План-конспект уроку на тему: Чабанський пес (Молдавська народна казка)

Тема. Чабанський пес (Молдавська народна казка).

Мета: вчити визначати жанрові особливості народної казки; вміти визначати зачин, основну частину, кінцівку; визначати персонажів твору; розвивати вміння висловлювати оцінні судження: гарний – поганий, добрий – лихий; виховувати любов до національних особливостей інших народів Європи, дбайливе ставлення до чотириногих друзів.

Обладнання: Карта Європи, прапор Молдови, «уявна клавіатура», таблиця слів для миттєвого читання.

Хід заняття

І. Організація класу.

        Продзвенів для нас дзвінок,

        Починамо урок.

        Попрацюмо старанно,

        Щоб почути у кінці,

        Що у нашім дружнім класі

        Діти просто молодці.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вступне слово вчителя.

  • Діти, ви любите подорожувати? Сьогодні ми з вами вирушими у подорож по незвичайній країні. Як називаться ця країна, ви дізнатеся, скориставшися уявною клавіатурою.
  1. Вправа «Набери слова» (уявна клавіатура).
  • Наберіть слова: казки, Європи, народів.

3. Робота в зошиті (ст. 9)

  • Складіть із цих слів речення. Це назва розділу з яким ми сьогодні ознайомимось. (На дошці: карта Європи)

 

й 

ц 

у 

к 

е 

н 

г 

ш 

щ 

з 

х 

ї 

 

ф 

і 

в 

а 

п 

р 

о 

л 

д 

ж 

є 

   

я 

ч 

с 

м 

и 

т 

ь 

б 

ю 

. ,

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

  1. Бесіда.

– Мабуть, найбільше діти всього світу люблять читати казки. Так, казка — це той твір, який веде їх у дивовижний світ. В її основі лежить захоплююча розповідь про вигадані події чи явища, які сприймаються як правдиві, реальні.

Казки відомі з найдавніших часів у всіх народів світу. Вони мають традиційну будову: зачин, кінцівку, повтори. У казках народів світу є чимало спільного: у них цікавий зміст, сміливий і добрий герой, щаслива кінцівка — добро завжди перемагає зло.

Водночас казки кожного народу мають свої національні особливості. Вони відображають спосіб життя, працю й побут того чи іншого народу.

За змістом казки різних народів поділяються на казки про тварин, фантастичні та побутові.

Дуже-дуже давніми вважаються казки про тварин. Головними героями в них є звірі, які думають, розмовляють і діють, як люди. У фантастичних казках відбуваються чарівні перетворення. Герої фантастичних казок наділені надзвичайною силою та мужністю. Вони користуються чарівними предметами (шапкою-невидимкою, цілющою водою та ін.). Про повсякденне життя людей та їхні взаємини розповідається в побутових казках.

Казки, які ви зараз читатимете, — дивовижні. Вони допоможуть вам дізнатися про те, як живуть різні народи Європи.

  1. Робота з картою Європи. Зошит (ст. 9)

    − Сьогодні ми з вами ознайомимося з казкою, яку склав молдавський народ. Цей народ проживає у Молдові. Молдова – це держава, яка на північному – сході межує з Україною. Її населяє більше 4 млн. чоловік. Більшість молдаван розмовляють на румунській мові, тому що на заході Молдова межує з Румунією. Тут є багато рік і ярів. Так як і кожен народ, молдавани мають національні символи: прапор, гімн та герб. Ось такий виляд має прапор Молдови. (на карту прикріплюю)

     


     

        
     

     

     

     

    1. Робота в парах. Зошит (с. 10, з. 1)
  • Ваше завдання: визначити про що, чи про кого йдеться у прислів»ї, пояснити зміст одного з них.

• Без честі — як пес без хвоста.(Чеське)

• Бійся собаки спереду, коня ззаду, а поганої людини з усіх боків. (Литовське)
• За три роки і шкільний собака віршами загавкає.    (Корейське)
• Всякий песик береже свій хвостик.(Кубинське)

• Тягне роботу, як собака пісню. (Латвійське)

• Як собака на ярмарку: і тут, і там, і всюди.    (Англійське)

• Пес гавка на місяць, а тому й байдуже.    (Англійське)
• Любий йому, як собаці камінь. (Болгарське)

4. Запитання для обговорення.

  • Про кого всі ці прислів»я? (відповіді)
  • Як ще по іншому можна називати собаку? (пес, цуценя, песик і т.д.)
  • Що ви знате по собаку? (Учні розповідають повідомлення, які готували заздалегідь).

1. Вірним товаришем людини є собака. Цю тварину люди приручили однією з перших. Тисячу років тому собак використовували чабани для захисту своїх отар від диких звірів.

2. Цікаво, що пастухи надавали перевагу білим вівчаркам, оскільки їх легко відрізнити від вовків. Адже існувала небезпека вбити свого собаку, сплутавши його з вовком, який нападав на отару. Навіть тепер, коли вовки майже зникли, більшість мисливських собак, яких виводять у всіх країнах світу, все ще має коричнювате або світле, білясте забарвлення.

3. Собаки — надійні помічники чабанів. Так, наприклад, австралійський келпі не оббігає овець, а біжить по їхніх спинах, щоб дістатися до голови отари. Добре видресируваний собака цієї породи може виконувати роботу шести пастухів і за один день долати шістдесят чотири кілометри.

ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

    1. Ситуація успіху «Плутанинка».

    – Спробуйте почитати переплутані букви і дізнаємося, з яким твором ми працюватимемо на уроці.

– Перша казка у розділі казки народів Європи:


(Чабанський пес)

    2. Підготовка до сприймання тексту. Зошит (с.10, з.2)

    Миттєве читання слів.(слова з казки)

    вік        чабан

    рік        отара

    пес        цуценя

    він        вовк

    очі        голова

    зло        добро

    гарно        погано

    3. Читання тексту вчителем і підготовленими учнями. (Дод. 1)

– Слухайте і запам»ятовуйте зміст прочитаного.

    Зачин – читає вчитель.

    Основна частина – в особах – учні.

    Кінцівка – учні.

    4. Фізкультхвилинка.

5.
Аналіз і обговорення прочитаного. Зошит (с. 10, з. 3)

Як служив чабанові його пес?

3 якою метою чабан взяв цуценя?

  • Чи сподобалось вам цуценя? Чому? Яка вдача в нього?
  • Чому старому псові вдалося перехитрити вовка? Який у вовка був характер?
  • Чи зрозумів чабан, що він даремно образив свого вірного пса?

    •    Як називають таких людей, які ніколи не забувають про зроблене їм добро?

  1. Творче завдання «Юні дослідники».

– Подумайте і скажіть, на яку українську народну казку схожа ця? Чим саме? (Казка «Сірко»)

7. Робота в зошиті (с. 10-11, з. 4-11).

V. Рефлексивно-оцінювальний етап.

    – Подумайте і скажіть, яке з прочитаних прислів»їв підходить до нашої казки? (відповіді учнів)

    – Що корисного взяли з уроку?

    – Пам»ятайте, що до чотириногих друзів потрібно ставитися з любов»ю, чуйністю. Піклуйтеся по них, не робіть їм прикрощів.

VІ. Домашнє завдання.

    Навчитися виразно читати казку «Чабанський пес».

    Розповідати казку так, ніби це трапилося з вами.

    Намалювати малюнок чабанського пса в зошиті.

    Додаткове читання «Для тих, хто любить читати»

  • «Лисичка-сестричка і сірий вовк» (російська народна казка);
  • «Лисиця і яструб» (шотландська народна казка).
завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,332sec