План-конспект уроку на тему: Ангел Каралійчев “Сорок братів та їхня сестричка”

Тема. Ангел Каралійчев “Сорок братів та їхня сестричка”.

Мета: ознайомити з життєвим та творчим шляхом болгарського письменника; розвивати швидку техніку читання, вміти висловлювати свою думку, виховувати дружні стосунки, взаємодопомогу; формувати бережливе ставлення до рідних та близьких людей.

Обладнання: карта Європи та прапор Болгарії.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

    Казка стукає в віконце,

    Ти послухай її лиш.

    Хай радіє твоє серце,

    Всі негаразди ти облиш.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні ми з вами продовжуємо подорожувати країнами Європи
і познайомимося з новим письменником. А в якій країні він живе прочитає той, хто складе разом перші букви слів:

    Брати, одсунь, листя, година, автор, рум»яне, імена, ящірка.

– Отже, ми познайомимося з казкарем Болгарії Ангелом Каралійчевим. (На карту прикріплюється прапор Болгарії.)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  1. Довідкове бюро.
  • Учні із «Довідкового бюро» підготували повідомлення

про життєвий і творчий шлях цього письменника.

1. Ангел Каралійчев — один із кращих казкарів Болгарії. Письменник народився в селі Стражниця Великотирнівської області. Закінчив Тирнівську гімназію і хімічний факультет Софійського університету. Залюблений в народну пісню й вірші Базова, Пушкіна, казки Андерсена, Ангел дуже рано почав писати власні твори. Вже під час навчання в гімназії друкував вірші та оповідання.

Заслужену славу Ангелу Каралійчеку принесли твори для дітей. Письменник переказував для них народні болгарські і писав літературні казки.

2. Ангел Каралійчєв обробив і надрукуваи у двох книгах “Болгарські народні казки”.

1929 року побачила світ збірка літературних казок “Казковий світ” Каралійчена. Ці казки перекладені багатьма мовами світу. Діти різних країн люблять “Материну сльозу”, “Осінню казку”, “Колібрі і слона”, “Світлячка і пугача”, “Ведмедя і мурашок”, “Казку про пшеничні зерна” та ін.

У “Казці про пшеничні зерна” письменник прославляє дружбу й колективну працю злагоду й взаємодопомогу.

3. Ангел Каралійчев був також майстром коротких оповідань. Оповідання та казки Каралійчева захоплюють читачів сердечністю розповіді. Вони утверджують справедливість, його критика наголошувала, що на першому місці у творах Ангела — почуття і тільки почуття. Тому й відзначені твори Каралійчева Почесною грамотою Андерсена, а його ім’я записано в Почесній Андерсенівський список кращих авторів світу, які писали для дітей.

2. Ознайомлення з новою казкою. Зошит (с.30 )

– Спробуйте прочитати назву казки з»єднуючи склади :

    Со    та    тів

    бра        рок    рич

    їхня        сест    ка

– То яку казку ми будемо читати?

– Чи відома вона вам?

3.Слухання казки.

Казку читають підготовлені діти.

  1. Словникова робота. Зошит (с.30)

Кизил – ягоди з терпким смаком.

Дзюрчав – витікала вода.

Борозна – інструмент, який використовують для земельних робіт.

Мара – тут, чорна пилюка.

Потрощили – розбили на дрібні куски.

5. Самостійне читання казки.

Учні читаю самостійно до слів «… – Ні, таточку, не принесли.»

– Скільки дітей було в батька?

– Як господарював батько з синами і донькою?

Читають до слів «…- Кого ти шукаєш?»

– Яким було останнє бажання батька? Що заповів він синам?

– Чому брати не виконали батькової волі? За що він їх прокляв?

– Чому дівчинка пішла шукати братів, взявши сорок яблук?

Читання казки до кінця.

– Розкажіть, як сліпенькій сестрі допомогла ящірка?

– Що їй розповіла стара жінка про братів-кротів?

– Чому саме яблука допомогли братам скинути чари?

6. Метод «Мікрофон»..

– А тепер позмагаємося з вами на тему «Яке значення для людей має згода і любов?». (Діти кажуть одне слово про щирі родинні взаємини, вчитель записує на дошці навколо серця)

 

 

 

Дружні стосунки        взаємодопомога        виручка

щедрість        спокій      мир     розуміння     

відданість    злагода

чесність вдячність

– То яке ж серце мала дівчинка?

– Чи погоджуєтеся ви діями дівчинки?

– Чого вона навчила братів?

7. Кросворд. Зошит (с.31)

– А зараз пропоную вам розгадати кросворд.

 

1

 

  

  

  

   
     

2

 

  

  

  

3

 

  

  

  

  

  

 
 

4

 

  

  

  

  

  

5

  

  

  

  

  

   
 

6

 

  

  

  

  

  

7

 

  

  

  

     
  1. Що попросив батько синів? (води)

  1. На яку істоту перетворилися брати? (кріт)
  2. Хто допоміг дівчинці потрапити в підземне

царство? (ящірка)

  1. Що взяла дівчинка для братів? (яблука)
  2. Хто замкнув в комірчині братів? (чаклун)
  3. Хто допоміг дівчинці побачити братів? (бабуся)
  4. Що роздала дівчинка бідним людям? (хліб)

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.

Метод «Мікрофон».

  • Чого навчає казка? Свою відповідь починайте зі слів «Ця казка навчила мене…».
  • Пам»ятайте: головне в житті – не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.

V. Домашнє завдання.


Читати виразно казку.

Намалювати малюнок до одного з епізодів казки.

Для тих, хто любить читати казка «Іванко і Марійка».

завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,559sec