Отруйність спиртів, їх згубна дія на організм людини

Тема. Отруйність спиртів, їх згубна дія на організм людини.

Цілі уроку: розкрити шкідливу фізіологічну дію спиртів на організм людини; встановити причини, наслідки, природу дії алкоголю й переконати учнів у неприпустимості вживання; розвивати у школярів логічне та критичне мислення; розширювати їх кругозір.

Тип уроку: урок -консиліум.

Методи і форми роботи:інтерактивна технологія «Мікрофон», колективна робота, лекція з елементами бесіди, бліц-конкурс.

Обладнання: лозунги «Батьки п’ють — страждають діти», «Горілка — гірка злодійка». « Люди не помирають, вони вбивають самі себе.»Сенека

Девіз уроку: «Зібратися разом — це початок, триматися разом — це прогрес, працювати разом — це успіх». Генрі Форд

 

 

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Психологічна розминка.

Учитель. Добрий день, діти! Приємно бачити вас сьогодні усміхненими, здоровими. Генрі Форд писав: «Зібратися разом — це початок, триматися разом — це прогрес, працювати разом — це успіх». Тож нехай ці слова послужать нам епіграфом під час вивчення теми «Отруйність спиртів, їх згубна дія на організм людини».

II. Мотивація навчальної діяльності

«Чи знаєте ви, що…» (короткі повідомлення учнів)

III. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Сьогодні ми проведемо з вами не просто урок, а урок-консиліум. А чи знаєте ви, що означає слово «консиліум»?

Консиліум — нарада, обговорення, рада лікарів для постановки діагнозу хвороби, профілактики та лікування. Тому сьогодні ми з вами поговоримо про вплив алкоголю на організм людини.

Щороку від алкоголю гине 1,5 мільйона осіб. Саме алкоголь породжує злодійства і вбивства,краде в людей здоров’я, губить розумові здібності, знищує матеріальні цінності сім’ї, вбиває душі людей, калічить їхніх нащадків, укорочує молодість, спотворює красу.

Усі, хто тривалий час уживає спиртне, у тому числі й пиво, хворіють на алкоголізм. Це захворювання формується повільно, непомітно для оточуючих і самої людини.

За статистикою, за рік у світі народжується приблизно 100 мільйонів розумово відсталих дітей. Ви — майбутні батьки, тому вже сьогодні ви повинні знати про це: від батьків, які зловживають спиртними напоями, народжуються недоношені, мертві, слаборозвинені діти та діти з психічними розладами. В усіх людей, які навіть час від часу вживають алкоголь, ослаблюється пам’ять, оскільки він руйнує нервові клітини. Тому ми спробуємо довести згубну дію спиртів на організм людини.

Соціолог. За даними Інтернету, в Україні зареєстровано більше мільйона п’яниць. За даними соціологічного опитування серед учнів та їхніх батьків, опитані дуже рідко сприймають алкоголь як шкідливу звичку. 20 % школярів не вживають спиртних напоїв ніколи, 69 % — час від часу, 11 % — регулярно. А якщо говорити про випуск спиртного, то потужності 87 українських спирт-заводів, 180 лікеро-горілчаних, 8 шампанських та 15 вино-коньячних у 3-3,5 рази перевищують потреби споживачів. Середньорічне вживання алкоголю на одиницю населення України становить, за експертними оцінками, близько 12 літрів спиртних напоїв. Цей рівень відповідає показникам Іспанії, Португалії та Люксембургу.

Учитель. Алкоголь з руйнівною силою впливає на всі системи й органи людини. Швидко згоряючи, спирт віднімає у клітин кисень і воду. Зневоднені клітини зморщуються, діяльність їх ускладнюється. Найбільше алкоголь уражає нервові клітини та клітини печінки. Він швидко всмоктується в кров у шлунку (20 %’) і кишечнику (80 %). Етанол та продукти його метаболізму порушують проникність мембран клітин. Ось чому навіть у випадку одноразового вживання дози спиртного в людини виникають симптоми отруєння: нудота, слабкість.

