Пісня – душа народу. У віночку народних пісень

УРОК 8

Тема. Пісня – душа народу. У віночку народних пісень.

Мета.

  • Пригадати, що таке народна музика і чим вона відрізняється від авторської; поглибити знання учнів про фольклор та календарно-обрядові пісні;
  • розвивати вокально-хорові навички, емоційно-чуттєву сферу, вміння учнів розрізняти характер народних українських пісень;
  • виховувати кращі моральні якості особистості, інтерес до української народної творчості, любов до народної музики, культури українського народу.

Тип уроку: комбінований, урок введення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, музичний центр; диск для слухання музики; збірки українських народних пісень (міні-виставка); музична енциклопедія, тлумачний словник; нотні зошити.

Основні поняття для засвоєння: народна творчість, фольклор, народна пісня.

Музичний матеріал:

• французька народна пісня «Братик Яків», українська народна пісня «Дівка Явдошка» – слухання;

• українська народна пісня «Чи не той то Омелько» — розучування.

Хід уроку.

  1. Організація учнів до уроку. Вхід до класу під звучання української пісні «Зеленеє жито». Музичне вітання.
  2. Мотивація до уроку, повідомлення теми і мети.

    – Сьогодні ми розпочинаємо вивчати нову тему – «Народна музика». І перший урок цієї теми буде присвячений українській народній пісні.

    – вчитель читає вірш О.Свидюк

    Душа України – у пісні,

    Бо лине вона крізь століття,

    Збирає думки і молитви,

    Несе до нових поколінь їх.

    Вчитель звертає увагу учнів на епіграф до уроку, записаний на дошці:

    Українська пісня — це бездонна душа українського народу, це його слава.

    О. Довженко

    – Чому пісню називають душею народу? Відповідь на це запитання ми і будемо шукати протягом уроку.

    3. Актуалізація опорних знань.

    Мозковий штурм:

    що таке народна музика і як вона відрізняється від авторської ?

    – як ви розумієте зміст вірша?

    – які види народних пісень ви пам’ятаєте?

    – пригадайте, які українські народні пісні ми з вами вивчали у попередніх класах? До яких видів вони належать? Які з них жартівливі? («Грицю, Грицю, до роботи»)

    4. Розвиток вокально-хорових навичок. Вивчення української народної пісні «Чи не той то Омелько»:

  • розспівка;
  • ознайомлення з текстом пісні (ст.43);
  • бесіда за змістом (до якого виду народних пісень можна віднести цю пісню? Які негативні риси висміює народ у цій пісні? Яке українське народне прислів’я перекликається по тематиці з нашою піснею?); (демонстрація ілюстрації до пісні);
  • первинне сприймання пісні (виконання вчителем);
  • вивчення пісні по фразах;
  • виконання пісні хором; у дуетах (по одному куплету).

5. Музичний словничок. Об’єднавшись у дві групи,
учні методом дослідження з допомогою музичних енциклопедій та підручника ( ст.45) з’ясовують значення слова фольклор (1-а група), розкривають зміст поняття «календарно-обрядові пісні» (2-а група) та самостійно виписують визначення у нотні зошити. Діляться з вчителем та однокласниками результатами дослідження.

6. Слухання музики.

  • Власне слухання:

– До вашої уваги: французька народна пісня «Братик Яків» та українська народна пісня «Дівка Явдошка». Уважно прослухайте їх і скажіть, про що вони розповідають?

  • Обговорення прослуханої музики:

– Порівняйте ці дві пісні. Які їх особливості? Що висміюється у цих піснях? Який їх характер? До якого жанру їх можна віднести? Пригадайте інші жартівливі народні пісні, які ви знаєте? Про що в них співається?

7. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці з коментарем.

Чому пісню називають душею народу? Які різновиди народних пісень ви знаєте? Що таке фольклор?

8. Домашнє завдання.

Вчитель об’єднує учнів за інтересами для пошукової діяльності:

1 група – відшукати й записати прислів’я та приказки про народну пісню;

2 група – дібрати казки та легенди про народні пісні;

3 група – записати 2-3 календарно-обрядові пісні зимового циклу з уст ваших рідних.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,330sec