Ознайомлення з природними екосистемами своєї місцевості

Тема: Ознайомлення з природними екосистемами своєї місцевості.

Мета:

 • закріпити й поглибити знання одержані на попередніх заняттях; ознайомитися з природою лісу, визначити пристосування організмів до життя в даній екосистемі, взаємозв’язками між організмами та середовищем існування;
 • розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;
 • виховувати любов та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: блокнот, олівець, рулетка, фотоапарат.

Місце проведення: ліс.

 

Хід екскурсії

І. Оголошення маршруту.

ІІ. Правила поведінки в природі.

 1. Вступне слово вчителя.

–         Ідучи в ліс на екскурсію, на прогулянку чи відпочинок, згадайте, що все, що вас оточує, милує ваш зір і слух, дає насолоду – все це ваше, і все це треба залишити чистим і неушкодженим, і все це належить всім, і повинно радувати всіх, а не тільки вас, а тому:

ПАМ’ЯТАЙТЕ:

 1. Кожен зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього нема життя, не топчіть, не зривайте їх даремно!
 2. Найкрасивіша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губіть її!
 3. Гриби, які для людини є отруйними, для лісових мешканців – ліки і харч. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще і швидше ростуть дерева. Не знищуйте неїстівні гриби.
 4. Не галасуйте у весняному лісі, не вмикайте надто голосно музику. Ви злякаєте пташку, вона злетить з гнізда; яєчка які вона насиджувала, захолонуть, і з них ніколи не виведуться пташенята. Не шуміть – послухайте, як шумить ліс!
 5. Якщо ви знайшли гніздечко, не чіпайте його, бо пташка помітить, що її житло виявлено, і може покинути його, навіть якщо там вже відкладено кілька яєць. Поспостерігайте за гніздом непомітно, обережно, і ви побачите багато цікавого.
 6. Не ловіть барвистих метеликів, що літають над квітами. Вони самі схожі на казкові «літаючі квіти» і нікому не завдають шкоди.
 7. Ви хочете принести додому лісові квіти? Зберіть їх перед тим, як іти додому, і знайте – скромний, невеличкий букет всім говорить, що ви свідомі, бережливі, добрі діти.
 8.  Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити – роки. Не      ламайте черемхи, не калічте інших квітучих дерев, кущів!
 9. Рана на рослині – рана на живому тілі. Якщо ви збираєте букет лісових суниць, знайте: скільки гілочок у букетику, на стількох рослинах залишились рани, і всі вони будуть довго хворіти, а багато й зовсім загине.
 10. Ніщо не губить все живе так швидко і безжалісно, як вогонь. Байдужість, що привела до пожежі, – злочин і перед природою, і перед людьми. Прослідкуйте, щоб у лісі не залишилось навіть іскри непогашеної вогню.
 11. Об покинуту консервну банку, скло може поранитись і загинути лісовий звір. Нагріте сонцем скло може стати причиною пожежі. Не залишайте після себе сміття в лісі! Нехай ваше місце відпочинку буде чистим, а рештки їжі залиште пташкам на сухих сучках, звірам – на пеньку, комахам – на землі.

Природа щедра до нас. Все, що ми маємо, – від неї. Ви відплатіть їй своєю добротою, увагою, чесним поводженням, і вона буде ще щедрішою.

(Учні отримують пам’ятки)

 

ІІІ. Ознайомлення з екосистемою лісу.

 1.  Ознайомлення з маршрутним листом.

«Школа виживання»

Якщо ви заблукали у лісі…

–         Не панікуйте, не намагайтеся заспокоїтися.

–         Не втрачайте надії.

–         Збирайте будь-яку їжу, навіть якщо її мало і в даний момент ви не хочете їсти.

–         Не їжте не відомі вам ягоди і гриби.

–         Бережіть воду.

–         Під час руху в лісі бережіть очі від сучків.

–         Економно витрачайте сірники.

 1. Об’єднання учнів у групи.

Завдання:

І- ша група: сфотографуйте птахів і комах лісу, занотуйте перелік у блокнот.

ІІ- га група: заміряйте рулеткою і розгляньте ділянку лісу у 100м². Визначте рослини, які там ростуть. Складіть їх перелік за ярусами.

ІІІ- тя група: відшукайте дві рослини одного виду, що ростуть у різних умовах (на сонці та в затінку). Сфотографуйте та опишіть їх зовнішній вигляд, зробіть висновок про вплив абіотичних факторів.

IV– та група: знайдіть у лісі сліди діяльності людини. Яка діяльність шкідлива для лісу, а яка – корисна?

3.Доповіді груп за результатами виконаних завдань.

4.Узагальнююча бесіда.

 IV. Домашнє завдання.

 1. Від імені лісу напишіть скаргу – звернення до людей.
 2. Намалюйте плакат «Рятуймо ліс!»

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

13 Ознайомлення з природними екосистемами своєї місцевості (19.1 KiB, Завантажень: 6)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,420sec