Лікар-кардіолог. Я досліджував шкідливий вплив алкоголю на органи кровообігу та серце й виявив, що алкоголь і шкідливі продукти його метаболізму руйнують еритроцити, знижують уміст гемоглобіну, а також імунні властивості крові. Склянка пива чи горілки викликає негайне прискорення серцебиття до 100 і більше ударів на хвилину, паузи серця для відпочинку при цьому зменшуються, що призводить до дистрофічних змін серця, між волокнами якого з’являються прошарки жиру. Серце розширюється, стає кволим. У медицині для позначення цього явища є спеціальний термін — «бичаче серце». Розширене, мляве, ожиріле серце алкоголіка погано працює, не забезпечуючи нормального кровообігу.

Лікар-терапевт. Крім того алкоголь руйнує внутрішню оболонку судин. На стінках судин унаслідок порушення жирового обміну відкладаються жироподібні речовини й солі Кальцію, тобто утворюються атеросклеротичні бляшки, а отже, розвивається атеросклероз судин. Судини втрачають еластичність, стають крихкими, що може призвести до внутрішньої кровотечі. Алкоголь підвищує здатність крові зсідатися, унаслідок чого утворюються тромби, які закупорюють їхній просвіт, а це призводить до інфаркту міокарда, інсульту, тобто ураження цілої ділянки серця або крововиливу в мозок.

Лікар-інфекціоніст. Я досліджував шкідливий вплив алкоголю на органи травлення та печінку. Сила подразнюючої дії алкоголю на ці органи залежить від його концентрації. Коли вона становить 20 %, то з’являється відчуття тепла та легкого опіку слизової оболонки; за 50 % подразнюється шкіра, а якщо концентрація алкоголю становитиме 50-60 %, опіки переходять у болі та спазми. Алкоголь є основою розвитку різного виду гастритів та виразки шлунка. Печінка, очищуючи кров, насичену алкоголем, теж зазнає тяжких ушкоджень через відмирання клітин. Часто згадані вище хвороби переходять у рак та інші захво­рювання, які призводять до розладу всього організму.

Лікар-уролог. Шкідливий вплив чинить алкоголь на нирки. За частого вживання алкоголю відбувається запалення нирок, що призводить до їх зморщування. їх функція порушується, клітини виснажуються, виникають хвороби сечовидільних шляхів. Ззовні це проявляється в набряках на обличчі та ногах.

Лікар-невропатолог. Найважчу вбивчу дію справляє алкоголь на центральну нервову систему, особливо на головний мозок. Передусім погіршується робота кори головного мозку. Алкогольні поліневрити найчастіше уражають ноги. Спочатку в ногах з’являються поколювання, потім зникає чутливість, розвивається слабкість під час ходіння. М’язи ніг стають кволими. Через деякий час хворий зовсім перестає ходити. Алкогольні по­ліневрити можуть супроводжуватися розладами пам’яті. Людина не запам’ятовує поточних подій, часто виникають провали в пам’яті. Іноді в алкоголіка виникає диплопія — роздвоєння видимих предметів, що спричинюється токсичною дією алкоголю на центр руху очей. Характерна патологія таких хворих — тремтіння рук.

Лікар-психотерапевт. Коли людина вживає алкоголь, насамперед страждає її психіка. Людина стає грубою, у неї порушується пам’ять, виникають зорові та слухові галюцинації. З часом вона стає небезпечною для суспільства, оскільки вже не може керувати своїми діями. Алкоголік погано спить, сон не приносить йому полегшення і відчуття бадьорості. Часто сняться жахи. Ще в людей, котрі вживають алкоголь у великих дозах, розвиваються патології головного та спинного мозку. Енцефалопатія — одне з таких захворювань, що супроводжується частими головними болями, запамороченням та втратою пам’яті, зниженням фізичної та розумової діяльності. Алкоголь і про­дукти його метаболізму затримуються в мозку до 15 діб.

