План-конспект уроку на тему: Прислів’я, приказки, загадки

Тема. Прислів’я, приказки, загадки.

Мета: збагачувати знання дітей про світовий фольклор та його жанри, навчати групувати матеріал і виділяти в них головний зміст; розвивати техніку читання, навички виразного читання, увагу, кмітливість, спостережливість;

виховувати бажання більше дізнатись про культурні традиції народів світу.

Обладнання: малюнок скрині, намисто з бусинок (на одній стороні кожної бусинки по 1 букві слово «фольклор», на другій – назви жанрів усної народної творчості).

Хід заняття

І. Організація класу

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. – Сьогодні у нас в класі є незвичайний предмет . Що це? Скриня. Для чого вона призначена? Ще з давніх часів , з покоління в покоління кожен народ передавав свої скарби. Скриня – символ скарбів. Цікаво , які ж це можуть бути скарби?

    (Виставляю намисто зі словом «фольклор») По-іншому можна сказати – усна народна творчість. Що ж належить до усної народної творчості?

  2. Вікторина «Що це?»

– Я зачитуватиму один із жанрів фольклору, а ви назвіть, що це?

* Христя-мистя. Вуха – з листя!

Ніс – цибулька, зверху – булька! (Дражнилка)

         Народна дражнилка всім своїм ладом призначена для того, щоб поставити на місце кривдника, виказати своє ставлення до неприємних відхилень у поведінці, звичках, зовнішньому вигляді. Без дражнилки гра і життя дитини втрачають часом гармонійність, а часом і справедливість.

* Котилася торба з високого горба,

А в тій торбі хліб, паляниця –

На кого потрапить, той буде жмуриться. (Лічилка)

* Лежить колода серед болота –

Хай яке сонце, то не висохне . Язик (Загадка)

* Ходить котик по горі, носить сон у рукаві,

Усім дітям продає, Максимкові так дає. (Колискова)

* -Гуси, гуси, додому!

– Чого?

– Вовк за горою!

-Що він робить?

– Гуску скубе!

– Яку?

– Сіру, білу, волохату, тікайте ,гусоньки, у хату! (Гра)

* Битися – не билися, трохи посварилися,

Потім посміялися, друзями зосталися. (Мирилка)


Мирилки – невеличкі пісеньки, розраховані на те, щоб забути недавню сварку, відновити товариські стосунки:

* Ой ви, дітоньки, козенятоньки,

Відімкнітеся, відчинітеся.

Ваша мати прийшла,

Молочка принесла. (Казка)

* В чаплі чорні черевички.

Чапля чапа до водички. (Скоромовка)

* Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися (Прислів’я)

* Ладусі, ладусі, а де були?
У бабусї.
А що їли?
Кашку.
А що пили?
Бражку.
Кашку поїли, бражку попили.
Ізнялися, полетїли на головку сїли. Шу! (Забавлянка)

– Все це і є жанри усної народної творчості.

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття

  • Сьогодні на занятті ми детальніше познайомимось із фольклором народів світу, Будьте уважними, спостережливими , на нас чекає цікава і творча робота.

ІV. Робота над новим матеріалом

  1. Розповідь вчителя про фольклор на основі матеріалу підручника.
  2. Гра «Шифрувальники»
  • З якими жанрами усної народної творчості будемо знайомитись, допоможе відгадати гра. Розшифруйте слова.

Казприки, сліприв’я, кигадза .

  1. Робота над прислів’ями і приказками. (На намисті перевертаю перлини іншим боком і відкриваю ці назви)

Що таке прислів’я і приказки? Робота з підручником

А) – Самостійне читання учнями тексту

– Бесіда за змістом прочитаного: Що таке прислів’я, приказки? Яка різниця між ними?

Б) Читання прислів’їв і приказок ланцюжком , тлумачення їх змісту.

Які найбільше сподобались?

В) Робота в групах.

– Доберіть до кожної групи прислів’їв відповідну назву і пригадайте на цю тему українські прислів’я та приказки.

Г) Робота в парі.

– Запам’ятайте 1 прислівя ( на вибір) і поясніть його товаришу по парті.

4. Робота над загадками

А) Що таке загадки? Це невеликі поетичні твори, в основі яких є запитання. Для того, щоб на них відповісти, потрібно вміти вирізняти особливі характерні ознаки того чи іншого предмета чи явища. вміти порівнювати їх.

В давнину уміння розгадувати загадки було мірилом мудрості й розуму. Загадки слід читати в повільному темпі, таємничо і обов’язково дослухати до кінця.

Б) Змагання між командами.

Клас ділиться на 2 команди. Одна команда читає загадку, інша – відгадує і навпаки.

– Яка загадка сподобалась найбільше? Чому?

В) Робота в групах: «Хто краще?» – виразне читання загадок.

Г) Робота в парах – творче завдання: придумайте свої загадки. Зачитування і відгадування власних загадок.

V. Закріплення матеріалу

1. Робота в зошитах (с.1-2)


А) «Закінчи речення» – допишіть потрібне слово.

Б) «Зєднай частини прислів’їв»

В) «Розділи речення на окремі слова» Запишіть і поясніть .

Г) Творче завдання: придумайте свої загадки.

Зачитування і відгадування власних загадок.

Д) «Збери намисто» – пригадайте жанри усної народної творчості, впишіть їх в бусинки і розфарбуйте утворене намисто.

2. Гра “Влучний стрілець»

– Доберіть прислів’я чи приказку відповідно до ситуації:

* вам зустрілась людина, яка не любить працювати;

* як треба ставитись до батьків;

* чи треба вчитись;

* ви зустріли чуйну, добру людину;

* що ви скажете про дружбу;

* як слід ставитись до інших людей;

* Що ви скажете про рідну країну.

VІ. Підсумок заняття

  • З чим знайомились на занятті?
  • Що найбільше сподобалось?
  • Що запам’яталось?
завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,557sec