Особливості опису природи. Усний докладний переказ тексту з елементами опису природи в художньому стилі

Тема. Особливості опису природи. Усний докладний переказ тексту з елементами опису природи в художньому стилі

Мета:   ознайомити учнів з особливостями опису природи, навчати учнів переказувати текст розповідного характеру з елементами опису  природи; формувати уміння послідовно описувати природу, уважно слухати  художній текст, переказувати його  близько до змісту; збагачувати словниковий запас школярів, виховувати любов до природи,  навколишнього середовища.

Тип уроку: розвитку комунікативних умінь.

Хід уроку

 Організаційний момент

Оголошення теми і мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

Розгляньте картини Ісака Левітана Що на них зображено? Як ви думаєте, чому митці дуже часто звертаються до теми природи?

 

 

 

 

 

 

На сьогоднішньому уроці ми з вами повинні навчитися бачити, відчувати, розуміти природу.

 

Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Слово вчителя.

Опис  природи складається із сукуп­ності описів окремих предметів (неба, хмар, землі, трави, дерев, кущів і т. ін.).

«Відомим» в описі природи є назви цих предметів або їх частин. «Но­вим» є ознаки.

Наприклад:

В                 Н              Н              В           Н             В        Н

Галявина невелика й затишна. Берези тут стрункі, трава духмяна.

Опис природи може бути скла­дений як у науковому, так і в художньому стилях.

Мета наукового опису природи — об’єктивно й точно назвати одночасні або постійні ознаки пред­метів, з яких складається картина природи.

Мета художнього опису — створити образ побаченого, емоційно вплинути на читача або слухача.

У тексті наукового опису всі слова вживаються в їх прямому значенні. В описі художньому широко використовуються художні засоби .

 

Лінгвістичне дослідження.

Прочитати уривок. До якого типу мовлення слід його віднести? Чому?

Які предмети описав автор, щоб відтворити картину природи? Що є «відомим» і «новим» у поданих реченнях?

Сонячний світ пронизував зелені дерева, що позбиралися на схилі гори, неначе створюючи велику різнобарвну сім’ю. У цьому саду було посаджено найрізноманітніші дерева різного віку: груші, вишні, яблуні, сливи, дуби, липи, горіхи. Росла навіть висока тополя, своїм листячком до неї розмовляла молода, гнучка берізка. Батько ходив поміж дерев, торкаючись до них долонями, відчуваючи їхнє тепло, наче вони могли розповісти йому щось.


Дослідження- зіставлення.

Прочитайте уривки. Визначити стиль кожного з них, свою думку довести. Якою є, на вашу думку, мета наукового опису природи і яка мета опису художнього? Яким чином мета відбивається на доборі виражальних засобів мови? У 2—3 реченнях художнього опису вказати  «відоме» і «нове».

І. Чудово, неначе в казці! Все навколо виблискує під яскравими промінчиками лагідного сонечка. Вже не почуєш веселих пісень дзвінкоголосих пташок. З дерев повільно опадає останнє листя, наче пофарбоване чарівним пензлем у жовтогарячий колір. Воно замріяно кружляє у повільному таночку, поки тихо долетить до землі. Приємно йти доріжкою, коли під ногами лагідно шарудить різнобарвний килим осені. А вітерець, пустотливо граючись, розносить по всьому лісу приємні пахощі достиглих ягід.

ІІ. Ліс – це і дерева, і трава, і гриби, і квіти, і тварини. Але насамперед, ліс – це дерева. Дерево – найбільша рослина, яка найдовше росте. Дерева бувають листяні (тобто мають листочки) і хвойні (мають не листя, а хвою). Залежно від того, які дерева ростуть у лісі, він навіть має різні назви. Наприклад, є ліс листяний (там ростуть листяні дерева), хвойний (там ростуть хвойні дерева) і мішаний (ростуть і листяні, і хвойні дерева). А ще є такі ліси, де ростуть лише однакові дерева. (З дитячої енциклопедії)

 

Гра «Хто більше».

Пригадайте визначення епітета, порівняння, уособлення.

Доберіть якомога більше епітетів та порівнянь до слів: небо, хмари, земля, трава, дерева, кущі.

 

Дослідження- відновлення.

Відновити речення, уставляючи пропущені слова з довідки. Доведіть, що він є описом природи. Визначте стиль опису, свою думку обґрунтуйте.

Уночі була гроза, а ранок видався … на диво. Небо…, лагідне-лагідне. Сонце…, тепле, бадьоре. На бур’янах рясніли …діамантами краплі нічного дощу, світились, як…, листочки глухої кропиви, круто пахли високі …ромашки. (За С. Васильченком.)

Довідка: блискучими, чисте, буйні, веселее, із золота  ковані,  ясний.

 

Поетична хвилинка.

Прослухайте вірш Надії Красоткіної «Моя земля». Скажіть, що ви могли б додати до сказаного?

Моя земля чарі́вна, наче казка!
Тут є усе: ліси, степи, поля,
Моря, озера, сонечкова ласка…
Зелені гори — дорога земля.

Найкраща в світі, світла, найрідніша,
Уся в барвінках, наче у вінку.
Заквітчана, красива, наймиліша
І чути всюди пісеньку дзвінку

Це Україна — наша рідна ненька,
Де над ставками верби в ряд ростуть.
В садочку квітне вишенька біленька,
А журавлі з криниці воду п’ють.

