Побутові неорганічні забруднювачі: сполуки важких металів, гідроген сульфід, амоніак

Тема. Побутові неорганічні забруднювачі: сполуки важких металів, гідроген сульфід, амоніак, ціанідна кислота, оксиди Карбону, сульфур(ІV) оксид. Перша медична допомога при отруєннях газами.

Цілі: дати уявлення про будову та властивості деяких неорганічних речовин, що використовуються в побуті; ознайомити учнів з правилами безпечного поводження з ними; продовжувати формувати вміння пов’язувати використання речовин з їхніми властивостями; виховувати працелюбність та бережливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання та матеріали: схема «Хімічні знання».

Хід заняття

І. Організаційний момент

Вправа: «Я радий, що знаходжуся тут, тому що…».

(Кожен учень починає урок запропонованою фразою, і закінчує її вказуючи причину).

ІІ. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Під час роботи з калій перманганатом на руках, на стінках посуду залишаються коричневі плями, які не змиваються ні водою, ні милом. Їх можна позбутися, якщо протерти руки розчином гідроген пероксиду. Закінчіть рівняння реакції, розставивши коефіцієнти методом електронного балансу, зазначте окисник та відновник, процеси окиснення та відновлення. KMnO4+H2O2+H2SO4   MnSO4+O2+K2SO4+? ;

2. Складіть перелік медикаментів, які, на вашу думку, повинні бути в домашній аптечці.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Хімія обов’язково присутня в повсякденному житті людини. Це засоби лікування, косметика, синтетичні тканини. Хімія також використовується у процесі ремонту, прибирання житла, приготування їжі тощо. Можна сказати, що будинок людини – це невелика хімічна лабораторія. Сьогодні ми на нашому уроці продовжимо бути дослідниками в цій лабораторії.

Робота зі схемою « Хімічні знання».

ІV. Вивчення нового матеріалу

Інтерактивний метод «Ажурна пилка».

1.Створюються чотири «домашні групи», які отримують інформацію для вивчення. Ці групи працюють над такими темами:

  • Побутові хімікати.
  • Правила поводження з побутовими хімікатами.
  • Ознаки отруєння препаратами побутової хімії.

Перша невідкладна допомога в разі отруєння газами та       побутовими хімікатами.

2. Створюються чотири «експертні групи», де учні виступають у ролі експертів з питань, над якими працювали в «домашній групі», та отримують інформацію від представників інших груп.

3. Учні повертаються у свою «домашню групу», для того щоб поділитися новою інформацією, яку їм надали учасники інших груп.

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

1. Гра «Ланцюжок» (на дошці розміщуємо три плакати однакового змісту). Товари побутової хімії, які є у мене вдома.

     Назва хімікату Характер небезпечності Екологічне маркування
     

Учні класу поділяються на три групи. По черзі кожен із учнів виходить із кольоровими маркерами заповнює таблицю. Звичайно, учні, які сидять на одному ряду, можуть консультуватися між собою.

2. Відповісти на запитання:

Незамерзаючі рідини для миття автомобільного скла виготовляють на основі метилового спирту, що, як відомо, виявляє токсичну дію (яку?). До їхнього складу входять ще два базові компоненти – розчинники (етиловий спирт, етилен гліколь) і поверхнево – активні речовини, які також небезпечні для людини. Напишіть структурні формули базових компонентів, що входять до складу скло очищувальних рідин.

Якщо у вас удома є нашатирний спирт і хлоридна кислота, чи можна їх зберігати поряд? Чому? Поясніть написавши відповідне рівняння реакції.

Ваші дії, якщо ви в кухонній шафі раптово виявите невідому речовину:

а) скуштуєте ;

б) ні в якому разі не будете її куштувати;

в) поставите на місце;

г) з’ясуєте у батьків, що це за речовина, і наклеїти відповідну етикетку.

VІ.  Підбиття підсумків заняття. Оцінювання роботи учнів. Рефлексія.

VІІ.  Домашнє завдання. Підготувати проект.

завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,323sec