Ознайомлення з поліплоідними організмами, розв’язування задач на поліплоідію

Тема : Ознайомлення з поліплоідними організмами, розв’язування задач на поліплоідію.

Мета: ознайомлення з фенотиповим ефектом поліплоідії, з каріотипами поліплоідних форм, з мейозом і особливостями спадковості в автополіплоїдів.

Матеріали: колекції, препарати: колекція поліплоїдних форм гербарії жита диплоїдні та тетраплоїдні ; поліплоїдних рядів пшениці ; постійні цитологічні препарати каріотипів жита різної плоїдності ,препарати мейозу у жита і препарати пилку тих самих форм.

Обладнання: мікроскопи, окуляр-мікрометри.

 

                                                Хід роботи

Слово вчителя.

 

1.Опис колекції поліплоїдних форм і поліплоідних рядів. Знайомство з фенотиповим проявом поліплоідії зручно проводити на прикладі штучно отриманих в практичній селекції форм . Гербарії диплоїдної і тетраплоїдної пшениці  добре демонструють відмінності форм одного виду , але різної плоїдності . Тетраплоїдна рослина характеризується більш товстою соломиною,більш широкими і грубими листками , менш кущиста , зерно більш велике і тяжче (маса 1000 зерен 55-56 г ,а в диплоїдної форми того ж сорту лиш 29-30 г ). Якщо звернути увагу на нижні колоски в колосі , то можна помітити , що у тетраплоїдних форм вони опадають .Якщо збереглися зерна на колосі , то можна переконатися , що зв’язаність зерен у тетраплоїда нижча (вона складає 60-70% , а  в диплоїда 80-90%). Однак не завжди поліплоїдія призводить до однозначних змін у фенотипі.

Другим прикладом поліплоїдного ряду можуть служити природні ряди пшениць, які відрізняються як за кількістю хромосом так і фенотипово. Пшениці являють собою алополіплоїдами.

2.Аналіз очікуваного розщеплення при самозапиленні гетерозиготного автотетраплоїда. Якщо при схрещуванні двох диплоїдних форм отримаємо не редуковані гамети, то при їх злитті виникає тетраплоїд. Якщо одна форма була домінантна, а друга – рецесивна, то тетраплоїд буде гетерозиготним.

АА × аа

ААаа

Яке розщеплення можна чекати в потомків самозапиленого автотетраплоїда ААаа?За решіткою Пеннета легко зробити розрахунки.

♂  \  ♀

1 АА

4 Аа

1 аа

1 АА

1 АААА

4 АААа

1 ААаа

4 Аа

4 АААа

16 ААаа

4 Аааа

1 аа

1 Аааа

4 Аааа

1 аааа

 

 

3.Задачі на поліплоідію.

1. Визначити які життєздатні гамети і в якій пропорції утворюють тетраплоїди типу Аааа, АААа.
2. Які гамети утворюють триплоїди типу ААа,Ааа?
3. Яку частину від загального числа гамет складають життєздатні гамети, що утворені триплоїдами типу ААа,ААА,ааа?

4. Визначити які життєздатні гамети і в якій пропорції утворює гексаплоїд типу АААааа?

5.Червоноплідна тетраплоїдна рослина помідор невідомого походження при запиленні пилком із жовтоплідної рослини дало 50% червоноплідних і 50% жовтоплідних рослин, визначити генотип материнської рослини.

6. Яке буде забарвлення квітів у нащадків від самозапилення тетраплоїда з генотипом Рррр? (Р – забарвлені, р – білі квіти).

4. Зробити висновок про фенотиповий ефект поліплоідії, каріотип поліплоідних форм, про особливості спадковості в автополіплоїдів.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Ознайомлення з поліплоідними організмами, розв’язування задач на поліплоідію (11.8 KiB, Завантажень: 3)

завантаження...
WordPress: 22.89MB | MySQL:26 | 0,322sec