Перетворення білків в організмі. Біологічна цінність білків. Біосинтез білка. Проблема синтезу білка. Успіхи науки у вивченні і синтезі білків

ТемаПеретворення білків в організмі. Біологічна цінність білків. Біосинтез білка. Проблема синтезу білка. Успіхи науки у вивченні і синтезі білків.

 Мета: дати загальне уявлення про біосинтез білка, його основні етапи та особливості їх проходження ,показати розв’язання проблеми вивчення і синтезу білків,ознайомити з перетвореннями білків в організмі.

Обладнання: таблиця “Біосинтез білка”, модель-аплікація “Синтез білка”.

Форми та методи роботи: Термінологічна естафета, словесні, наочні, елементи інтерактивних технологій.

Хід уроку

І Організаційний момент.

Психологічний тренінг „ Подаруй товаришу посмішку.”

ІІ.Перевірка домашнього завдання.Термінологічна естафета.

Один учень називає термін-назву білкового представника, інший пояснює його і пропонує новий термін наступному учневі.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Серед усіх речовин органічної природи білки посідають особливе місце – вони становлять основу структури живих організмів.Утворення цих “унікальних молекул життя” відбувається щохвилини.

Проблемне запитання. Як саме здійснюється синтез білка? Яка біологічна цінність білка?

Ми це з’ясуємо сьогодні на уроці.

ІV.    Повідомлення теми і мети уроку.

V.      Вивчення нового матеріалу. 1. Білки належать до життєво необхідних речовин, без яких неможливе життя, ріст і розвиток організму. Вони найважливіші компоненти харчування, що забезпечують пластичні та енергетичні потреби організму. Потреба в білках для дорослої людини становить у середньому 85- 90 г на день. Біологічна цінність білків залежить від наступних факторів:

• Збалансований амінокислотний склад

• Доступність окремих амінокислот

• Ступінь засвоюваності білка

Розглянемо процес синтезу білка.

2.      Структури та речовини, що беруть участь у біосинтезі білка.

3.      Генетичний код і його властивості. Розповідь учителя з використанням таблиці “Генетичний код”.

Властивості генетичного коду:

–         універсальність;

–         триплетність;

–         надлишковість.

4.Етапи біосинтезу білка.

Перший етап – транскрипція.   Другий етап – трансляція.

Проблемне запитання. Які сьогодні можливості штучного синтезу білків для діагностування та лікування хвороб людини?

5. Проблема синтезу білка.

Щоб отримати заданий білок, слід з’ясувати його амінокислотний склад, встановити первинну структуру, визначити просторову конфігурацію білкової молекули, а потім штучно відтворити це.

Найлегше встановити амінокислотний склад. Це здійснюють автоматичні пристрої. Великі труднощі зустрічаються під час синтезу первинної структури, тому що слід дотриматися чіткої послідовності амінокислотних залишків у поліпептидному ланцюгу.

Цікавий приклад. Якщо в білку еритроцитів – гемоглобіні- замість однієї ланки глутамінової кислоти стане залишок валіну , то утвориться білок з іншими властивостями, що виявиться причиною важкої хвороби – серповидної анемії.

Крім того великі труднощі виникають із-за наявності в амінокислотах різних функціональних груп, оскільки в процесі синтезу вони можуть зазнавати перетворень, а це також веде до відхилення від складу заданого білка. Щоб зберегти функціональні групи на період синтезу їх перетворюють у інші, які більш хімічно стійкі, а потім знову їх відновлюють.Це обумовлює дуже велику кількість реакцій. Так, наприклад, для синтезу інсуліну потрібно зробити 220 реакцій.

Легше буде вирішуватись слідуюче завдання – утворення вторинної та третинної структури. Адже. Якщо отримати пептид точно заданої будови, то в певних умовах за рахунок взаємодії його груп він сам набуде властивої йому структури.

Синтез білків має не тільки теоретичне але і практичне значення для збагачення харчових ресурсів.

6.Повідомлення дітей про синтез інсуліну , інтерферону, мікробіологічну промисловість.

УІ. Розв’язування вправ.

1. Білок вазопресин (гормон гіпофізу, підвищує кров’яний тиск) складається з дев’яти амінокислот, кодується такими нуклеотидами:

ТГТ – ТАТ – ТТГ – ГАА – ГАТ – ТГТ – ЦЦЦ – ЦГТ – ГГТ.

Визначте:

  • Скільки нуклеотидів і триплетів у цій ділянці ДНК?
  • Яка довжина гена, що кодує вазопресин?
  • Який амінокислотний склад вазопресину?

2. Правий ланцюг фрагмента гена має таку структуру:

ТАТ – ТЦТ – ТТГ – ТГТ – ГТА – ЦГА…

Укажіть структуру відповідної частини молекули білка, що синтезується за участю лівого ланцюга ДНК.

Визначте, як зміниться структура білка, якщо у правому ланцюзі ДНК під впливом хімічних факторів випадає одинадцятий нуклеотид.

УІІ. Підсумок уроку. Гра « Ваша думка».Діти висловлюють свої думки на рахунок почутого та вивченого на уроці.Оцінювання роботи учнів на уроці.

УІІІ. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати параграф.
  2. Підготувати повідомлення про цікаві досягнення мікробіологічної промисловості .

Додатковий матеріал до уроку.

Накопичений досвід виробництва білкових добавок показав, що крім їх ролі в харчуванні як джерела білка, частково гідролізовані білки та білкові гідролізати володіють такими унікальними властивостями, як повна засвоюваність, відсутність алергенність, низька осмотичності, а також володіють стимулюючим ефектом. Частково гідролізовані білки мають здатність проникати через кишкову стінку без додаткового переварювання в шлунково-кишковому тракті, проникати крізь шкірний бар’єр, покращувати смак, запах і консистенцію готових виробів. Багатовіковий досвід показав, що людина має потребу не тільки в звичайному харчуванні, але все більшу увагу приділяє покращенню запаху, смаку, поліпшення структури-механічних властивостей споживаних продуктів. Так функціональні білки завоювали популярність при приготуванні ковбасно-кулінарних виробів, при цьому для поліпшення запаху і смаку необхідні білкові добавки з коротким ланцюжком, а для поліпшення консистенції – з довгим ланцюжком. Особливо це стало важливим в останні роки за бурхливого розвитку системи “швидкого харчування”. Широко використовуються сухі, консервовані та швидкозаморожені продукти.

Виробники встановили, що промислові процеси виробництва зазначених продуктів часто призводять до втрати натуральних органолептичних властивостей. Тому зростає роль функціональних протеїнів у створенні продуктів для системи швидкого харчування.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

22 Перетворення білків в організмі Біологічна цінність білків Біосинтез білка (38.8 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,318sec