Підготовка до ЗНО: Українські землі у складі Великого Князівства Литовського.

Тема № 5. Українські землі у складі Великого Князівства Литовського.

Академія [грец. Akademeia – Академія; філософська школа, заснована Платоном(ІV ст.. до н.е.) у гаю героя Академа біля Афін]–вищий державний науковий заклад, завданням якого є розвиток наук або мистецтв.

Беата Костелецька – дружина князя Іллі Костянтиновича Острозького (1510 – 1539), брацлавського і вінницького старости. Вихованка і не виключено позашлюбна донька Жигмонта І Старого.

Біблія [грец.biblia – книги]- збірник різних за часом написання, мовою, характером творів, які християнство та іудаїзм визнають священними (іудаїзм визнає лише Старий Заповіт).

Вітовт – великий князь литовський у 1382 – 1430 рр. вся політична кар’єра князя ґрунтувалася на скасуванні Кревської унії. Підтримував тісні зв’язки з тевтонами і все життя сварився, зрідка мирячись, з братом.

Гедимін – у 1316 – 1344 рр. Великий князь литовський. Мав 7 синів та 5 дочок. Збудував нову столицю Вільно – над річкою Вілією.

Дума – народна ліро-епічна пісня, що виконується речитативом у супроводі кобзи, бандури, ліри.

Магдебурзьке право – міське право , витворене в Німеччині, за яким міста частково звільнялися від підпорядкування центральній адміністрації, владі феодалів і створювали органи самоврядування .

Магістра́т — у XIII—XIX ст. узагальненаназва (за Магдебурзьким правом) органів станового міщанськогосамоврядування і суду в деякихєвропейських державах (зокрема, й в Україні).

Міндовг – Великий князь литовський у 1230 – 1263 рр.

Олелько Володимирович – удільний київський князь у 1440 – 1455 рр. Змагався за повну автономію Київського князівства від Литви.

Панщина – примусова неоплачувана праця залежних селян у господарстві пана – землевласника.

Пан – увійшло до вжитку в Україні в середині ХІV ст..

Свидригайло Болеслав – Олександр – великий князь литовський у 1430 – 1440 рр. з 1392 р. мандрував в кайданах, по світу, зчиняючи інтриги проти братів, а то мирячись з ними. Дивно, що завжди й небезпідставно спирався на православних українців та білорусів, хоч до смерті зостався католиком.

Сигізмунд Кейстутович – великий князь литовський у 1413 – 1440. Цікавий тим, що з обставин, повстанням висунутий на лідера, непомітний досі князь Стародубський, який не виявляв жодних здібностей, в роки війни перетворився на мудрого й розважливого литовського патріота, вбитого польськими змовниками.

Флорин – золота й срібна монета в деяких державах.

Цех – об’єднання міських ремісників однієї чи споріднених спеціальностей для захисту своїх інтересів, виробництва й збуту товарів.

Шляхта – панівний суспільний стан, котрий утворився на основі зближення родової знаті з військовослужилою верствою і отримав значні пільги.

Шляхтич – людина знатного (благородного) походження, що належала до верхівки середньовічного суспільства.

Ядвіга – польська королева 1384 – 1399 рр.. наймолодша з трьох дочок короля Угорщини і Польщі Людовіка І Угорського та Ельжбети – дочки боснійського правителя Степана ІІ Котроманича.

Ягайло Владислав ІІ – великий князь литовський і польський у 1386 – 1434 рр. Син Ольгерда Гедиміновича. Засновник династії Ягеллонів.

ЯгеллончикОлександр (1492 – 1506) – запропонував такі умови унії полякам: «Корона Польська й Велике князівство Литовське злучаються в одне непильне тіло, щоб був один народ, одна нація, одне братство, спільна рада, одна голова, один король і пан».

Ярмарок – торг , який влаштовується регулярно, у певну пору і в певному місті для продажу й купівлі товарів.

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,347sec