ОСВІТА. ШКІЛЬНИЦТВО

Мета: Охарактеризуйте рівень розвитку освіти, шкільництва та видавничої справи; розвивати вміння складати характеристики видатним діячам освіти і шкільництва; виховувати в учнів почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини, відданості своїй справі.

Обладнання: портрет В.К.Острозького. Карта України

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Очікуванні результати

Після цього уроку учні зможуть:

 • показувати на карті основні місця і території пов’язані з розвитком освіти в Україні у XVI ст.;
 • визначати основні чинники та особливості і умови розвитку освіти в цей період;
 • характеризувати В.К.Острозького як історичну особистість;
 • аналізувати видавничу справу в Острозі

  ХІД УРОКУ

  І. Актуалізація опорних знань учнів

  Евристична бесіда

 1. Які характерні риси літературних творів цього періоду?
 2. Першою відомою книгою Святого письма, що було написано тогочасною мовою стало _____________
 3. У побуті для написання судових та урядових документів, полемічних та ораторських творів, поезій, літописів використовувалася ______ мова, а церковні книжки писалися ________ мовою.
 4. Які позитивні чинники культури ви знаєте?

  ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  Саме розвиток освіти, шкільництва та видавничої справи є тим лакмусовим папірцем за яким можна характеризувати рівень культури кожного окремого народу. Саме це було важливим у розвитку культури XVI – XVIІІ ст. У даний період особливо прославився своєю меценатською діяльністю К.В.Острозький – засновник першої вищої школи в Україні. В острозькій академії працювала ціла плеяда видатних учених – педагогів: Лукаріс, М.Смотрицький, Д. Наливайко серед вихованців слід відмітити П.Сагайдачного, М.Смотрицького, Й.Борецького.

  ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

  Сьогодні ми продовжимо розмову про освіту і шкільництво

  Історична довідка

  Острозька академія. У 1576-1580 рр. в Острозі на кошти князя Костянтина Острозького була заснована перша вища школа в Україні — Острозька академія. Першим ректором школи став письменник Герасим Смотрицький, а викладачами — видатні українські та зарубіжні педагоги, яких запросив князь: Дем’ян Наливайко (брат керівника козацького повстання), Кирило Лукаріс та ін. В академії вивчали церковнослов’янську, грецьку та латинську мови, богослов’я та філософію, а також граматику, математику, астрономію, риторику, логіку.

  Вихованцями Острозької академії були гетьман Петро Сагайдачний, письменник Мелетій Смотрицький та ін.

  На кошти князя К. Острозького була видана Острозька Біблія (1581 рік). Це величезна праця, що мала 1 256 сторінок. Під час підготовки до видання Біблії зібрано всі церковнослов’янські, грецькі, латинські та давньоєврейські тексти. Це була перша повна друкована Біблія не тільки на східнослов’янських землях, але навіть серед усього слов’янського світу. Острозька Біблія багато разів передруковувалася й скрізь мала велику пошану.

  Повідомлення учня

  Запитання

 • К.В.Острозький був онуком останнього київського князя________
 • У 1559 став київським_________
 • Кого називали «некоронованим» королем Русі?
 • Своїм коштом відкрив близько _____шкіл.
 • У 1578 р. відкрив______

  Розповідь учителя

  Петро Сагайдачний

  (1570-1622)

  Гетьман (1610—1622 рр.). Походив з дрібного православного шляхетського роду Галичини. Народився в невеликому містечку поблизу Самбора, навчався в славетній Острозькій академії. 1601 року вступив до запорізького війська. Прізвисько «Сагайдачний» (на думку істориків, походить від слова сагайдак футляр на лук і стріли, обтягнутий шкірою дикого козла} майбутній гетьман отримав не випадково, оскільки з-поміж усіх наук, які він вивчав в Острозі, його найбільше приваблювала військова справа. (За «Довідником з історії України»)

  Гетьман П. Сагайдачний болісно переживав результати Хотинського миру. Крім того, Польща не виконала своїх обов’язків щодо козацтва не заплатила запорожцям гроші за час воєнних походів, не забезпечили козаків-інвалідів, не вивела війська з Київського воєводства тощо.

  Тяжкий моральний стан П. Сагайдачного погіршували страждання під поранення отруєною стрілою під час Хотинської битви. 10 квітня 1622 р. він помер і був похований у Братському монастирі на Подолі в Києві.

  Незважаючи на тяжкі наслідки Хотинської війни, вона мала неабияке значення: турки не досягли своєї основної мети – загарбання українських земель; був розвіяний міф про непереможність армії султан; (невдача турків під Хотином підняла на боротьбу проти османського панування поневолені народи).

  Часи гетьманування П. Сагайдачного відзначалися не тільки воєнними походами, а й культурним піднесенням. З його іменем пов’язане утворення славетної Київської колегії, що згодом стала називатися Києво-Могилянською. 1615 року в Києві засноване київське братство, до якого увійшли заможні міщани, шляхта, православне духовенство, а через рік до нього вступив і гетьман Петро Сагайдачний «з усім Військом Запорізьким», узявши братство під свій захист.

  Запитання

 • З якого роду походив Сагайдачний?
 • Які реформи проводить гетьман Сагайдачний?
 • За чиєї підтримки було висвячено Київського Митрополита?
 • До якого братства вступив гетьман П.Сагайдачний «з усім військом Запорозьким»?

  Розповідь учителя про видавничу справу в Острозі.

  Острозька академія – греко-слов’янською «Атенеум» (1576) освітній, науковий, визначний осередок ХVІ ст. в Україні.

  До середини XVI ст. на українських землях в різний час діяло 25 друкарень. Вони видавали книги переважно церковнослов’янською та староукраїнською мовами.

  До великих друкарень належали Острозька, а також друкарня Львівського братства, що була відкрита 1585 р. Найбільшою ж українською друкарнею була Києво-Печерська, яку заснував архімандрит Києво-Печерського монастиря Єлисей Плетенецький. Діяли також .«мандрівні» (пересувні) друкарні.

  ІV. Узагальнення та систематизація знань

  Робота на настінній карті, основні місця та території пов’язані з розвитком освіти книгодрукування у XVI ст. Острог, Львів, с.Держань

  V. Домашнє завдання

  1. Опрацювати матеріал у зошиті.

  2. Підготувати учням-консультантам повідомлення про видавничу справу у Львові.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 1,036sec