Отримання вапнякової води з обпаленої яєчної шкаралупи та досліди з нею

Тема : Отримання вапнякової води з обпаленої яєчної  шкаралупи та  досліди з нею.

Цілі : навчити учнів добувати вапнякову воду з яєчної шкаралупи; розвивати знання написання хімічних реакцій; повторити питання про основи  та їх хімічні властивості; розвивати вміння учнів порівнювати, спостерігати та робити висновки; виховувати акуратність, старанність, працелюбність.

Обладнання та матеріали: на столах в учнів штативи з пробірками, пробка з газовідвідною трубкою, крейда, оцтова кислота, вапняна вода, куряче яйце.

         Хід заняття

І. Організація класу

ІІ. Повторення правил техніки безпеки під  час  роботи в хімічному кабінеті.

Хімічний диктант  (вставте пропущене слово).

Розчини лугів роз’їдають… (тканину), … (шкіру), спричиняють… (опіки). Поводитися з ними треба… , не брати… . Якщо розчин лугу потрапив на шкіру, необхідно відразу ж… великою кількістю… . Коли луг розлито, необхідно… його… . Якщо луг потрапив у очі, негайно… розчином… .

 ІІІ. Виконання практичної роботи

Демонстрація та виконання досліду  «Оригінальне яйце».

У скляну банку з розчином хлоридної кислоти опускають куряче яйце. Через 2 – 3 хвилини яйце покривається бульбашками газу і спливає на поверхню рідини. Бульбашки газу відриваються і яйце знову  опускається на дно. За хвилину його поверхня знову покривається бульбашками, які виконують роль «плавального поясу», і яйце знову підіймається на поверхню рідини. Так, пірнаючи і підіймаючись, яйце проявляє рухливість до розчинення шкаралупи.

Вчитель: що ж відбувається, як ви думаєте?  Заслуховуються відповіді учнів.

Завдання 1. Записати рівняння реакції, що лежать в основі цього досліду.

Завдання 2. Який газ можна одержати за допомогою цієї реакції в лабораторії?

Дослід 2.  Добування вуглекислого газу з вапнякової води. (самостійна робота в групах).

Завдання 3. Як довести, двома способами, що з пробірки виділяється саме вуглекислий газ ?

Дослід 3. Пропустити вуглекислий газ крізь розчин вапняної води.

Завдання 4. Поясніть появу каламуті в пробірці з вапняною водою, крізь яку пропустили вуглекислий газ, і розчинення каламуті.

Завдання 5. Складіть рівняння реакцій і запишіть їх у повній та скороченій йонній формах.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Охарактеризувати фізичні властивості вуглекислого газу.

Пригадати, який іще газ одержав Прістлі.

Чому в апарати штучного дихання до кисню домішують вуглекислий газ?

V. Підбиття підсумків заняття.

VІ. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про «парниковий ефект».

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,374sec