Перший Президент України

Тема: Перший Президент України.

Мета: з’ясувати причини приходу до влади Л. Кравчука; розвивати вміння учнів аналізувати, синтезувати, логічно мислити, дискутувати стосовно заданої теми; сприяти формуванню в учнів навичок самостійної роботи з навчальною і додатковою літературою; розвивати комунікативні та соціальні компетентності учнів; виховувати учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

Тип заняття: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Л. Кравчука, Довідник з історії України, таблиця.

Хід заняття

І. Організаційний момент уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель оголошує тему уроку, записану на дошці, і просить учнів самостійно сформувати очікувані результати: «На уроці ми дізнаємося…»

ІІІ. Актуалізація знань

Бесіда

¨     Охарактеризуйте президентську виборчу компанію 1991 року, та її наслідки.

¨     Чим було викликане проведення 1 грудня 1991 р. Всеукраїнського референдуму і які його наслідки?

Випереджальні завдання групам

1– ша група «Бібліографи» – Біографічний екскурс: Леонід Макарович Кравчук.

2- га група «Соціологи» – Л. Кравчук –  державний діяч.

3- тя група «Політологи» – Л. Кравчук, як політик.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Для чого люди йдуть у політику? Для одних це захоплива, хоча й словесна, гра в політичному театрі, інші задовольняють своє прагнення брати участь у політичній діяльності, треті мріють про багатство і привілеї. Для одних – це служіння державі, народові, ідеї, для інших – просто служба. Інколи це сімейна традиція, інколи – покликання. Отже, постає питання: для чого в політику прийшов Л. Кравчук? Працюючи над темою уроку. Ми спробуємо проаналізувати його реформаторську діяльність. Про Кравчука досі можна почути абсолютно полярні точки зору. Одні його заслугою вважають мужність, вміння взяти на себе відповідальність як першого президента незалежної України, інші звинувачують у наростанні економічної кризи, наслідки якої ми відчуваємо до сьогодні. Не слід претендувати на встановлення істини, але прагнути наблизитися до неї варто. Політичний портрет – це портрет особи. І розпочнемо ми з короткого біографічного екскурсу.

  1. 1.                Біографічний екскурс. Леонід Макарович Кравчук.

Бібліограф. Кравчук Леонід Макарович, народився 10 січня 1934 року в селі Великий Житин Рівненського району Рівненської області.

У 1958 році закінчив Київський державний університет імені Т.Г. Шевченка, у 1970 р. – Академію суспільних наук при ЦК КПРС. За освітою – економіст, викладач політичної економії. Кандидат економічних наук.

Обирався членом ЦК КПРС, членом ЦК Компартії України, кандидатом і членом Політбюро ЦК Компартії України.

Був членом Ради Федерації СРСР і членом Державної Ради СРСР.

У 1990 році обраний Головою Верховної Ради України.

Із грудня 1991 року по липень 1994 року – Президент України.

  1. Л. Кравчук – державний діяч.

Солціолог. Сьогодні Леонід Кравчук здійснює велику державну та громадську роботу.

Не випадково він очолює Українську Раду Миру – єдину в Україні миротворчу громадську організацію високого міжнародного рівня, членами якої є відомі політичні та громадські діячі.

  1. 3.                Л. Кравчук, як політик.

Політолог. Під головуванням Леоніда Кравчука прийнятий історичний акт – Декларація про державну незалежність України, яка містить положення про Україну як безядерну державу.

Повна і добровільна відмова третьої за потенціалом власниці ядерної зброї в світі від ядерної складової своєї національної безпеки – безпрецедентний крок у сучасній історії.

Україна пішла на цей крок, усвідомлюючи, що розповсюдження зброї масового знищення є одним з найнебезпечніших джерел ризику для миру та стабільності у світі.

У грудні 1991 року на перших в історії України всенародних президентських виборах Леонід Кравчук обраний Першим Президентом незалежної держави.

За час перебування на посадах Голови Верховної Ради і Президента України послідовно відстоював державну незалежність України, її суверенітет, національну безпеку. Запобіг виникненню в Україні кровопролитних війн які ведуться на просторах колишнього СРСР до цього часу.

Його велика особиста заслуга полягає в тому, що для українських юнаків афганська війна стала останньою.

Леонід Кравчук відіграв історичну роль в процесі створення цивілізованих відносин з Росією та іншими партнерами по СНД.

Добився міжнародного визнання Української держави, укріплення її авторитету на світовій арені, Україну визнало 145 держав світу.

Більше двох років за надзвичайно складних умов Перший Президент незалежної України підтримував громадську рівновагу, знаходив вирішення політичним, міжконфесійним та міжнаціональним пристрастям. Це дало можливість уникнути громадянської війни, зберегти територіальну цілісність України.

Леонід Кравчук створив дієздатні інститути виконавчої влади, які взяли під контроль і забезпечили в державі конституційний порядок, функціонування народно-господарського комплексу. На базі прийнятих Верховною Радою законів і указів Президента України реформував і підпорядкував Українській державі силові структури, які стали підлеглі незалежній Україні.

Леонід Кравчук не допустив ні одного випадку застосування зброї проти власного народу, подавлення кризових ситуацій силовими діями.

У час найбільшого загострення протиріч між виконавчою та законодавчою гілками влади проявив виключну витримку і розсудливість.

 

При безпосередній участі Леоніда Кравчука були створені основи законодавчої бази нової держави, її майбутньої Конституції, вперше прийняті на території колишнього СРСР закони про національні меншинства, свободи совісті.

Виключна риса Першого всенародно обраного Президента України – поважне ставлення до демократії, правам і свободам людини. Переконливе свідчення цьому – здійснення вперше серед країн колишнього Радянського Союзу передачі влади демократичним шляхом після президентських виборів у 1994 році.

V. Закріплення здобутих знань.

1. Що таке державотворчий процес?

2. Оцініть президентство Л. Кравчука з точки зору розбудови Української держави?

3. Назвіть здобутки та прорахунки процесу державотворення в 1991 – 1994 рр.

VІ. Підбиття підсумків уроку

Аналітична гра «Займи позицію»

Учням пропонується питання  «Президентство Леоніда Кравчука є позитивним періодом в історії державотворення?»

Учитель зачитує правила проведення інтерактивної вправи «Займи позицію» та демонструє їх на дошці. Біля правої та лівої сторін дошки розташовані аншлаги «так», «ні».

Учні об’єднуються в групи і пояснюють свою точку зору (3 – 5 хв.). Цей метод допоможе організувати обговорення чи дискусію стосовно суперечливого питання, надасть можливість висловитися кожному, озвучити свою позицію.

Після цього учитель запитує, чи не змінив хтось із учасників свою думку, чи не бажає перейти до іншого плакату. Якщо такі учні є, вчитель просить обґрунтувати причини свого переходу.

VІІ. Домашнє завдання.

  1. Підготувати реферат за темою: «Творення Конституційної України»
  2. Оцініть президентство Л. Кравчука з точки зору розбудови Української держави.
завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,387sec