Підсумковий урок

Тема: Підсумковий урок

Мета: отримання школярами і психологом зворотнього зв’язку за наслідками роботи факультативного курсу.

 

Хід заняття

 

  1. Розминка
    «Плутанина».

Опис вправи. Учасникам пропонується закрити очі і хаотично переміщатися в просторі. Далі, по сигналу ведучого слідує, не розплющуючи очі, узятися за руки з сусідами. Ведучий стежить, щоб кожен учасник узяв за руки двох різних людей, а не одного і того ж. Після цього всі розплющують очі, а ведучий дає наступне завдання: не відпускаючи рук, розплутатися, щоб опинитися в колі. Щоб не вивертати руки, дозволено «прокручувати шарніри» — повертати кисті один щодо одного.

Залежно від розташування учасників, в результаті може вийти одне велике коло або ж декілька маленьких. Незалежно від цього частина учасників можуть бути обернені обличчям всередину кола, а частина — назовні, принципового значення це не має.

Психологічний сенс вправи. Розвиток умінь координувати сумісні дії, зближення групи, а також створення умов для появи позитивних емоцій при успішному виконанні завдання і негативних — при утрудненні, виникненні фрустрации.

Обговорення. Що допомагало виконати вправу, а що створювало перешкоди? Які емоції виникали при цьому?

 

 

  1. Вправа «Валіза»

Опис вправи. Кожен з учасників по черзі виходить за двері на декілька хвилин. В цей час всі останні збирають йому «валізу» — шляхом групової дискусії виділяють по 3 позитивних і негативних якості, які даний учасник проявив в ході тренінгу, і записують їх. Потім учасник повертається в клас і йому вручається в складеному вигляді листочок із списком якостей. Розгортати і читати його дозволяється тільки
після закінчення заняття. Добре, якщо психолог в кінці заняття теж отримає свою «валізу». Дану вправу слід проводити з обережністю, оскільки отриманий таким шляхом досвід в деяких випадках може опинитися для

підлітків травмуючим. Психологу потрібно ухвалити рішення, чи готовий клас до виконання даної вправи. Якщо вправа проведена, то у підлітків повинна бути можливість згодом індивідуально обговорити з психологом отримані результати.

Психологічний сенс вправи. Учасники отримують зворотний зв’язок від групи на свою поведінку в ході тренінгу. Крім того, отриманий листочок виступає для деяких учасників своєрідною «матеріалізацією» тренінгу, його об’єктивізацією. Деякі підлітки зберігають свої листочки і час від часу перечитують їх навіть через тривалий час після закінчення тренінгу.

Обговорення. Результати вправи залишаються у кожного учасника індивідуально, їх групове обговорення не передбачене. Якщо у когось виникне бажання обговорити результати, доцільно провести з ним індивідуальну бесіду.

 

  1. Вправа «Нісенітниця».

Опис вправи. Жартівливий варіант зворотного зв’язку, в основу якого покладена однойменна дитяча гра. Кожен учасник отримує лист паперу і пише на ньому відповідь на питання психолога, після чого загинає лист так, щоб його відповідь не була видна, і передає своєму правому сусідові. Той письмово відповідає на наступне питання ведучого, знов загинає лист, передає далі і тому подібне Звернете увагу підлітків, що відповідати на ці питання потрібно не «взагалі», а саме стосовно минулого тренінгу. Коли питання закінчаться, кожен учасник розгортає лист, що опинився біля нього в руках, і вголос, як зв’язний текст, читає записані на нім відповіді.

 

Зразковий перелік питань.

Хто?

Де?

З ким?

Чим займалися?

Як це відбувалося?

Що запам’яталося?

І що у результаті вийшло?

 

Психологічний сенс вправи. Пошук відповідей на ці питання, нехай навіть здійснюваний в жартівливій формі, спонукає підлітків більш осмислено віднестися до минулого тренінгу, а ведучому дає інформацію про те, що у виконаній роботі виявилося для підлітків «емоційними домінантами» і найлегше згадується ними.

Обговорення. Детально обговорювати цю процедуру необхідності зазвичай немає, досить попросити підлітків висловитися, який з текстів, що вийшли, здався їм найбільш цікавим.

 

 

  1. Групова дискусія «Капелюх».

Опис дискусії. Учасники розбиваються на 4 підгрупи. Кожна з підгруп вибирає представника, який витягає долю — папірець, на якому написаний «колір капелюха», підгрупі, що дістається. Дискусія виглядає найцікавіше, якщо після цього психолог дійсно забезпечує учасників капелюхами квітів, що дісталися ним, які нескладно виготовити із смужок кольорового паперу (хоча, в принципі, можна обійтися і без цього). Коли капелюхи розподілені, дається завдання: кожній з підгруп підготувати відгук про минулий тренінг виходячи з таких значень квітів:

Зелений капелюх. Охарактеризувати тренінг з позиції розуму. Які знання і уміння дав тренінг, що представляється найбільш корисним, а що не дуже? Де і як можна використовувати отримані знання і уміння?

Червоний капелюх. Описати тренінг з позиції емоцій і відчуттів. Що викликало позитивні переживання, а що — негативні? Які вправи були найяскравішими в емоційному плані?

Чорний капелюх. Дати негативний зворотний зв’язок: відзначити, що не сподобалося, виявилося неприємним, нудним або даремним, що слід було б зробити по-іншому.

Білий капелюх. Дати позитивний зворотний зв’язок: відзначити, що сподобалося на тренінгу, що вдалося, було корисним, в чому учасники бачать основні досягнення особисто для себе.

Підгрупам дається 5-10 хвилин на обговорення і підготовку до виступу, після чого вони стисло розповідають про минулий тренінг з позиції кольору, що дістався ним.

Краще всього надавати підгрупам слово в такому порядку, як перераховані «капелюхи»; почати бесіду з позиції розуму, потім поділитися відчуттями, «посваритися», а наприкінці пригадати все хороше. Не слід починати дискусію з представлення негативного зворотного зв’язку або, тим більше, закінчувати на ній.

Психологічний сенс дискусії. Пропонована процедура дозволяє структурувати зворотний зв’язок, організувати дискусії в підгрупах, а її ігровий характер забезпечує активне включення учасників. У підліткових (та і не тільки в підліткових!) групах це продуктивно, ніж просто розсадити учасників в традиційний круг і просити по черзі висловлюватися з приводу минулого тренінгу.

Обговорення. «Можливо, хто-небудь хоче додати вислів з позиції “капелюха” іншого кольору? Зараз є така можливість».

 

 

  1. Гра «Приємно сказати…».

Давайте станемо ближче один до одного, утворимо тісне коло і простягнемо руки до його середини.

По моїй команді всі одночасно візьмемося за руки й зробимо це так, щоб у кожній руці кожного з нас опинилася чиясь одна рука. При цьому постараємося не братися за руки з тими, хто стоїть поруч із вами.

Отже, давайте почнемо. Один, два, три. Тепер, коли ви доторкнулися руками, ви повинні сказати один одному ласкаве слово.

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,415sec