Особливості впливу на рослини біотичних факторів

Тема : Особливості впливу на рослини біотичних факторів

Мета : повторити поняття «едафічні» , «орографічні» фактори , їх вплив на

рослини  , основні ґрунтоутворюючі фактори ; розширити знання учнів

про біотичні фактори  , їх взаємозв»язок , ознайомити учнів із

класифікацією біотичних факторів , формами біотичних відносин та

рівнями трофічних зв»язків ;

розвивати пізнавальний інтерес , вміння робити логічні висновки ;

виховувати почуття співчуття , співпереживання ;

Тип уроку : комбінований

Форми та методи : вправа « Очікування» , « Парадоксальна розповідь» ,

« Мозковий штурм» , « Експрес-опитування»

Девіз уроку:

«Природа нам як рідний дім ,

Вона усім як мати »

 

                                     Хід заняття

І. Організація класу

Вправа « Очікування» .

На дошці прикріплений аркуш паперу , на якому намальовані два острови : «Очікування» , « Кінцевий результат» . Учні на кольорових аркушах паперу пишуть свої очікування від уроку і кріплять їх на острів з однойменною назвою .

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів :

  1. Метод « Парадоксальна розповідь»

( Учні отримують матеріал стосовно теми попереднього уроку , але в ньому допущені помилки . Завдання : знайти помилки і виправити їх . ) Наприклад :

Як відомо живі організми живуть виключно в грунті і не можуть селитися в місцях , де його немає . Тому під едафічним фактором виявляється теж саме коло умов , що стосується грунту . Наприкінці ХІХ ст.. у Західній Європі виникло дві концепції про грунт : аерогеологічна і агрокультур хімічна . і т.д.

  1. Повідомлення теми і мети уроку .
  2. Мотивація навчальної діяльності .

–         Живі організми населяють нашу планету утворюючи біосферу . Всі вони пов»язані між собою харчовими ланцюгами . Складіть 2-3 ланцюги живлення екосистеми лісу , парку , річки .

–         Щоб сталося , якщо б на Землі зник хоча один вид рослин ? ( Діти пропонують варіанти відповідей , вчитель занотовує їх на дошці .)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу :

  1. Поняття «біотичний» фактор . ( Пояснення вчителя з елементами бесіди)
  2. Класифікація біотичних чинників.( Пояснення з використанням опорної схеми )

 

БІОТИЧНІ ЧИННИКИ

  • ЗООГЕННІ:

–                     фітофаги ;

–         механічний вплив тварин на рослини;

  • ФІТОГЕННІ :

–         вплив одних рослин на інші .

  1. Форми біотичних відносин :

–         конкуренція ;

–         хижацтво;

–         паразитизм;

–         аменсалізм;

–         симбіоз;

–         коменсалізм;

–         алелопатія.

  1. Рівні трофічних трофічних зв»язків : ( Метод «Мозковий штурм» )

–         продуценти ;

–         консументи ;

–         редуценти .

IV. Рефлексія :

  1. Експрес-опитування : ( Наприклад)

–         Що розуміють під біотичним фактором ?

–         На які групи поділяються біотичні фактори?

–         Що входить до зоогенних чинників ?

–         Що відноситься до фіто генних чинників ? і т.д.

V. Підсумок уроку .

1. Вправа « Очікування»

( Учні роблять висновки чи справдились їх очікування від сьогоднішнього уроку . І , якщо так , то вони переносять свої записи на острів « Кінцевий результат»

2. Підготувати ребуси з вивченої теми .

 

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

07 Особливості впливу на рослини біотичних факторів (15.5 KiB, Завантажень: 10)

завантаження...
WordPress: 22.88MB | MySQL:26 | 0,371sec