У цім краю домівка наша рідна!
Коріння наше і уся рідня.
І землю цю нам берегти потрібно,
Про неї турбуватися щодня.

Усний переказ тексту.

 

Слово вчителя

Наш текст для переказу сьогодні присвячений Устиму Кармалюку – найвідомішій і найбільш шанованій постаті в національній пам’яті українців.

Що ви знаєте про цю особистість?

Прослухайте легенду про Устима Кармалюка.

Заздалегідь підготовлений учень розповідає легенду про Кармалюка.

Легенда про Устима Кармалюка

«Я ще пам’ятаю ті часи, – казав мені один чоловік,– як за Кармалюка говорили: отам він то зробив, а там то… Раз так було. Іде одного часу Кармалюк по полю та бачить, як запріг мужик пару молодих воликів та примушує їх до роботи. «Чого ти такі малі мучиш?» – питається його. – «А що ж, каже, маю діяти, як нема за що більші купити?»

«На тобі, – каже Кармалюк,– 100 рублів та купи собі дві пари старих волів». Той подякував і так зробив. Як же зобачив пан у мужика такі гарні воли, то все допитується, де він їх украв. Мужик каже, що якийсь чоловік йому дав 100 руб. і на ті гроші він купив. Пан не вірить і одбирає ті воли. Здибав знову Кармалюк того мужика… і питається, де він гроші подів і чому не купив волів, як йому було приказано. Мужик все розказав, як було. «Ну, на тобі знову 100 руб., а це письмо занеси до пана і скажи йому, що я в нього в гостях буду, а я – Кармалюк». Як почув це пан, то зараз зібрав дворню, людей і думав, що Кармалюк не доступить до нього. Та не тут то було. Кармалюк добрався таки та й вийшов на ґанок і каже людям, – всі чують його голос, а самого не бачать, – що можуть розходитись, бо панові вони вже не потрібні.

 

Читання тексту навчального переказу з елементами опису природи.

Зустріч у гаї

Недалеко від міста був великий гай. Частенько тут зустрічали молодицю з невеличкою дівчинкою. Молодиця йшла з кошиком,  дівчинка – з другим. Знайомими стежками доходили вони до галявини і там сідали відпочивати.

У непроглядному гаю тихо, як у церкві. Столітні дерева підпиралися молодими. Їхні міцні, широкі віти  лежали на молоденьких гнучких верхівках деревець і своєю важкою силою гнули їх додолу. Унизу поросли всякі кущі. Сонце потрапляло туди тільки іскорками. Квітки розцвітали в тіні та прохолоді. Калиновий та бузиновий цвіт розпускався там. Червона, пломениста шипшина розквітала пишно й пахла.

Ніхто не порушував тиші. Ні птиця не пролітала, ні вітер не віяв. Гай стояв тихий та спокійний, темний та свіжий.

Тихо. Аж ось легенько захрускали віти. Молодиця й дівчинка всміхнулися й стрепенулися. З’явився  блідий, зморений, але гарний, як сонце, чоловік.

Тут його стрічали, тут він мав і страву, і спочинок. Молодиця переказувала йому все, що чула й бачила, думала й гадала. Дівчинка тішила його своїм щебетанням, він усміхався до неї любенько.

Минала година, вони прощалися з жалем  та болем великим. Кармелюк зникав у гаю, молодиця з дівчинкою поверталися до міста. Три дні й три ночі пережидали вони, а потім знову збиралися до гаю (За Марком Вовчком; 193 сл.)

 

Питання до учнів:

– Чи сподобався вам текст?

– Що найбільше зацікавило?

– Які почуття у вас прокинулись у душі?

– Усно опишіть гай, де відбувалися зустрічі Кармалюка з молодицею та дівчинкою, скористайтесь словосполученнями на дошці (непроглядному гаю, столітні дерева, молоденькі гнучкі верхівки дерев, пломениста шипшина).

– До якого стилю належить текст переказу? (Художнього)

– Ми не просто будемо переказувати текст, будемо намагатися зберегти його стильові особливості.

 

Лексичний практикум.

Зверніть увагу на художні засоби, які зустрічаються в тексті.  Це порівняння, метафори, епітети. Вони підкреслюють мовне багатство, особливі ознаки, увиразнюють думку.

Доберіть синоніми до слів: непроглядний, столітні, пломениста.

 

Самостійне складання плану.

Орієнтовний план

  1. Непроглядний гай недалеко від міста.
  2. Тихо, як у церкві:

а) столітні дерева підпиралися молодими;

б) кущі внизу;

в) калина, бузина, шипшина.

  1. Темний та свіжий гай.
  2. Гарний, як сонце, чоловік.
  3. Чоловіка стрічали.
  4. Кармалюк зникав у гаю.

 

Узагальнення і систематизація знань

  1. Усна зв’язна розповідь за планом (2-3 учні).
  2. Повторення: побудова опису, особливості художнього стилю мовлення.

 

Метод незакінчених речень.

Сьогоднішній урок був для мене…

Я дізнався(лася), що…

На уроці мені бракувало…

Сьогоднішнім заняттям я…, бо…

 

Домашнє завдання

Виписати з художньої літератури опис природи.

За бажанням. Намалювати картини природи, які у вас виникли після прослуховування вірша Надії Красоткіної «Моя земля» або написати вірш.

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,467sec