Пізнай самого себе, умій переконати в цьому інших

Мета. Закріпити поняття про те, що людина – найбільша цінність ; сформувати у дітей почуття гордості за звання людини, за свою неповторність, унікальність; учити любити і цінувати життя; познайомити з розповідями про людей , які опинилися в трагічній ситуації, але змогли знайти в собі сили жити і творити.

Хід заняття.

1.Вступне слово вчителя.

Україна – наша Батьківщина. Але що ж є головною цінністю України? А чому ми так вважаєте, що саме людина є головною цінністю держави.

А що ж означає слово людина? Тлумачний словник визначає це поняття так:

Людина – жива істота, яка наділена даром мислення і мовлення, здібністю створювати знаряддя і користуватися ним у процесі суспільної праці.

2. Дидактична гра”Що найголовніше?”

У кожного аркуш паперу з переліком того, що має найважливіше значення для людини. Завдання: поставити цифри від 1до 7 біля кожного запису за принципом: найголовніше судження конкретно для вас – №1, менш – важливе – №2 і т. д.

Настрій                             навчання в школі

Самопочуття                    цікава зустріч

Смачна страва                 зовнішній вигляд

Добрі друзі

Якому судженню ви віддали перевагу? Чому саме?

3.Слово вчителя.

Що ж є найголовнішою цінністю кожної людини?

Недаремно писав поет,що в житті найголовніше, мабуть, саме життя.

Твоє життя – воно безцінне!

Його не купиш, як ту річ.

І не заміниш, як у казці,

Хоча б лише на одну ніч.

Потрібно жити і радіти,

Що ти на цьому світі є.

Що ти один такий красивий,

Що б’ється серденько твоє.

4. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

У загальній Декларації прав людини першим назване право на життя.

У статті 3 Конституції України записано, що “людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю”.

Чому життя людини – найвища цінність?

Але так вважали не завжди. У давні часи існувала держава Спарта, яка славилася своїми нездоланними воїнами: сильними, здоровими і витривалими. Спартанці ретельно оглядали кожного новонародженого хлопчика й вирішували  його долю: якщо він міцний, здоровий – нехай живе. А коли дитя народилось слабким, хворим – кидали його зі скелі.

Якби вас попросили намалювати життя, які б фарби ви обрали? Чому?

Яка це радість – жити!

Творити чудеса!

Сміятись і радіти,

Як вранішня роса!

У чому ж полягає радість життя?

Дійсно, радість о життя полягає у самому усвідомленні того, що ти дихаєш, смієшся, можеш побачити сонце, торкнутися ніжної пелюстки троянди, почути пісню жайворонка – радість від усвідомлення того, що ти існуєш.

5.Знайомство  з уривком із казки Володимира Леви “Краплина”

Жила-була Краплина . Жила вона в іржавому крані, сховалась собі потихеньку за перемикачем і , доки кран не відкрився, безтурботно спала.

Але одного разу незрозуміла  сила кинула Краплину кудись, кудись, кудись…

Стій! Закрилася засувка, і Краплина зависла між краном і незрозуміло чим. Висить і висить. Між тим позаду вже давно в нетерпінні гойдалися інші Краплини. “Гей, хто тут останній? Чия черга?”, “Гей, ти там не затримуйся”, – кричать.

Краплина замислилась: “Кап чи не кап – ось у чому питання. Упасти вниз було б, звичайно, за всіма правилами, але що далі? А далі он – чорна дірка! А я же могла бути Росинкою, сяяти,відображаючи сонце на якій-небудь чарівній квітці…Я б могла бути бризкою Ніагарського водоспаду – летіла б , цілувалася би з повітрям і , сяючи, безперервно летіла б…Господи! Якщо вже падати, то хоча б дощем на поле, щоб підживити хоча б яку-небудь травинку! Або хоча б у калюжу, щоб створити бульбашку – короткочасну, але неперевершену! А туди…Ні! Ні! Не хочу! Не можу! А-а-а…

6. Бесіда з елементами розповіді.

