План-конспект уроку на тему: Ганс Крістіан Андерсен «Нове вбрання короля»

Тема.
Ганс Крістіан Андерсен «Нове вбрання короля».

Мета: ознайомити дітей з життєвим і творчим шляхом данського письменника; вчити висловлювати своє ставлення до прочитаного; розвивати навички виразного читання з відповідною інтонацією, збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання: портрет письменника, виставка книг, прапор Данії та карта Європи.

Хід заняття

І. Організація класу.

– Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, всміхнемося. Девізом нашого уроку будуть такі слова:

            Не просто слухати, а чути.

            Не просто дивитися, а бачити.

            Не просто відповідати, а міркувати.

            Дружно й плідно працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Мовленнєва розминка. Дихальні вправи.
  • дмухніть на кульку;
  • загасіть свічку;
  • як гарчить собака;
  • як цокає годинник.
  1. Робота над лічилками – віршиками:
  • «Ішов індик з індичкою»;
  • «Галасливі гави й галки»;
  • «Дві лисички біля річки»;
  • «Юшка і петрушка».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Сьогодні ми з вами продовжуємо подорожувати країнами Європи і знайомством письменниками цих країн.

Технологія «Мікрофон». Зошит (с. 24-25)

  • Чим відрізняється літературна казка від народної?
  • Яких письменників – казкарів ви вже знаєте з попередніх уроків?
  • Хто за національністю були ці письменники?
  • Яку народну казку ми читали? («Як звірі не вберегли своїх таємниць»)
  • Яку німецьку казку читали? («Кіт у чоботях»)
  • Пригадайте у якій літературній казці показано працьовитість та скромність, винагороду за людські чесноти? («Маленькі помічники»)
  • У якій казці висміюється вада людського характеру? («Химерні бажання»)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Чи доводилося вам чути такого письменника Ганс Крістіан Андерсен?
  • Чи читали ви казки цього автора? Які саме?

1. Про автора.

Ганс-Хрістіан Андерсен — відомий данський письменник, автор віршів, п’єс, романів. Андерсен написав понад 150 казок, які були перекладені більш ніж 100 мовами і принесли йому світову славу.

Андерсен народився у містечку Оденс.
Батько його був шевцем, а мати — прачкою. Дитиною хлопець любив слухати казкові розповіді батька. Він захоплювався театром і дома створив ляльковий театр, для якою писав казкові п’єси, сам готував декорації і вирізав з паперу костюми. Робив він це так майстерно, що мати вирішила влаштувати його в науку до кравця. Крім того, автор любив імпровізувати всякі історії й хоті щоб їх розповіді слухали дорослі. Рідним ніколи було слухати, і він шукав “вільні вуха”, аби комусь розповісти.

1819 року Андерсен їде до столичного міста Копенгагена в пошуках щастя — він хотів стати актором. Але це йому не вдаюся. Та доля посміхнулася Гансу: він зустрівся з добрими людьми, які влаштували його в гімназію, і вже майже дорослим він і сідає за парту поряд з малюками. Незважаючи на насмішки, юнак закінчив гімназію, згодом і університет.    

Після завершення навчання в університеті

Андерсен багато подорожує, знайомиться

з видатними письменниками, пише

романи, вірші, п’єси. Згодом починає

писати казки, які стали надзвичайно

популярними спочатку за кордоном,

а згодом на батьківщині письменника.

Герої казок Андерсена відомі людям

усього світу. Вони увічнені

пам’ятниками в Данії. Так, Копенгагені

пишаються пам’ятником Русалоньці, героїні однойменної казки Андерсена.

Сьогодні у світі налічується 26 письменників і 20 художників, мають міжнародну премію. (На карті прапор Країни Данії)

2. Передбачення. (Малюнок корони.)

  • Як ви гадаєте, про кого чи про що, будемо читати у казці?
  • Не читаючи казки, а лише знаючи її назву, ви можете сказати, яка пригода може трапитися? (Роздуми учнів)
  • Хочете дізнатися що відбувалося насправді? Тоді слухайте уважно й намагайтеся знайти відповідь на запитання: що висміює автор казки?

(Казку читають учні з високою технікою читання)

3. Словникова робота. Зошит (с. )

Читання колонок слів «луною» за вчителем.

        тринькав        іноземці            волів

        вбрання        шахраї            кортіло

        карета        чудернацька        нікчема

        гардероб        чиновники            розкумекає

        вирувало        тицьнув            шлейф

4. Фізкультхвилинка.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

Учні читають «буксиром» у парі з сусідом по парті.

6. Гра «Прочитай початок».

Учитель називає слово з рядка, а учні знаходять і читають рядок спочатку.

V. Аналіз змісту казки.

• Що понад усе любив король? Прочитайте про це в тексті казки.

  • Чи сподобався вам король?
  • Як його ошукали шахраї?
  • Чому і придворні, і король не бачили тканини?
  • Чому вони не говорили правди? Якими вони були?
  • Чому саме в уста дитини автор вкладає правду?

    • Яких людей висміяно в казці?

    •    Проаналізуйте свою поведінку. Чи завжди ви говорите правду? Чому люди цінують чесних і правдивих?

VІ. Робота в групах. Гра «Добре і погане». Зошит (с.24 )

– Об»єднаємося в групи. У вас на парті є картки. Ваше завдання вписати в таблицю добрі і погані риси характеру короля.

 

КОРОЛЬ

 


  • То яких рис більше у короля – гарних чи поганих?
  • Діти, скажіть, що засуджується у цій казці?
  • Чи справдилися ваші роздуми відносно казки?

VІІ. Підсумок уроку.

  • Скажіть, що вам найбільше сподобалося на нашому уроці?

VІІІ. Домашнє завдання.

  • навчитись виразно читати казку;
  • скласти план і переказувати за ним;
  • зробити «Гронування» слова «Король»;
  • для тих, хто любить читати «Свиня – скарбничка».
завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,806sec