Ознайомлення зі спектральними кольорами та їх послідовністю. Розбіл і замутнення спектральних кольорів, відтінки кольорів. Тематичне завдання «Райдужні квіти»

Тема. Ознайомлення  зі спектральними кольорами та їх послідовністю. Розбіл і замутнення спектральних кольорів, відтінки кольорів. Тематичне завдання «Райдужні квіти».

Мета: розширити уявлення про живопис як вид образотворчого мистецт­ва; дати поняття про колір як засіб виразності у живописі, про змі­ну кольору протягом доби; вчити отримувати колірні відтінки за допомогою розбілу та затемнення; розвивати спостережливість, пам’ять і уяву; виховувати любов до Батьківщини, до мистецтва.

Обладнання: ілюстративні таблиці, педагогічні малюнки, репродукції, підручники, альбоми.

Хід уроку

  1. I.    Організація уроку.

 Усміхніться всім навколо –

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

Наш урок цікавим буде.

 

II. Актуалізація опорних знань.

Подорож у казку

У чудовій країні мистецтв жив собі Майстер-художник. Умів він доб­ре малювати та виготовляти гарні пензлі. Якось наймолодший Пензлик, що мав темний чубчик з білчиного хутра, запитав:

–   Пане Майстре, чому ви не берете мене створювати картини ? 

–   Я візьму тебе, – відповів художник, – але тільки після того, як ти помандруєш у місто барв і там навчишся змішувати кольори.

Пензлик, довго не думаючи, вирішив шукати місто барв. Наступного дня, як тільки почало світати, він подався у подорож. День минув швидко. Надвечір Пензлик підійшов до якогось міста і попросився переночувати. Зранку він прокинувся у чудовому будинку. У лівій половині палацу жила біла барва, у правому – чорна, а посередині розташовувалися маленькі кім­нати сірих барв. Їх було тут дуже багато: від найтемнішої сірої до найсвіт­лішої – майже білої. Все це утворювало ціле царство чорно-білих відтінків. Стіни, стеля, підлога, вікна, двері, меблі – все було прибране різними чорно-біло-сірими візерунками.

–   Як вам вдалося створити таку красу? – запитав Пензлик у білої фар­би. – Чи можу я подібне зробити?

–   Так, – відповіла вона. – Якщо ти накладеш на палітру білої фарби і добавиш до неї трішки чорної, перемішаєш, то утвориться красивий сірий колір. Добавляючи все більше чорної фарби, отримаєш все темніші сірі відтінки. Якщо ти хочеш підкреслити чистоту, або, як кажуть, білизну, білого кольору, то обведи цю барву чорною фарбою, – втрутилася в розмову чор­на барва.

–   Отже, для того, щоб показати вишукану чарівність чорного кольору, потрібно довкола чорної плями пофарбувати білим? – запитав Пензлик.

–   Так, вірно, – разом відповіли чорна і біла господині.

Далі наш герой вчився змішувати чорну і білу фарби. Пройшло кілька днів. Пензлик перейшов до будинку, в якому мешкали жовта, чорна і синя барви.

В одній частині проживали червоні кольори. Одні з них були яскра­вими, і інколи навіть пекучими, а інші – спокійними і лагідними. Всередині палацу царювала жовта барва. Вона, мов сонце, зігрівала своїм кольором, часто виблискувала та звеселяла.

Ще одна частина палацу належала синій барві. Тут можна побачити блакить неба, голубизну гір, колір морської хвилі та інші.

Привітавшись, Пензлик запитав, чому над дверима будинку написано «Основні кольори».

–   Тому, що при змішуванні між собою ми утворюємо інші кольори, – відповіла жовта фарба.

–   Пензлику, здогадайся, який колір утворився при змішуванні черво­ного і синього?    запитали червона фарба.

Я не впенений, та мені здається, що мій господар-художник так отримує фіолетовий колір.

Для того, щоб отримати колір трави, тобто зелений, досить до жов­того добавити синього і гарно перемішати на палітрі, – поважно сказала синя фарба.

–   Скажіть, будьте ласкаві, як отримати колір вечірнього, гарячого сонця?