– Про що мріяла Краплина? У чому вона бачила мету свого життя?

– Яку користь хотіла принести?

– Який кінець би придумали ви?

Наша Краплина не впала, а випарувалась. Вона зможе ще відчути свою красу і зможе прислужитися світові.

–         Як ви гадаєте, для чого народжується і живе людина?

–         Чи завжди життя – безхмарне, безтурботне, легке?

–         Що потрібно робити, якщо в житті настає чорна смуга?

–         А що робити, якщо розпач оволодіває людиною?

7. Розкажи про себе.

Ми прочитали казку про Краплину. Вона мріяла не так закінчити своє життя, як інші. Так саме і кожна дитина. Ви народились на світ і є найкращими, а головне ви неповторні, немає такої людини як ви. Ваше обличчя тільки таке одне у світі, тільки у вас такого кольору волосся, очі. Тільки ви маєте такий голос, так вмієте розповідати. Ви неповторні, особливі, і цим треба пишатись. Не потрібно прагнути фарбувати волосся, а показати свою природну красу. Якщо ви руді, будьте руденьким, це так красиво. А головне – це тільки у вас таке волосся.

Тільки ви маєте такі здібності., яких немає ніхто. Хтось із вас вміє співати дуже гарно, хтось читає вірші, хтось вишиває хрестиком, інший танцює прекрасно, другий грає у футбол і прагне зробити на цьому свою кар’єру,  а дехто пише свої власні вірші.

У кожного є якийсь талант, яким вас наділила природа. Але його треба виявити, вчасно побачити. І цього не треба соромитися. Щоб потім не було пізно. От яка історія сталася з дівчинкою Марійкою.

Приховані  таланти.

Марійка вчиться вже у 7 класі. Вона скромна дівчинка, гарно навчається, найкраще в класі. Завжди приймає активну участь у житті класу, організовує свята.

І все б здавалося добре. Та Марійку бентежить одне питання. Вона дуже любить виступати. На святах дівчинка читає вірші, танцює, співає..Але бачить себе акторкою у театрі. І от у школі Марійка  захотіла спробувати пограти. Колись та потрібно вчитись. Тут, в школі, працює театральний гурток. Дівчинка вже набралась сміливості, щоб записатись на гурток, та сказала про це найкращій подрузі. А та, яка ніколи не любила грати, звичайно, розсміялась і заборонила Марійці записуватись,бо це зараз немодно .

Марійка сумувала, коли бачила, як на шкільній сцені грають молодші та старші школярі. Кожен раз вона себе уявляла разом із ними у любій ролі, лиш би вийти і показати себе, бо ж вона так само вміє грати.

Та одного разу вона не витерпіла. Захворіла однокласниця, і не було кому її замінити. Марійку попросили і вона з радістю погодилась Та як були здивовані всі, коли на сцену вийшла Марійка. І її міміка, жести, її постава – все говорило про талант дівчинки до цього мистецтва. Вона була на сьомому небі від щастя, її мрія нарешті збулася. Вона показала себе, і вона переконала у цьому інших.

8. Підсумок заняття.

Марійка виявила і показала всім свої таланти ще у школі. А трапляється так, що через свою сором’язливість люди не можуть заставити себе показати на що вони здатні. Якщо ви хочете спробувати себе  у тій чи іншій справі, спробуйте, щоб не було пізно. Можливо, у вас дрімає талант художника, композитора, аніматора, актора, поета, народного майстра, програміста і т. д.

Нас оточують люди, яких природа обділила здоров’ям, але вони продовжують творити чудеса. Дівчинка, яка прикута дот інвалідного крісла, яка вже ніколи не буде ходити, але яка малює прекрасні картини. Її таланти не здолала хвороба, вона сильніша за неї. Дівчинка повірила у себе, відкрила себе і усім свої таланти.

Ви живете, ви радієте тому, що живете і бачите світ, чуєте різні звуки, пізнаєте світ. Тож не втрачайте можливості пізнавати себе, показувати себе і свої вміння.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,344sec