План-конспект уроку на тему: Божена Нємцова «Володар часу»

Тема.
Божена Нємцова «Володар часу».

Мета: формувати в учнів уявлення про особистість чеської письменниці Божени Нємцової, вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обґрунтовувати власну думку; усвідомлювати правильну поведінку людини у взаєминах з природою.

Обладнання: карта Європи та прапор Чехії, уявна клавіатура.

Хід заняття

І. Актуалізація опорних знань

1. Етап до читання.

а. Процесуальний напрям.

Підготувати учнів до правильного, швидкого читання.

– Прочитайте правильно слова:

Прелихий, дванадцять, бідолашний, сердега, щез, легкий.

– Вставте пропущені букви: ст..рш..й, м..л..дш..й

б. Змістовний напрям.

Вправа «Набери слова».

– Наберіть слова: часу, володар. (Учень уявляє себе за комп»ютером і набирає слова на уявній клавіатурі). Зошит (с.28)

й 

ц 

у 

к 

е 

н 

г 

ш 

щ 

з 

х 

ї 

 

ф 

і 

в 

а 

п 

р 

о 

л 

д 

ж 

є 

   

я 

ч 

с 

м 

и 

т 

ь 

б 

ю 

. , 

– Складіть із цих слів речення. Це назва твору, з яким ми ознайомимося сьогодні.

– Розшифруйте прізвище автора:

а в о ц м є Н а н е ж о Б

– Прочитайте про життєвий і творчий шлях письменниці.(Учень з високою технікою читання може читати для всього класу).

Важко знайти в Чехії хлопчика чи дівчинку, які б не знали “Золотої книги казок” та “Срібної книги казок”. Ці видання, великі за розміром, з гарними, барвистими малюнками, належать сьогодні до найулюбленіших казок твоїх зарубіжних ровесників. Ці казки написала видатна чеська письменниця Божена Немцова. (На карту Європи вивішується прапор Чехії).

Народилася вона 1820 року в Відні —

столичному місті Австрії, до якої тривалий час

входила і Чехія. Справжнє ім’я письменниці було

Барбара. Батько у неї був німець, мати — чешка.

Обоє служили в багатої графині, яка, натомившись

від безкінечних розважальних подорожей, любила відпочити у своєму маєтку Ратиборжицях. Маєток лежав у мальовничій долині, і тут, серед чудової чеської природи, минало дитинство майбутньої письменниці. Барбору виховала бабуся, проста й мудра жінка з народу. Бабуся прищеплювала їй любов до сільських людей, до чеської мови, розповідала про славне минуле чехів, співала народних пісень. І, звичайно ж, від неї маленька Барушка, як називали дівчинку, вперше почула й запам’ятала силу-силенну народних казок. Барушка дуже любила бабусю і не забувала про неї все життя. Вона казала, що бабуся завжди постає перед нею “яскрава, прекрасна, як образ простої, щирої любові до вітчизни”.

Пізніше, ставши письменницею, вона присвятить їй велику повість “Бабуся” — свій найкращий і найвідоміший твір.

За часів, коли жила Вожена Немцова, там був закритий шлях до освіти, вона не мали змоги вступити навіть до гімназії. Початкова школа й курси рукоділля — оце і все, що вдалося закінчити письменниці. Але ще змалку вона любила читати і ніколи не розлучалася з книжкою. Все життя вона прагнула до знань, навчалася самостійно і зуміла стати в один рівень із найосвіченішими людьми своєї доби.

Живуть і житимуть вічно твори Божени Нємцової. Не одне покоління читатиме ці мудрі, цікаві казки, буде вчитися людяності й доброти, вчитиметься цінувати радісне, щасливе життя.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

– Сьогодні ми з вами працюватимемо над казкою, яка допоможе нам завітати в гості до володаря часу.

– Як ви розумієте назву казки і про що йтиметься у ній?

– Прочитайте ще раз автора казки. Як ми називаємо таку казку? (Літературна або авторська).

– Прочитайте слово записане на дошці і придумайте до нього антонім.

Щирий – анонім (зажерливий, скупий і т.д.)

– Отже, читаючи казку, ми повинні звернути увагу кому притаманні такі риси характеру.

ІІІ. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.

  1. Словникова робота.
    Зошит (с.28)

        чесний        лихий            

нестатки        несправедливий

            нікчема        жадібний            

            сердега        скупий

            бідолаха        заздрісний

            лахміття        дука

            вдячний        поганий

(Читають за вчителем, напівголоса, окремі учні, хором, з різною силою голосу.

  1. Фізкультхвилинка.

    Ішов дід до лісу ранком по гриби. А навколо нього високі дуби.

    Пташка між гілками угорі літа. От би діду скинуть хоч трохи літа.

    Дід траву розсуне, грибів набере. В плетену корзину рівненько складе.

    Баба зварить юшку ранньої пори, а дід наздирає для кози кори.

    Буде бабі з дідом молоко парне, може коли днями внучка зазирне.

  2. Етап під час читання.

    1. Читання казки вчителем, учнями, що гарно читають.

    2. Обмін враженнями:

    Яка біда сталася з молодшим братом? Чому йому не допоміг старший?

    – Як повівся молодший брат на Скляній горі? Яку вдачу він мав?

    – Що йому допомогло розбагатіти?

– Чому він зізнався старшому братові, звідки в нього гроші?

    – Розкажіть про зустріч старшого брата з Володарем Часу?

    – За що його було покарано?

    – Чого навчає ця казка?


3. Повторне читання казки.

– ланцюжком;

– «Вовки – зайці»;

– «Небо – земля».

ІV. Закріплення вивченого.    

1. Гра «Добре і погане». Зошит (с.29)

Якими ж були брати? Ваше завдання вписати в таблицю риси характеру братів.

Молодший 

Старший 

   
   
   
  • То яким був старший брат?
  • А яким був молодший брат?

    (Діти дають повну відповідь – висновок за методом «Прес»:

– я думаю, що старший брат був …;

  • тому що …;
  • наприклад …;
  • отже, тому я і вважаю …)

    – Як боротися з злом?

  • Чи правильно зробив володар часу?
  • Пригадайте казку «Дванадцять місяців». Що зробили місяці з зажерливими мачухою та її донькою?

    V. Під сумок уроку.

    – Чого навчає вас ця казка?

    – Чи прийшли б ви на допомогу молодшому братові?

    Отже: Зло нічого не дає крім зла, вмій прощати, як прощає мати.

         За добро добром спіши воздати, мудрість завше доброю була.(М. Луків)

    VІ. Домашнє завдання.

  1. Навчитися виразно читати казку, розповідати її.
  2. Продовжте казку «І дав старший брат молодшому пару волів, сто золотих монет і …»
  3. Для тих, хто любить читати казка «Мудрий золотар»
завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,350sec