План-конспект уроку на тему: «Маленькі помічники» Якоб та Вільгельм Грімм

Тема. «Маленькі помічники» Якоб та Вільгельм Грімм.

Мета: ознайомити з життєвим та творчим шляхом братів Грімм; Знаходити в тексті речення, що характеризують певні якості дійових осіб; наводити приклади добрих справ героїв; вчити розповідати текст за планом; розвивати усне мовлення школярів; виховувати віру в себе до близьких.

Обладнання: схеми, таблиці, картки для читання, таблиці для словникової роботи, схеми – опори, прапор Німеччини та карта Європи.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

– Діти, давайте сядемо всі зручно і скажемо нашу психоформулу:

Люблю я свій розум, увагу і пам»ять.

Працює мій мозок, і вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю логічно,

Вчителя слово здійсню я практично.

  • А щоб все це ми здійснили, давайте пригадаємо, яким має бути наш урок.

Урок буде: цікавий, продуктивний, творчий.

  • А щоб урок був саме таким, ми маємо бути на уроці:


уважні;


активні;


творчі.

  • Саме такими ви повинні бути на уроці, і я задоволена, що ви такі мудрі.

ІІ. Актуалізація відомих знань, вмінь та навичок.

  1. Розминка для очей.
  • Подивіться вгору – вниз; Зі сторони в сторону;
  • Обвести очима сторони прямокутника; Покліпати віями.
  1. Розчитування.

а) Вправи на дихання (вдихаємо повітря, на видих говоримо голосні звуки а, о, у, е, и, і).

б) Скоромовка.

    Бобер на березі з бобренятами бублики пік.

  • читати повільно;
  • швидше по рядку;
  • ще швидше;
  • на одному подиху.

в) Читання з причитуванням.


 

ІІІ. Засвоєння нових знань.

  1. Оголошення теми заняття.
  • Діти, сьогодні ми продовжуємо працювати з вами над літературними казками. А читати ми будемо на сьогоднішньому уроці казку «Маленькі помічники» братів Грімм. Давайте поміркуємо і скажемо, про що може йтися в даній казці. Ваші передбачення?
  • Перш ніж ми будемо читати казку, давайте наші дослідники ознайомлять вас з відомими німецькими письменниками братами Якобом та Вільгельмом Грімм.

1 учень – Брати Грімм жили в Німеччині. Обидва були професорами Берлінського університету. Вони створили граматику і словник німецької мови. Та все ж всесвітню славу їм принесли три невеликі збірки німецьких народних казок. Самі вони їх не створювали, а тільки записували. Брати ходили по селах і слухали людей, які любили та пам’ятали казки. Понад 200 казок записали вони у свої книжки, які назвали “Дитячі та родинні казки”. І ці казки дійсно стали родинними, бо не було сім’ї, де б не читали “Бременських музикантів”, “Пані Метелицю” та інші чудові народні казки.

2 учень – Десять років збирали та друкували свої казки німецькі вчені. А потім почалося ново життя цих творів: вони відправилися в подорож по всіх країнах і континентах. Завдяки клопіткій праці вчених, чимало фольклорних творів не втрачені назавжди, а записані, впорядковані, вони стали доступними для всіх. Перед читачами постав світ народних мрій, уявлень про справедливість, сподівання на винагороду за розум, чесність та працьовитість.

(Виставка збірок Братів Грімм.

Вивішування прапора Німеччини на карту)

  1. Словникова робота. Зошит (с. 22-23 )
  • Діти, поясніть значення невідомих слів.

шевчик        тихцем зубожів        дратва

шмат        краяв купець         заможними

розкроїв        заготовки

  1. Читання тексту.

• вголос;

• ланцюжком;

• гра «Вовки – зайці»;

• «Мисливець та зайці».

  1. Обговорення казки.

Чи справдилися ваші передбачення?

Що дивовижного сталося в хаті шевця?

– Як йому вдалося позбутися злиднів?

– Як шевчик і дружина виявили вдячність гномикам?

– Чому гномики щезли? Де вони ділися?

5. Творче завдання.

– Пофантазуйте і продовжте казку. Якою вона була б далі?

6. Цікаво знати.

Діти, а чи знаєте ви хто такі гномики? Чи існують вони насправді і які вони?

Наші учні з «пошукового бюро» підготували повідомлення про цих маленьких створінь.

Чи знаєте ви, що в лісах на заході Індонезії і на Філіппінах живуть тваринки, яких люди звуть гномами і дуже їх бояться?

“Уночі, швидкі, немов кулі, і безшумні, ніби примари, стрибають вони по деревах. У них вогненні очі, а на пальцях присоски. З химерними посмішками, з розтягненим від вуха до вуха ротом, вони наближаються до людини, що заблукала, стрибають на неї і ссуть кров”. У портреті цього демона, який досить точно малює легенда, легко впізнати риси маленької напівмавпочки довгоп’ята. У неї справді величезні, виблискуючі в темряві очі, великий рот і довгі пальці з присосками на кінцях. Варто одному пальцю з присоскою прилипнути до будь-якої прямовисної та гладенької поверхні, навіть до скла, і звірятко вже висить, не падає! Звірятко маленьке, з курча, а стрибає двометровими стрибками!

Довгоп’ят схожий на казкового гнома, та він не “кровопивця”, не вампір. Це один із найневинніших жителів тропіків. Але й далека від забобонів людина, коли вперше побачить довгоп’ята, відчуває мимовільний страх. З витрішкуватими вилискуючими очима, гострими вухами, задніми ногами, схожими на диби, і з вишкіреним у беззвучному сміхові ротом, він і насправді схожий на чорта. У сутінках дикої гущавини довгоп’ят справляє жахливе враження.

Побачивши їжу, — а довгоп’ят їсть коників, ящірок, жаб, — він втупить у жертву немиготливий погляд, потім стрибає і хапає здобич лапами. Полюють довгоп’яти і на крабів та рибу, тому часто живуть в лісах по берегах річок та озер. Дуже цікаво вони сплять. Причепляться до тонких вертикальних стовбурів, підіпруть себе знизу хвостом, завмруть і не видно їх, немов нарости на дереві.

ІV. Підсумок уроку.

  • А чому письменники, такі страшні створіння, описують гарними помічники з добрими серцями, з повадками подібними до людських?

    Відповідають за методом «Прес»: Я вважаю, що…; тому що… .

Висновок.

  • Отже, письменники перетворюють тварин на казкових героїв для того щоб ви не боялися, щоб казка була справді чарівною. Вони показують людей і тварин з добрими серцями. Як потрібно ставитися до друзів наших менших.

V. Домашнє завдання. Навчитися виразно читати казку (переказувати);

– Намалювати малюнок «Якого я уявляю собі казкового гнома».

завантаження...
WordPress: 22.8MB | MySQL:26 | 0,308sec