Перша допомога при опіках та отруєнні кислотами

Тема. Перша допомога при опіках та отруєнні кислотами.

Цілі: навчити надавати першу допомогу при опіках та отруєнні кислотами; розвивати вміння висловлювати думку, інтерес до навчання, науковий світогляд, удосконалювати вміння творчо розв’язувати поставленні завдання, закріпити індивідуальні вміння складати питання; виховувати бережливе ставлення до життя та здоров’я оточуючих та власного.

Обладнання: зразки побутових хімікатів, що містять кислоти.

Девіз: «Учень, який не може засто­совувати свої знання на практи­ці, схожий на фаршировану рибу: виглядає апетитно, але плавати не може».

Хід заняття

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань. (Вправа «Запитай у друга»)

Приклад запитань.

  1. Які речовини ми називаємо кислотами?
  2. Як можна класифікувати кислоти?
  3. Як визначається валентність кислотного залишку кислоти?
  4. Які фізичні властивості кислот?
  5. Із якими речовинами взаємодіють кислоти?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. («Мозковий штурм»)

Яких правил потрібно дотримуватися при роботі із кислотами?

ІV. Оголошення теми і мети заняття.

V. Вивчення нового матеріалу.  (Методичний прийом «Шпаргалки»)

Учням пропонується прочитати текст. Необхідно передати його зміст з допомогою малюнків, умовних позначень, схем. Ці шпаргалки (підписані) віддаються вчителю. За учні підходять до вчителя і витягують шпаргалку. За цією шпаргалкою потрібно відтворити текст. Відзначають найкращі шпаргалки та доповіді.

Перша допомога при опіках кислотами. У разі потрапляння на шкіру уражені місця спочатку промивають під струменем прохолодної води протягом 15-20 хв. Забороняється застосовувати ватний тампон. Після цього уражені місця промивають розчином натрій гідрогенкарбонату (питної соди) з масовою часткою соди 3%.

У домашніх умовах для приготування розчину питної соди беруть 1 чайну ложку соди на склянку води.

Марлеву серветку потрібно змочити розчином соди і прикласти її до ушкодженого місця.

Оцтова есенція.

У тих, хто помилково її випиває, виникає опік слизової оболонки губ, язика. стравоходу, а в тяжких випадках – опік шлунка і навіть кишечника. При поширеному опіку травного тракту є небезпека розвитку шоку. Спочатку хворий збуджений, артеріальний тиск падає, дихання частішає. стає слабким і частим, виступає холодний піт. Може розвинутися кровотеча шлунково-кишкового тракту. про що свідчить блювота з домішками крові.

Іноді, проковтнувши оцтову есенцію, хворий поперхується, і рідина потрапляє в дихальні шляхи і викликає їх опіки. В таких випадках голос стає сиплим, утрудненим, з’являється кашель і може навіть розвинутися задишка, поскільки потерпілий не здатний вдихнути повітря, губи і шкіра обличчя, шиї, пальців рук синіє.

При особливо важких отруєннях оцтовою есенцією руйнуються еритроцити крові, сеча забарвлюється у червоний колір. Такі отруєння можуть привести до смертельних наслідків, а в кращому випадку закінчуються рубцевим звуженням стравоходу і шлунка. Потерпілі стають інвалідами.

Столовий оцет викликає опік травного тракту, але менш виражений. ніж оцтова есенція.

Неорганічні кислоти використовують у побуті: хлоридну, наприклад, для усунення накипу на посуді, чистки ванн, раковини від іржі, а сульфатну кислоту власники автомобілів додають а акумулятори. Проковтування помилкова цих кислот може викликати ураження стравоходу і, особливо, шлунка, яке нерідко супроводжується шоком, кровотечею шлунково-кишкового тракту. Далі це може призвести до звуження виходу з шлунка.

При отруєнні кислотами призначають усередину слабкі розчини лугів.

VІ. Узагальнення та систематизація знань. (Ситуаційні задачі)

1. Дитина випадково випила оцет. Як їй надати першу медичну допомогу?

2. Під час чистки раковини від іржі на руки Іринці потрапила хлоридна кислота? Що потрібно їй зробити, щоб надати першу допомогу?

VІІ. Підведення підсумків.

VІІІ. Домашнє завдання.

Підготувати репортаж на тему: «Використання основ»

завантаження...
WordPress: 22.78MB | MySQL:26 | 0,430sec