Походження людини

Тема. Походження людини.

Мета: розкрити природне походження людини від тварин; встановити рушійні сили антропогенезу; їх взаємодію і наслідки; розкривати вміння критично мислити.

Тип уроку:         урок засвоєння нових знань.

Методи та форми роботи: наочні, словесні, елементи інтерактивних технологій.

Терміни та поняття: антропогенез, біологічні фактори, соціальні фактори, найдавніші люди, давні люди, перші сучасні люди.

Обладнання: таблиці: “Будова скелета людини”, “Походження людини”, довідкова література.

Девіз уроку.

Людиноподібні мавпи (горила, шимпанзе) –

це наші предки, а скоріше рідні,

або двоюрідні брати,

які зберегли більше рис спільного предка.

Ч.Дарвін “Походження людини і статевий добір”

Хід уроку.

І.       Організаційних момент.

Розминка.

Візьміться лівою рукою за мочку правого вуха, а правою – за кінчик носа, тепер по команді “раз” поміняйте положення рук – правою візьміться за мочку лівого вуха, лівою – за кінчик носа. Повторіть кілька разів.

–       Чи легко ви впорались із завдання? Чому?

Висновок: Хороша координація рухів – основа в боротьбі за існування. У цьому ми перевершили наших предків – людиноподібних мавп.

 

ІІ.      Актуалізація опорних знань.

Експрес-тести.

  1. Наука, що вивчає будову організму, його органів та систем, – це:

а) фізіологія; б) психологія; в) анатомія.

2.      Наука про будову та функції клітин – це:

а) цитологія; б) ембріологія; в) гістологія.

3.      Наука, що вивчає функції цілісного організму, окремих клітин, органів та їхніх систем – це: а) фізіологія; б) анатомія; в) гігієна.

4.      Будову і функцію тканин вивчає:

а) біофізика; б) фізіологія; в) гістологія.

5.      Наука, що вивчає хімічні процеси в живих організмах – це:

а)біофізика; б) біохімія; в) генетика.

6.      Назвіть чинник, що сприяє здоров’ю людини:

а) куріння; б) фізична культура.

 

ІІІ.    Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь учителя.

В одному з німецьких зоопарків на одній з кліток висить напис: “Найстрашніший звір на Землі”. Коли цікаві відвідувачі заглядають за огорожу, то бачать … себе – там встановлено дзеркало.

Поясніть цей вислів з погляду:

–       еколога;

–       директора зоопарку;

–       звичайного школяра.

Справді, людина належить до царства Тварин.

 

ІV.    Повідомлення теми і теми уроку.

(Монітор комп’ютера).

 

V.      Надання необхідної інформації.

1.      Основні риси людського тіла, успадковані від тварин.

 

  1. Антропогенез – процес історичного розвитку людини.

 

 

 

  1. Родовід людини.

 

VІ.    Інтерактивна вправа.

Робота в творчих групах.

І група.      Знайдіть відмінності між пітекантропом і синантропом.

ІІ група.     Охарактеризуйте неандертальця і знайдіть ускладнення рівня організації порівняно з найдавнішими людьми.

ІІІ група.    Опишіть кроманьйонця, знайдіть риси його подібності із сучасними людьми.

 

VІІ.   Рефлексія.

Вправа “Хто швидше”.

Проблемне запитання.

  1. Проаналізуйте, які риси людини як біологічного виду свідчать про походження від предків, що жили на деревах?
  2. У 1908 р. у Франції були знайдені останки людини, череп якої мав похиле чоло, важкий цільний надочний валик, навислу потилицю. На нижній щелепі виступ підборіддя не розвинений. Об’єм мозку близько 1600 см3. Кому з викопних людей він належить?

 

VІІІ. Підсумок уроку.

Оцінювання і мотивація.

 

ІХ.    Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника. Скласти тест – відповідність.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

02 Тема Походження людини. (31.6 KiB, Завантажень: 64)

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,348sec