Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком Правила роботи з пластиліном. Тематичне завдання «Равлика»

Тема. Передавання простих форм в об’ємі. Ліплення природної форми за зразком Правила роботи з пластиліном.  Тематичне завдання «Равлика».

Мета: ознайомити з правилами і прийомами роботи з пластилі­ном — розм’якшуванням пластилінової палички, розкачуванням, розмазуванням, витягуванням, обрізуванням стеками, примазу­ванням та ін.; розвивати увагу, фантазію; прищеплювати любов до прекрасного; виховувати акуратність, старанність.

Обладнання: таблиці, малюнки із зображенням равликів, зразки готових виробів із пластиліну, стеки, пластилін.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

II. Ознайомлення з темою і завданнями уроку

Загадки:

–     Куди повзе – за собою хатку везе.   (Равлик)

–     Погано ходить ще й хатку носить.   (Равлик)

–     Куди хоче іде, а все в хатці сидить.   (Равлик)

НІ. Робота над темою уроку

1. Вступна бесіда

—Діти, погляньте, будь ласка, ось на цей малюнок, який приніс Олівець. Що на ньому зображено? (Лялька) Опишіть її зовнішній вигляд. Скажіть, яко­го кольору у неї волосся та очі.

—У що одягнена лялька? Якого кольору у неї сукня?

—Отже, на малюнку ми бачимо ляльку лише спереду. Чому ми не можемо бачити, яка лялька збоку або ззаду? Як ви вважаєте, що потрібно зробити для того, щоб побачити ляльку з різних боків?

—Правильно, її можна зліпити з пластиліну і розглянути з усіх боків.

—Отже, не тільки ляльку, але й інші вироби можна зліпити з пластиліну чи глини або вирізати з дерева.

Пригадайте казку, у якій маленького довгоносого хлопчика вирізали із де­ревинки.

2. Словникова робота

Скульптура (вирізаю, висікаю) — вид образо­творчого мистецтва, характерною особливістю якого є форма, об’єм. Людей, які виробляють скульптури, називають скульпторами. Матеріалом для скульпту­ри може бути метал, глина, каміння, дерево, гіпс та ін.

3. Продовження бесіди

—  Основний інструмент у роботі скульптора — рука, яка має бути чутли­вою як у піаніста, і міцною як у каменяра! Адже скульптор робить скульптуру не тільки з м’яких матеріалів — пластиліну чи глини, а й із твердих — грані­ту та мармуру, а ще з дерева та металу. Тож без серйозних робочих інструмен­тів — таких, як молоток, зубило, різець, ніж та ін. — скульпторові не обійтись.
А перш ніж виліплювати, вирізьблювати чи висікати, скульптор зазвичай ма­лює майбутню скульптуру олівцем на папері, а пензлем і фарбами іноді підфар­бовує готову роботу.

  1. Перегляд ілюстрацій із зображенням різних скульптур.
  2. Продовження бесіди.

—  А зараз ви перетворитися на маленьких скульпторів-початківців. Відга­давши загадки, ви дізнаєтесь, кого ми ліпитимемо на уроці.

6. Відгадування загадок

Що це за будинок

Ходить без доріжки,

Схожий він на колобок,

А під дахом — ріжки?

(Равлик)

Хто повільно так повзе —

На собі свій дім везе?

(Равлик)

 

  1. Прослуховування казки «Равлик»

 

Казка

Равлик равлика любив – щиро в гості запросив.

Той приповз у гості вранці і сидить у власній хатці.

Прилетіли два джмелі, галасливі, хоч малі,

Над квітками в’ються, з равликів сміються:

«Нащо в гості звати, як не пригощати?»

Равлик-гість сказав джмелям:

«Друга кривдити не дам:

Ми завжди так просто

Ходимо у гості!

Не наїстись, не напитись,

А щоб зайвий раз зустрітись!

Не висіть над нами!

Ми не дружим з вами!»

Та розгнівані джмелі

Повиймали жала злі

І над равликом летять, в спинку вжалити хотять.

Тільки равлики малі не злякалися джмелів,

Поховали спинки у свої хатинки.

І сидять собі, сидять – розлучатись не хотять.

– Як ви думаєте, чому так?

– Як пересувається равлик?

– Для чого ж йому возити на собі хатку?

 

—  Чи доводилося вам спостерігати за цією дивною маленькою тваринкою,
яка має власний будиночок? Опишіть ЇЇ. (Діти діляться своїми враженнями.)

8.   Перегляд демонстраційного матеріалу
9. Послідовне виконання виробу вчителем

—  Роздивіться равлика на малюнках та спробуйте його зліпити. Домівка рав­лика має спіралеподібну будову. Тому приготуйте для нього довгий джгутик, що плавно потовщується з одного кінця до другого.

Починаючи з тоненького кінця, скрутіть джгутик подібно до спіралі. Трохи притискайте та примазуйте кільця джгутиків одне до одного.

Можете виліпити і самого равлика, що висунувся із будиночка. Для його тільця також скачайте невеличкий джгутик. Добре, якщо у середині джгути­ка буде дротинка. Це допоможе равлику міцно з’єднатися із своїм будиночком.

У цьому місці, де він виповзає з домівки, трохи розплющить кільце. Для рі­жок равлика, які у нього мов «антенки», теж можна використати дротинки.

Під час ліплення допомагайте собі стеками, особливо під час обробки неве­ликих частин, наприклад, мордочки з ротиком та очками.

ІНСТРУКТАЖ

–          Виліпи валик, потовщений з одного кінця.

–          Витягни ріжки на голові.

–          Стекою наміть рот, ніс та очі. Це буде головка равлика.

–          Зліпи ще один валик, довгий і товстий.

–          Розкачай його, стекою виріж трикутник.

–          Згорни трикутник з тонкого кінця у спіраль. Це буде будиночок – черепашка для равлика.

–          Скатай ще один валик, невеликий і товстий.

–          Розкачай його і прикрась. Вийшла підставка для равлика.

–          Скачай маленькі кульки, щоб зліпити очі, ніс і рот равлика.

Збирання іграшки

–          Посади равлика на підставку.

–          На спину встанови будиночок – черепашку.

–          Приліпи на намічені стекою місця рот, очі і ніс.

 

10. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

 

Вийшли діти у садок

Заглядали за дубок.

Побачили зайчика,

Поманили пальчиком.

Зайчику, зайчику, пострибай,

Свої лапки виставляй.

Почав заєць танцювати,

Малих діток забавляти.

Разом з зайчиком скоріше

Потанцюєм веселіше.

Стало легко й добре враз,

До роботи знову час.

 

IV.            Практична діяльність учнів.

V.   Закріплення вивченого матеріалу.

—Як називаються об’ємні вироби, зліплені із пластиліну, глини тощо?

—Як називають тих людей, які роблять ці вироби?

—Які матеріали використовують скульптори у своїх виробах?

VI. Підсумок уроку.

Перегляд і демонстрація дитячих виробів.

VII. Прибирання робочого місця.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 8 (44.5 KiB, Завантажень: 12)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,296sec