План-конспект уроку на тему: Георгі Караславов «Горобець – молодець»

Тема. Георгі Караславов «Горобець – молодець».

Мета: дати короткі відомості по життя і творчість відомого болгарського письменника Георгі Караславова, викликати інтерес до його творів; розвивати навички виразного читання; уміння зіставляти народні та літературні казки; виховувати моральні якості, засуджувати зарозумілість і зазнайство.

Обладнання: книжка «Лісові казки», портрет Георгі Караславова, малюнок горобця.

Хід заняття

І. Емоційний настрій на заняття.

Будемо у світ знань мандрувати,

Будемо казку нову вивчати,

Перед нами нелегкі задачі,

Тож побажаємо всім удачі.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

– Чи ви коли – небудь замислювались над тим, чому так довго живуть казки? (Безсмертний народ, його душа, переживання і мрії, які до нашого часу зберігають казки. У казках завжди добро перемагає зло, цінуються справжні людські якості і справедливість торжествує).

Народна казка як жанр усної народної творчості має дуже давню історію, літературна казка з’явилася значно пізніше. Пригадаймо, що їх споріднює, і яка відмінність між ними.

2. Робота в групах.

З поданих ознак виберіть ті, що характерні для даного виду казки:

1 група добирає ознаки літературної казки;

2 група – народної.

Запис на дошці.

Є автор, немає автора:

Є казкар, виконавця казки немає;

Усна форма існування, письмова форма існування;

Текст змінений, текст незмінений;

Час створення відомий, час створення невідомий;

Негативний чи позитивний герой;

Добро перемагає зло.

Які ознаки є спільними?

3. Дидактична гра “Казковий палац”.

– У королівстві літератури всі казки мешкають в одному великому палаці: на першому поверсі – казки про тварин, на другому – побутові казки, на третьому чарівні казки.

(Малюнок триповерхового будинку з надписами типів казок).

IIІ. Повідомлення теми і мети заняття.

Сьогодні ми з вами побуваємо на першому поверсі – у світі казок про тварин.

Чарівна скринька пропонує вам чудову зустріч з казкою Георгі Караславова “Горобець – молодець”. Ми будемо вчитися виразно читати текст, аналізувати вчинки і характери дійових осіб, висловлювати свою думку про прочитане, вправлятися у вибірковому читанні, читанні за особами.

1. Розповідь вчителя про автора та твори Г.Караславова. (Демонстраційний портрет).

Найбільшу славу дитячого письменника йому принесли “Лісові казки”, герої яких дуже схожі на людей. Вони змушують читачів оцінювати й аналізувати себе і свої вчинки.

2.Читання казки вчителем і підготовленими учнями (комбіновано)

3. Інтерактивна форма роботи “Мозковий штурм”.

– Чим була стурбована Горобчиха Ковтнишмат?

– Що розповів Ласун, коли повернувся?

– За що всі розхвалювали його?

– Що трапилося з Горобцем-молодцем?

4.Словникова робота.

– Працюємо в парах, читання слів “луною”; необачний, заголосила, шугнув, з’юрмилися, захурделило, зойкнув, шугає, промерзлі, мигтіли, скоцюрблений, марнолюбство, гребінь даху.

(Пояснення значення слів).

5.Виразне читання учнями, осмислення й аналіз прочитаного.

– Де зимували всі горобці?

– Що думали про Ласуна горобці, коли чекали його повернення?

– Чому рішення Горобця – молодця сполошило горобину зграю?

– Чи можна вважати його рішення геройством ?

6. Вибіркове читання.

– Що розповів Ласун, коли повернувся ?

– За що всі розхвалювали його ?

– Яке рішення прийняв Горобець-молодець?

– Які риси характеру проявились у ньому при цьому?

7.Читання в особах.

ІV. Фізкультхвилинка.

V. Узагальнення знань.

1. Робота за малюнком.

– Знайти й прочитати, як про це сказано у казці?

2. Творча робота.

– Чому, на вашу думку, загинув Горобець- молодець?

– Чи згодні ви з Цвіриликом – співцем?

– Чому він, цей старий горобець, сумно відвів погляд від задубілого на морозі Горобця – молодця ?

– Яким має бути геройство ?
– Що таке марнославство ?

3. Пофантазуймо.

Уважно вивчіть імена горобців. Чому автор так назвав своїх персонажів? Може, це пов’язано з їхньою вдачею?

4. “Довідкове бюро” підготувало повідомлення про горобців з рубрики “Цікаво знати”.

5. Робота над прислів’ями.
Пояснити їх значення.

– Яке з прислів’їв вам найбільше сподобалося ? Чому ?

VІ. Підсумок заняття.

– Чи сподобалась вам казка ?

– Кого ви засуджуєте?

– Що б ви порадили Горобцю – молодцю?

(Написання йому листа).

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,595sec