Особливості людини як об’єкта генетичних досліджень, недоліки та переваги

Тема: Особливості людини як об’єкта генетичних досліджень, недоліки та переваги.

Мета: розширити знання учнів про особливості людини як об’єкта генетичних досліджень; на основі знань, які були отримані протягом вивчення закономірностей спадковості та мінливості сформувати знання в учнів про особливості генетики людини; ознайомити із історією вивчення генетики людини.

Форми і методи роботи: словесні, інформаційно-рецептивні, практичні.

Терміни і поняття:  генетика людини, родоводи.

Обладнання: підручник, таблиці.

Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Інтелектуальна розминка:

  1. Які особливості будови мають гени еукаріотичних організмів?
  2. Як регулюється робота генів еукаріотичних організмів?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV.  Вивчення нового матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

Генетика людини охоплює вивчення особливостей спадкування та мінливості нормальних та патологічних ознак людини. При вивченні загальних аспектів увага приділяється недолікам та перевагам людини як генетичного об’єкту, методам, що використовуються в генетиці людини, організації геному людини, закономірностям спадкування менделюючих та багатофакторних ознак, вибраним питанням генетики розвитку, генетиці поведінки та інтелекту, генетичним аспектам еволюції та розповсюдження виду Homosapienssapiens.

Дослідження генетики людини пов’язане з великими труднощами, причини – у не можливості експериментального схрещування, повільній зміні поколінь, малій кількості нащадків у кожній сім’ї.

Крім того, на відмінну від класичних об’єктів, що вивчаються у загальній генетиці, у людини складний каріотип, велика кількість груп зчеплення. Проте, незважаючи на всі ці труднощі, генетика людини успішно розвивається.

Зрозуміло, що серед усіх живих організмів людина ñ найбільш ціка-

вий для нас генетичний об’єкт. Але одночасно людину можна вважати

найгіршим об’єктом експериментальної генетики: при вирішенні дослі-

дницьких завдань виникають складні обставини методичного та етич-

ного характеру,  які зумовлюють проблематичність людини як об’єкта

генетичних досліджень. Розглянемо ці труднощі та шляхи подолання їх.

  1. З недоліками та перевагами у вивченні генетики людини учні ознайомлюються за методом «Шпаргалка».

1)    Неможливість експериментальних схрещувань.

2)    Пізня статева зрілість та довга тривалість генерація.

3)    Невелика кількість нащадків.

4)    Відсутність чистих ліній.

5)    Велика кількість хромосом  (груп зчеплення).

6)    Неможливість створення стандартних умов існування.

V. Рефлексія

1. Охарактеризуйте предмет і завдання генетики людини.

2. Обґрунтуйте недоліки та переваги людини як генетичного об’єкта.

3. Опишіть основні риси організації ядерного геному й каріотипу лю-

дини.

. Підведення підсумків уроку.

ІІ. Домашня робота.

Опрацювати матеріал підручника по даній темі.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Особливості людини як об’єкта генетичних досліджень, недоліки та переваги (12.7 KiB, Завантажень: 1)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,932sec