Особливості впливу на рослини грунтових і орографічних факторів

Тема: Особливості впливу на рослини грунтових і орографічних факторів

Мета: повторити особливості у пристосуванні рослин до різних температур,

поділ рослин на групи відповідно до впливу тепла ; ознайомити учнів з

поняттям «орографічні» та грунтові фактори , змістом аерогеологічної

та агрокультурхімічної концепції про грунт , основними

грунтоутворюючими факторами та їх впливом на рослинні організми ;

розвивати вміння порівнювати , узагальнювати , логічно мислити ;

виховувати бережливе ставлення до природи , залучати школярів до

наукової творчості;

Тип уроку : комбінований

Форми та методи : вправа « Побажання» , графічний диктант ,

Девіз уроку:

« В особистій практиці сховані

                                                                     таємниці швидких і надійних успіхів»

Я.А. Коменський

                                                Хід заняття

І. Організація класу .

Вправа « Побажання» .

Кожен учень висловлює побажання на даний урок . Воно може бути адресоване конкретній дитині , або вчителю , або цілому класу .

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів :

  1. Графічний диктант .( кожен учень отримує картку з набором певних тверджень , понять . Поставити знак «+» , якщо твердження правильне і «-« , якщо – ні .) Наприклад :
  • Вплив різних температур на ектотермні організми підпорядковується загальному правилу.
  • Розмноження у ектотермів зазвичай відбувається в більш вузькому інтервалі температур , ніж зростання , а зростання в свою чергу – в більш вузькому , ніж просте виживання .
  • Живі організми більш вибагливі до світла як екологічного фактору , а ніж до температури .
  • І т.д.
  1. Повідомлення теми і мети уроку .
  2. Мотивація навчальної діяльності учнів .

( На столі у вчителя  стоїть посудина із грунтом . )

–         Що у мене на столі ?

–         Що таке грунт ?

–         З чого складається грунт ?

–         Які ви знаєте типи грунтів?

–         Чим вони відрізняються ?

–         Чи можете ви пояснити , чому на різних типах грунтів проростає різна кількість ( в кількісному складі) рослин ?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу :

  1. Поняття « едафічний» , «орографічний» фактор .( Пояснення вчителя)
  2. Аерогеологічна і агрокультурхімічна концепція про грунт . ( Повідомлення учнів .) Вчитель заздалегідь готує учнів по даному питанню , які й допомагають йому під час уроку.

Аерогеологічна концепція . Суть : грунт – крихка гірська порода , яка утворюється зі щільних гірських порід під впливом вивітрювання . Рослини – пасивні перехоплювачі елементів живлення . які вивільнились під час вивітрювання .

Агрокультурхімічна концепція .Суть : грунт – джерело живлення .

  1. Грунтоутворюючі фактори . ( Створення конспекту-схеми )
  • клімат;
  • геологічна основа ;
  • топографія ( рельєф);
  • живі істоти ;
  • час.
  1. Вплив на рослини едафічних і орографічних факторів ( Робота в групах )

–         За допомогою художніх засобів показати вплив рельєфу та грунту на рослинний покрив .

І група – Вплив орографічних факторів на рослини

ІІ група – Вплив едафічних факторів на рослини .

IV. Рефлексія :

  1. Заповнити таблицю :
Назва фактора  Характеристика фактора  Особливості впливу на рослини
 
 

V . Підсумок уроку .

1. Вправа « Плутанина» .

– Назвіть по одному слову-асоціації із сьогоднішнім уроком .

* Підготувати додаткову інформацію про рослини , що

пристосувались до проростання на різних типах грунтів.

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

06 Особливості впливу на рослини грунтових і орографічних факторів (16.3 KiB, Завантажень: 11)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,341sec