. Але мине перша-друга чверть, і за вашої підтримки її життя нормалізується, а труднощі залишаться позаду.

завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,328sec