План-конспект уроку на тему: Цикариас (Захаріас) Топеліус «Сонячний промінь у листопаді»

Тема. Цикариас (Захаріас) Топеліус «Сонячний промінь у листопаді».

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом фінського письменника; вчити висловлювати власні міркування щодо можливого розвитку подій, вміти відтворювати казку за малюнком; розвивати швидкість та темп читання; виховувати почуття доброти, взаємодопомоги, людяності.

Обладнання: карта Європи і прапор Данії, виставка книг.

Хід заняття

І. Організація класу.    

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Чи легко бути письменником? Чи задумувалися ви коли-небудь, як люди стають письменниками?
  • Що потрібно, щоб людина стала письменником?
  • Сьогодні ми з вами ознайомимося ознайомимося з творчістю фінського письменника З. Топеліуса і опрацюємо його казку яка зашифрована в анаграмі:

нячСоний міньпро у толисдіпа

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя про творчість З. Топеліуса.

Фінський письменник Цакариас Топеліус -молодший жив у той час, коли мовою літератури, навчання й освіти в його країні була шведська мова.

До 1809 року Фінляндія (на карті Європи показати де знаходиться Фінляндія і повісити прапор Фінляндії) входила до складу Швеції.

Багато письменників Фінляндії, серед них і

Цакариас Топеліус, писали шведською, а їх книги

друкувалися в Швеції та Фінляндії, перекладалися

норвезькою та данською мовами.

Цакариас Топеліус народився в сім’ї лікаря. Батько, добра й сердечна людина, залишився в пам’яті селян Північного Естарботтена своєю лікарською практикою. Та в історії Фінляндії він — відомий фольклорист. Цакариас-батько записував народні фінські пісні-руни.

Тож Топеліус-син теж серйозно займався народною творчістю.

У студентські роки майбутній письменник вивчав медицину, але став викладачем історії Фінляндії, Росії та Північних країн, пізніше — ректором університету в Гельсінгфорсі (нині Хельсінкі).

Літературною діяльністю Топеліус почав займатися рано. Він писав книги з історії. Славу принесла йому “Історія Фінляндії | малюнках”.

Любили читачі й ліричні вірші Цакариаса (книги “Квіти вересу”, “Нові сторінки”, “Верес”).

Цакариас Топеліус дуже плідно працював у дитячій літературі. Він написав історичні повісті “Розповіді фельдшера” в п’яти циклах та “Книгу про нашу країну” для підлітків.

Цікаво розповів про природу в “Книзі природи”.

Для найменших письменник творив казки. У них постає сувора й велична природа Фінляндії, її історія та мужній народ. Добре вивчаючи народну творчість, казкар користується нею.

  1. Робота над казкою.

    (Клас поділений на 4 групи. Кожній групі дається частина казки. Починає читати спікер, за сигналом вчителя він передає текст іншому учневі і т.д.)

  2. Словникова робота. Зошит (с.26-27)

    (Кожна група вибирає незнайомі слова з своєї частини і намагається їх пояснити).

  3. Гра «Хто швидше».

    Вчитель називає окремі слова з різних частин казки, а діти повинні швидко знайти їх у тексті і підняти руку. Перемагає та група, яка швидко знаходила слова.

    Наприклад: листопад (1), береза (3), снігова хмара (2), щілинка (4) і т.д.

  4. Стислий переказ казки.

    Кожна група розповідає свій уривок з казки і їм дається однакове запитання:

  • Який настрій був у Сонячного промінчика в вашій частині?

Отже, герой у казці наділений людським почуттям і переживанням. Промінь переконаний, що йти — означає творити добрі вчинки.

  • Чи погоджуєтеся ви із цим висновком?
  1. Творче завдання. (робота в групах)

1 група. Запишіть число комах на землі, яке називає автор.

2 група. Намалюйте «Сонячний Промінь».

3 група. Чому автор визначив місяць листопад у казці?

4 група. Пофантазуйте: розкажіть про перебування на землі Сонячного Променя в іншу пору року.

7. Подискутуємо. Чи є користь від сонця?

8. Асоціативний кущ. Зошит (с.26)

З чим у вас асоціюється слово «сонце»?


 

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань.

  • Який епізод казки запам»ятався найбільше? Що вам сподобалося в казці, а що не сподобалося? Чого вчить ця казка?

V. Підсумок уроку.

– Як ви ставитесь до дій Променя? Чому так важливо щоб кожен робив добро?

VІ. Домашнє завдання. Скласти план до казки і переказувати за планом.

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,800sec