Підготовка до ЗНО: Боротьба козацької старшини Гетьманщини за відновлення державних прав України.

Тема 5. Боротьба козацької старшини Гетьманщини за відновлення державних прав України.

Малоросія – назва Гетьманщини в законодавчих актах і розпорядженнях царського уряду після українсько-московського договору 1654 року. Від Андрусівського договору 1667 року до кінця 18 століття Малоросією називалася переважно Лівобережна Гетьманщина з Києвом. Як історико-географічне поняття застосовувалося російськими та частково українськими істориками кінця 18-п.20 ст.

Іван Скоропадський (1646-1722 рр.) – український військовий, політичний і державний діяч. Після переходу Мазепи на бік шведів, призначений головою Гетьманщини з волі російського царя Петра І.

Павло Полуботок (1660-1724 рр.) –  український військовий, політичний і державнийдіяч. ГетьманВійськаЗапорозького, голова козацькоїдержави на ЛівобережнійУкраїні (17221724).

Данило Апостол (1654-1734 рр.) – український військовий, політичний і державний діяч. ГетьманВійськаЗапорозького, голова козацькоїдержави на ЛівобережнійУкраїні (17271734).

Перша Малоросійська колегія –  колегія Російської імперії, утворена 1722 року замість Малоросійського приказу для контролю за діяльністю українського гетьмана і генеральної старшини.

Решетилівські статті (1709 р.) – 14 пунктів петиції, що її подав гетьман Іван Скоропадський цареві Петрові І у м.Решетилівці 17 липня 1709 року. Частковобулизатверджені царем 11 серпня 1709 року, але на практиці не маливпливу на українсько-російськівідносини, щоперейшлиуфазупоступовоїліквідаціїгетьманськоїавтономії та українських вольностей.

Рішительніпункти – нормативний акт російськоїверховноївлади, виданий у формі указу у відповідь на проханнягетьмана Данила Апостола про унормуванняукраїнсько-російськихвідносин за допомогою договору. 22 серпня 1728 р.

Коломацькі чолобитні (Коломацькі петиції 1723 р.) — два звернення козацької старшини до російського імператора Петра І, складені влітку 1723 у військовому таборі над р. Коломаком і вручені царю канцеляристом Іваном Романовичем. У К.п. козацька старшина домагалася відновлення державних прав України, ліквідації Малоросійської колегії і дозволу обрати нового гетьмана України відповідь на К.п. російський уряд наказав заарештувати і ув’язнити в Петропавловській фортеці наказного гетьмана П. Полуботка, полковника Д. Апостола, генерального бунчужного Я. Лизогуба, генерального осавула В. Жураховського, управителя Генеральної Військової Канцелярії Д. Володковського і цілий ряд ін. старшин.

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,311sec