ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КУЛЬТУРИ КОЗАЦЬКОЇ ДОБИ. ШКІЛЬНИЦТВО

Мета :

Визначити умови і стан розвитку культури в Україні в XVII ст.;

Охарактеризувати в учнів уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації і на основі їх робити висновки та узагальнення.;

Виховувати в учнів естетичні смаки;

Основні поняття «культура»

Хід уроку

  1. Організаційний момент уроку.
  2. Мотивація навчальної діяльності

    Евристична бесіда

  3. Що таке культура?
  4. Пригадайте основні досягнення української культури II половини XVII ст..
  5. Які пам’ятки культури та імена визначних культурних діячів цього періоду ви можете назвати?
  6. Вивчення нового матеріалу

    Метод «Мозковий штурм»

    Учні висловлюють свої думки щодо умов в яких розвивалася українська культура в I половині XVII ст., які записуються на дошці. Потім один з учнів робить узагальнюючий висновок.

    Фактори, що впливали на розвиток української культури I половини XVII ст.,

    Позитивні

  • Розвиток української мови;
  • Національно – визвольне повстання;
  • Героїка козацьких походів;
  • Необхідність збереження національної культури в умовах польсько – католицької експансії;
  • Розвиток національної свідомості;
  • Відновлення ієрархії української православної церкви.

    Негативні

  • Відсутність власної держави;
  • Поділ території України між Річчю Посполитою, Московією, Угорщиною та Туреччиною;
  • Відсутність єдиного наукового й політичного центру;
  • Тяжкий національний гніт;
  • Зростаюча загроза ополячення й окатоличення;
  • Спустошливі напади турків та татар.

    Шкільництво.

    Робота з картою. Користуючись картою «Культура та церква в українських землях у XIV- I половині XVIIст.» виконайте завдання.

  1. Назвіть типи навчальних закладів та найбільш визначні установи цього періоду.
  2. Назвіть прізвища меценатів, що доклали зусиль для організації вищої школи в Україні.
  3. Який тогочасний вищий навчальний заклад відновив свою діяльність у незалежній Україні?

    Утворення Києво – Могилянської академії

    Повідомлення учня про утворення Києво – Могилянської академії, про курс навчання, про високоосвічених викладачів та вчених які там працювали Сельвестр Косів, Йосип Кононович-Горбацький, Єпифаній Славинецький.

    Книговидання

    Робота з текстом підручника К.Струкевича параграф 12 сторінка 88-89.

    Учні дають відповіді на питання

  4. Що сприяло розвитку книговидання у – I половині XVIIст?
  5. Покажіть на карті міста й монастирі України в яких діяли друкарні
  6. Яке значення мало книговидання для українського населення?
  7. Узагальнення та систематизація знань.

    Бесіда

  8. Назвіть основні досягнення розвитку культури в Україні в I половині XVIIст.
  9. Що таке «братство»? Яку роль відіграло київське братство?
  10. Хто був засновником Києво – Могилянської академії?
  11. Що вам сподобалося у організації курсу навчання в Києво – Могилянському колегіумі.?
  12. Домашнє завдання
  13. Опрацювати параграф 13 підручника.
  14. Підготовити повідомлення

    – про літописання;

    – про жанри літератури XVIIст.

    (Додаток)



завантаження...
WordPress: 22.82MB | MySQL:26 | 0,313sec