Підготовка до ЗНО: Розвиток культури.

Тема 6. Розвиток культури.

Культура – історично визначений рівень розвитку суспільства і людини, виражений в організації життя і діяльності людей і в створюваних ними матеріальних і духовних цінностях.

Києво-Могилянська академія – один із перших загальноосвітніх вищих навчальних закладів у Східній Європі. Бере свій початок від заснованої (1615) Київської братської школи, яка відігравала важливу роль у боротьбі проти нац.-культ. гніту укр. народу. В 1632 році до неї була приєднана школа при Києво-Печерській лаврі, заснована 1631 року. Юридична назва академії була закріплена в 1701 році.

Шкільний театр –творився професорами і студентами Києво-Могилянської академії. Найдавніша драма, що в повному обсязі збереглася до нашого часу, датується 1674 роком. Називається вона «Про Олексія, чоловіка Божого». 1705 року у Києві було поставлено першу історичну драму на теми рідної історії – твір Феофана Прокоповича «Володимир».

Мандрівний театр – творився учителями нищих шкіл і мандрівними дяками.

Козацькі літописи –  історико-літературні твори 2-ї половини XVII — середини XVIII століття, присвячені козацьким війнам.

Українське бароко абоКозацькебароко — назваархітектурного стилю, щобувпоширений в українських землях ВійськаЗапорозького у XVII—XVIII ст.

Лазар Баранович (1616 — 1693 рр.) — український церковний, політичний та літературний діяч другої половини 17 століття. В церковних справах проводив політику орієнтації на Московську патріархію, проте не погодився вийти з-під юрисдикції Константинопольського патріарха і висвятитися на митрополита у Москві. В 1674 р. заснував друкарню і колегіум у Новгороді-Сіверському.

Йов Кондзелевич(1667-1740 рр.) – західноукраїнський майстер живопису, шукав нові засоби вираження, відмовився від зовнішньої декоративності, надаючи перевагу розкриттю внутрішнього світу людини. Такими зокрема є його ікони з Богородчанського іконостаса, виконаного для Манявського скиту.

Йоганн – Готфрід Шедель (бл.1680-1752 рр.) – видатний укр.. будівничий, за походженням німець, з 1730 р. працював у Києві. Збудував корпус Київ. Академії на Подолі.

Григорія Граб’янка (р. н. невід. — бл. 1738 р.) –  український козацький літописець.

Василь Григорович-Барський (1701-1747 рр.) – український мандрівник і письменник.

Іван Григорович-Барський (1713-1785 рр.) – видатний архітектор, представник українського бароко. Творчість Г.-Б. відіграла велику роль у розвитку укр.. бароко. д. п. 18 ст., в якому зароджувалися риси класицизму.

Феофан Прокопович (1681-1736 рр.) – видатний український церковний і громадський діяч, письменник, вчений енциклопедист.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,305sec