Підготовка до ЗНО: Українські землі наприкінці XVIIст..- у першій половині XVIII

Тема №5 Українські землі наприкінці XVIIст..- у першій половині XVIII

«Вічний мир» – (1686) – мирний догорів між Польщею і Московською державою,підписаний 05.06. 1686 у Москві. За ним, що не передбачав обмежень у часі, Польща визнавала за Московським царством Лівобережну Україну з Черніговом і Стародубом та Запоріжжя. Крім того,Польська сторона відмовлялася від зазіхань на Київ, за що отримувала відшкодування. Територія Братславщини і Південної Київщини ставала нейтральною незаселеною зоною між двома державами. За Польщею визнавалась Північна Київщина, Волинь і Галичина. Західне Поділля лишалося під владою Туреччини ,що правда , недовго. Бо 1699 року було також приєднано до Польщі.

Перший кримський похід(1687рік). Після укладання «Вічний миру» для Московської держави склалися сприятливі умови для активізації боротьби за Північне Причорномор’я та припинення турецько – татарських нападів. Із цією метою у 1687 році було здійснено спільний Кримський похід ста тисячного російського і пятдесятитисячного козацького війська на чолі з князем Василем Голіциним і Іваном Самойловичем. Похід завершився повним провалом. Провину за це поклали на Самойловича,що стало приводом до усунення його з гетьманства.

 

 

«Коломацькі статті»:

  • Значно розширювалась російська присутність в Україні та обмежувалася козацька автономія.
  • Гетьман не мав права без царського указу зміщувати з посад козацьку старшину.
  • У Батурині при гетьмані розташовувався московський стрілецький полк. Війську Запорозькому заборонялося зноситися з чужоземними державами, вести торгівлю з Кримом.
  • Козацька верхівка мала сприяти українсько-російським шлюбам. Стверджувалося, що «Малоросийский край» є частиною «їх царського Пре-светлогоВеличестваСамодержавной держави»

 

Іван Степанович Мазепа(19.02.1639 – 21.09.1709рр.) – визначний політичний діяч, дипломат,гетьман Лівобережної України. Під час Північної 1700- 1721 рр. перейшов на сторону шведського короля Карла 12 за допомогою якого бажав домогтися незалежності України від Росії, але марно. Гетьман І. Мазепа був видатним культурно – просвітницьким діячем України, сприяв будівництву навчальних закладів, розвитку літератури, будівництву соборів, церков, монастирів і т.д.

Другий кримський похід (1689р весна). Стодванадцяти тисячна армія під командуванням В.Голіциним та сорок тисяч українських козаків на чолі з І. Мазепою на початку весни 1689 року вирушили в Другий кримський похід. Він закінчився невдало: мав негативні наслідки ,оскільки загострив внутрішнє становище України.

Значковий товариш – почесне звання, запроваджене у Гетьманщині в д. п. 17 ст. – наприкінці 17 ст. Надавалося гетьманом або Генеральною Військовою Канцелярією козацькій старшині і козакам. Значкові товариші були вилучені з-під влади сотенної адміністрації і підлягали в адміністративному і судовому порядку полковнику. Значкові товариші берегли полкові прапори та сотенні корогви, а також за дорученням полковників керували окремими військовими загонами. Кількість значкових товаришів у загоні була сталою – 30-50 чоловік. 1783 року у всіх полках Лівобережної України було 403 значкових товариші.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 1,724sec