Пернаті друзі садівників

Тема: Пернаті друзі садівників

Мета: ознайомити учнів з птахами, які приносять користь садівництву, з’ясувати яким чином можна привабити їх в сад, охорона птахів; виховувати бережливе ставлення до птахів.

Тип уроку:Засвоєння нових знань

Форми і методи:інтерактивні, вправи: «Акваріум», «Ланцюжок», пошукові, словесні.

Обладнання: міні-підручник, додаткова література,  дидактичні матеріали.

Девіз заняття:

“ Розум полягає не тільки у знанні,

але й у вмінні застосувати знання на ділі”

Арістотель

Хід заняття

I. Організаційний момент

Створення позитивної аури на уроці. Наприклад „Які ви сьогодні красиві. Будете ще кращими коли всі разом посміхнетесь мені”

II. Актуалізація опорних знань

(Вправа “Ланцюжок”)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Птахи – прекрасні. Тільки вони щороку мігрують з далекої півночі на далекий південь і повертаються назад. Вони найбільш солодкоголосі. Тільки вони можуть розмовляти людською мовою і наслідувати голоси інших тварин. А ще вони – телепати і віщуни, здатні передбачати майбутнє. До речі, голуб – християнський символ Святого Духа .

Обожнювання птаха відбулося у давньоєгипетській релігії, де сокіл означав священний символ Сонця. Йому присвячувалися храми. Вбивство сокола вважалося важким гріхом.

У Давній Греції розвинулась орнітомантія – ворожіння за допомогою птахів. Ворожили за криком, польотом, посадкою, поведінкою та нутрощами домашніх і диких птахів. У цій країні такому ворожінню надавалося велике суспільне значення. В Україні була відома народна орнітомантія у вигляді ворожіння “на курку” та “півня”: як вони дзьобають зерно, коли і як співають, якого кольору курка потрапить в курнику вночі в руки та ін. Ознакою великого нещастя вважалося, якщо курка зненацька заспіває півнем.

У давніх слов’ян символом сили був сокіл. В їхній міфологи він перебував на верхівці світового дерева. Полювання з ним – атрибут княжого двору, знаті. Сокіл у фольклорі протиставляється вороні, як втіленню злих, темних сил: “Де соколи літають, там ворону не пускають”. У пізнішому українському фольклорі сокіл символізує козацьку силу й честь.

Християни особливого значення надають голубу, який символізує моральну чистоту і є втіленням Святого Духа.

ІV. Повідомлення теми уроку

Тема: Пернаті друзі садівників

План

1.Ознайомлення з птахами, які приносять користь садівництву.

2. Приваблювання їх в сад.

3.Охорона птахів.

V. Надання необхідної інформації

1.Ознайомлення з птахами, які приносять користь садівництву.

Розповідь вчителя

Птахи надають неоціненну допомогу садівникам. По-перше, вони знищують велетенську кількість активних дорослих комах. По-друге, вони поїдають їх личинок, і таким чином допомагають боротися зі шкідниками.

З-поміж поширених на території України птахів найкорисніші такі: пугач, сова, сич; дятли (чорна жовна, зелений, сивий, великий строкатий, білоспинний, середній, сірійський, малий); ластівка (берегова, або щурик, сільська, міська); стриж (білочеревний, чорний); одуд; плиска (гірська, жовта, жовтоголова, біла); сорокопуд (сорокопуд-жулан, чорнолобий, сірий, червоноголовий); славка (рябогруда, садова, чорноголова, сіра, прудка); соловей східний, західний, синьошийка, горихвістка (чорна, звичайна); дрізд (кам’яний, чорний, гірський,чорногрудий, дрізд-чикотень, або горобинник, білобровий, співочий, дрізд-омелюх); синиця (вусата, довгохвоста, болотяна гаїчка, червоноголова, чорна, або московка, чубата, голуба, велика); повзик, звичайна пищуха, або підкоришник, ремез, мухоловка, піночка, горобець (хатній, польовий); шпак (рожевий шпак), грак.

Зупинимося на найвідоміших. Так, всі добре знають, які корисні синиці. Суттєву допомогу надають вони в осінньо-зимовий період, а влітку мешкають головним чином у лісових насадженнях. За день синиці ловлять таку загальну масу різних комах, яку мають самі.І поталанить тому, хто зуміє залучити й поселитиїх у своєму саду влітку. Для цього слід їх підгодовувати ще з осені, влаштувати їм дуплянки. Вже давно спостерігають за шпаками.Крім шпака звичайного, що водиться на території України, в степах Криму мешкає рожевий шпак з цікавим забарвленням — чорні голова, груди, крила, хвіст і підхвістник, решта — рожевого кольору. Ці шпаки у шпаківнях не селяться. Вони прилітають до нас на літо, дають 1—2 покоління нащадків. На деревах і кущах шкідників не ловлять, а лише збирають на землі. На городах вони не часті гості, збирають дощових черв’яків після перекопування грунту, а “пасуться” головним чином на луках та скошених заболочених ділянках. До того ж шпаки, як і всі птахи, для зволожування яєць використовують рослини, в тому числі й листя помідорів. Великої шкоди завдають вони стиглим черешням. Оспівування шпака перебільшене, у населення він авторитетом не користується. В Україні шпаківня в садах — велика рідкість. Найчастіше учні вивішують їх у парках і лісах. Ще одним поширеним видом є горобці. Вони  за літо вирощують три покоління, годують їх тільки комахами. З ранку до вечора несуть їм їжу, збираючи комах на кущах, деревах, землі. Поселивши на своїй ділянці горобців, ви матимете гарантований захист саду.

VІ. Центральна частина уроку – інтерактивна вправа

Робота в малих групах. Учні отримують завдання і додаткову літературу, обмінюються інформацією.

І група -Приваблювання птахів у сад.

ІІ група –  Охорона птахів.

VІI. Рефлексія, підбиття підсумків роботи

Вправа «Акваріум». Проблемне запитання.

Які ж основні заходи щодо охорони та збереження видів птахів  необхідно здійснювати?

Учні роблять висновки:

  • Визначення територій, що знаходяться під охороною держави;
  • Створення реєстрів видів птахів яким загрожує зникнення.

VІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати додаткову літературу. Скласти кросворд «Птахи – санітари»

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

18 Пернаті друзі садівників (18.0 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,336sec