–   Нанеси на палітру червоної фарби, добав до неї жовтої і перемішай. Утвориться колір, подібний на цеглу, цегловий або оранжевий. Ним можна намалювати вечірнє сонце, – відповіла жовта фарба.

Шановні фарби, – звернувся Пензлик, – ідучи у ваше місто, я заува­жив, що кольори неба, сонця, трави, дерев, будівель змінюються. Чи можна одержати такі відтінки кольорів на палітрі?

–   Так. Для того треба до кожної з кольорових фарб добавляти трішки білої або чорної. Якщо до червоної домішати білої фарби, то утвориться світло-червоний, якщо чорної – отримаємо темно-червоний колір, – поваж­но пояснила червона фарба.

–   Якщо хочемо отримати світлі відтінки кольорів, то до кожного з них добавляємо білої фарби. Світлими відтінками кольорів зображають соняч­ний день, – сказала біла фарба.

–   А як зобразити похмурий день або вечір? – запитав Пензлик.

–   Тут потрібно до кожної фарби, якими будемо малювати вечір, дода­вати чорної.

–   Отже, можна сказати, що ми отримуємо нові відтінки, розбілюючи та затемнюючи їх. Це чудово! Яке багатство кольорів у світі! – захоплено вигукнув Пензлик.

 

III. Повідомлення теми і мети уроку.

 1. Загадки

– Через гору дорога, а кінців не знайдеш.

Всі її бачать, а піти нею не можуть.

(Райдуга)

–   Слів на описи не трачу, словом не передаси

Їх земної безсловесності, дивовижної краси.

Люди дивляться, п’яніють, в них кохаються віки,

Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.

Ними кожен свою радість, власне щастя назива –

Вони часто нам говорять втричі більше, ніж слова.

(Квіти)

 

 

– Пензлику, – звернулася жовта фарба, – ми просимо тебе і просимо дітей виконати малюнок на тему «Райдужні квіти». Хай ваші ручки нама­люють красиві великі квіти різної форми. На небі хай спочине світла і темна синя фар­ба, засвітить ясне сонечко, землю покриють квіти, трави, дерева.

IV. Пояснення.

1. Розгляд та аналіз наочності.

–   Діти, погляньте на цю таблицю. Тут зображено квіти різної фор­ми, розміру та кольору.

–   Якої форми квіти?

–   Якого вони кольору?

–   Що ви бачите навколо квітів?

–   Якими кольоровими відтінками зображено небо?

–   Як отримали світлу і темну траву?

–   Тепер розгляньте малюнки в альбомах.

 

Далі учні переглядають інші малюнки.

2. Виконання малюнка в альбомах.

3. Фізкультхвилинка.

Я до тебе повернуся

Й щиро-щиро посміхнуся.

Ми пограємо з тобою

І присядемо обоє.

V. Практична  робота.

Учні виконують роботу самостійно. Учитель індивідуально працює з невстигаючими дітьми. Додатково пояснює, демонструє прийоми змішу­вання фарб.

VI. Підсумок уроку.

–  Діти, чи сподобалася вам казка?

–  Пригадайте, про які кольори йшла мова на уроці?

–  Як розбілити колір?

–  Як затемнити колір?

–  Як одержати колір сірого неба?

–  Як одержати жовто-зелений колір?

–  Чого навчився Пензлик?

–  Чи прийме Пензля до себе художник?

Далі учитель підбиває підсумки робочої діяльності учнів. Обговорення і словесне оцінювання учнівських робіт.

VII. Прибирання робочих місць.

Примітка: У процесі розповіді казки учитель демонструє прийоми утво­рення кольорових відтінків. Як варіант практичної роботи, може бути створення колективної ком­позиції на дошці. Для цього кожен учень може намалювати лише одну квітку і виставити її.

 

1. Хвилинка поезії.

Метелик

Метелик над лужком літав,

Веселу пісеньку співав.

Почули пісню ту тополі,

Почуло пісню чисте поле.

Метелик наш радіє літу,

Співає весело про квіти.

У небі сонечко яскраве –

До всіх комах воно ласкаве.

Співає вся природа влітку,

Радіють сонцю усі дітки.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Урок 12 (46.0 KiB, Завантажень: 7)

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 0,313sec