ОСОБЛИВОСТІ РОМАНТИЗМУ ЯК ХУДОЖНЬОГО НАПРЯМ. (система уроків за повістю-казкою Е.Т.А. Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер»)

Мета: з’ясувати значення поняття «романтизм» як художній напрям; розкрити жанрове багатство літератури романтизму, зосередити увагу на художніх відкриттях романтиків; розвивати природовідповідне мислення школярів, творчу діяльність; формувати вміння виділяти найголовніше з отриманої інформації та користуватися нею на практиці; розкривати внутрішнє «я» учня.

Обладнання: портрети письменників-романтиків та виставка їхніх книг, ілюстрації художників періоду романтизму, магнітофон, музика для релаксації.

Тип уроку: урок засвоєння знань і формування на їх основі вмінь і навичок.

Символ уроку: ромашка.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

Дидактична гра «Назви добу за ознаками».

Особлива роль релігії і церкви; розвиток рицарської і міської літератур; наявність латиномовної літератури. (Середньовіччя)

Провідна тема літератури і мистецтва — людина, її внутрішній світ; значні наукові та географічні відкриття; формування літературних мов націй. (Відродження)

Головні цінності — Розум, Почуття, Природа, Цивілізація; визначна книга — «Енциклопедія»; ідейно-культурний рух. (Просвітництво)

Химерна гра контрастів; трагічне сприйняття життя; принцип — не наслідувати, а винаходити нове. (Бароко.)

Виникнення літератури з усного слова; боги й людина — два центри культури; перевага громадського над особистим. (Античність.)

Утвердження закону «трьох єдностей»; ієрархія жанрів і стилів; античність як зразок. (Класицизм.)

П. Оголошення теми, мети уроку

ІП. Робота над темою уроку

1. Релаксація.

  • Психологічна підготовка до
    сприйняття навчальної інформації.

Займіть зручне положення. Заплющте очі. Розслабте м’язи обличчя, шиї, рук, тіла. Уявіть, як м’язи обличчя стають м’якими, розслабленими. Відчуйте свою розслабленість. Усміхніться і уявіть, які ви гарні, коли усміхаєтесь. Уявіть, що ваше тіло усміхається.

Уявіть ваш улюблений куточок природи або якесь інше місце, де ви почуваєте себе спокійними, щасливими. Уявіть, як ви виглядаєте у цьому місці спокою, коли відпочили, звільнилися від непотрібних думок. Подякуйте цьому образу, вашому місцю спокою. Будьте щирі з собою.

  • Введення нового матеріалу через формування мислеобразу.

А тепер уявіть квітуче поле. Подивіться, що вас оточує? Які предмети? Кольори? Звуки? Запахи? Прислухайтесь до звуків на полі: до шелесту трав, квітів. Відчуйте легкий вітерець на своєму обличчі. Насолодіться спокоєм. Пройдіться полем. Вдихніть аромат квітів. Знайдіть серед польових квітів ромашку. Присядьте і роздивіться її: яке у неї стебло, листочки, пелюстки, сама квітка. Якого вона кольору? Понюхайте її. Ви можете навіть торкнутися її, якщо хочете. Попросіть ромашку стати для вас символом романтизму.

Романтизм — художній напрям і метод у літературі та мистецтві кінця XVIII—XIX ст., для якого характерна особлива увага до особистості, її відносин із навколишньою дійсністю, а також протиставлення реального й фантастичного світів. Історичним підґрунтям для виникнення європейською романтизму стало розчарування результатами Французької революції

та наполеонівськими війнами, невдоволення суспільним ладом, відчуття розпаду цивілізації. У романтиків були різні філософські й політичні переконання, різні естетичні та художні смаки, по-різному оцінювали місце людини в новому світі, але всі вони шукали ідеал за межами реальної дійсності. Подивіться, промінчик сонця освітив серединку ромашки, в якій написано слово «ознаки».

Які ж ознаки є характерними для романтизму як художнього напряму? Розгляньте пелюстки ромашки і напишіть на них:

  • заперечення раціоналізму;
  • культ почуттів людини;
  • увага до особистості, її індивідуальних рис;
  • неприйняття буденності;
  • звеличення «життя духу»;
  • мотиви самотності, «світової скорботи»;
  • митець — один із улюблених образів романтиків;
  • романтичний бунт, нескореність;
  • природа — царство ідеалу;
  • двосвіття;
  • незвичайний герой у незвичайних обставинах.

Роздивіться стебло ромашки і прочитайте напис —«відкриття». Візьміть те, чим ви зможете писати на листі: крейду, шматочок вугілля чи, може, чарівну паличку — і напишіть: історизм, фольклор, гротеск, романтична іронія, антитеза, гіпербола, місцевий колорит, теорія наукового перекладу. Важливим досягненням романтиків було створення сучасних жанрів роману, поеми, фантастичної повісті. Внутрішній світ людини розкривала балада, елегія, послання.

Сторінка: 1 2
завантаження...
WordPress: 22.94MB | MySQL:26 | 0,340sec