Лікар-генетик. Я розповім вам про вплив алкоголю на потомство. Ще в давні часи люди помічали, що від п’яниць народжуються діти з різними фізичними та психічними вадами. За даними статистики, ускладнення вагітності мають 28 % жінок, які вживають алкоголь, недоношені діти народжуються у 34 % таких жінок, а мертві — у 25 %. Якщо хромосомні порушення, викликані пияцтвом батька, виникають лише в момент зачаття, то вплив питущої матері позначається саме на розвитку зародка після запліднення. Насичена алкоголем і токсинами кров матері легко проникає крізь плаценту в кров плоду, порушує обмін речовин, що може призвести до викиднів, передчасних пологів, народження розумово відсталих дітей та калік.

IV. Узагальнення та систематизація знань учнів

Учитель. Прослухавши ваші повідомлення, можна сказати, що, за великим рахунком, людина, яка вживає алкоголь, прирікає себе на передчасну старість, скорочення тривалості життя на 15—20 років і деградацію своєї особистості.

Вправа «Допомога»

Учні отримують текст із певною інформацією, де мають поставити умовні позначки «+» — нова; « — » — уже відома; «!»> — сумнівно; «?» — хотілося б дізнатися більше.

                                      Текст

Людство з давніх-давен знало про шкідливі наслідки зловживання алкоголем і робило спроби поставити перешкоди на його шляху. У Стародавньому Китаї був виданий наказ, який забороняв уживання спиртних напоїв. У Спарті навмисно споювали рабів і демонстрували їх молодим людям, намагаючись у такий спосіб показати згубну дію алкоголю на людину. В Індії жорстоко карали жінок, які вживали спиртні напої.

Відомо, що український народ здавна турбувався про душевний та фізичний стан молодого покоління. Найкращим знаком уваги було пригощати гостей хлібом-сіллю. Не можна було вживати спиртні напої під час роботи. Особливо це заборонялося молодятам.

Виробництво спиртних напоїв в останнє десятиріччя досягло астрономічних цифр. Нині в середньому на одного мешканця планети на рік припадає 2,4 л спирту, 8,3 л вина, 17,6 л пива. Найбільше вживання алкоголю на душу населення у Франції — 18,6 л, в Іспанії — 17,6 л, в Австралії — 13,2 л, у Швейцарії — 11,6 л, у США — 9,5 л. Порівняно низький показник уживання алкоголю на душу населення в Польщі — 4,8 л, Фінляндії — 4,3 л, Норвегії — 3,3 л.

V. Підсумок уроку

Учитель. Підсумовуючи нашу роботу, я хочу розповісти вам одну легенду.

Колись давно у Стародавньому Китаї жив дуже розумний, але пихатий Мандарин, знатний вельможа. Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про його розум. Так минали дні за днями, роки за роками… аж ось країною почали ширитися чутки, що неподалік кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшли ці чутки й до Мандарина. Дуже розлютився він: хіба може бути хтось розумніший за нього? Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе в палац. Сам же задумав обдурити ченця. «Я візьму в руки метелика,— вирішив Мандарин,— сховаю його за спиною й запитаю, що в мене в руках — живе чи мертве. Якщо він скаже “живе”, я роздушу метелика, а якщо “мертве” — випущу його».

І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралося багато людей, усім хотілося послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися й до зали зайшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. Тоді, зло всміхаючись, Мандарин промовив: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках — живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав. Усміхнувся і відповів: «Усе у твоїх руках!» Збентежений Мандарин випустив метелика з рук, І той полетів на волю, радісно тріпочучи крильцями.

Отже, лише від вас залежить, який шлях ви оберете у своєму житті.

УІ. Домашнє завдання

1.Вивчити параграф підручника.

2.Закінчити думку: «Щоб не стати алкоголіком, треба…»

3.* Повторити особливості будови молекули бензолу.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Конспект Him 11 (31) (23.7 KiB, Завантажень: 23)

завантаження...
WordPress: 22.93MB | MySQL:26 | 0,319sec