Особливості будови, класифікація та функціонування епітеліальної тканини

 Тема:  Особливості будови, класифікація та функціонування епітеліальної тканини.

Мета: конкретизувати та продовжувати формувати в учнів поняття про клітину як цілісну систему; сформувати знання про особливості будови епітеліальної  тканини у зв’язку з виконуваними функціями; познайомити учнів з еволюційним розвитком тканин, розвивати вміння користуватися біологічною термінологією, встановлювати міжпредметні зв’язки, виховувати в учнів любов до предмету,  самостійність та активність.

Обладнання: таблиця: «Тканини тварин» , програмно – методичний комплекс, підручники.

 

Хід заняття

І. Організаційний момент .

 Добрий день діти!

Здається, що в цьому житті немає нічого вічного. Пам’ятайте: «Все тече, все змінюється». Проте на зміну зимі завжди приходить весна. Ніч, якою б довгою вона не була скінчиться, настане ранок. Життя кожного з  нас не існує саме по собі. Воно міцно вплетене  в тканину загального буття, підпорядковане законам природи – складним і таємничим. Пізнати їх не просто, але дуже цікаво. Доки існують люди, вони прагнуть глибше пізнати навколишній світ. Нехай їх мрії здійсняться! А наша з вами спільна праця принесе задоволення.

Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель: Нам добре відомо, що всі живі організми складаються з клітин.

ü Як ви розумієте словосполучення « багатоклітинний організм»? (Організм, що складається з багатьох клітин.)

ü Які функції виконує багатоклітинний організм? ( Він багатофункціональний.)

ü Чому багатоклітинний організм має здатність виконувати так багато різноманітних функцій? (Завдяки диференціації та спеціалізації клітин.)

ü Яких ви знаєте тварин, в яких вперше відбулася диференціація клітин? (Багатоклітинні організми – губки.)

ü В яких тварин вперше  з’явилися примітивні тканини? (Кишковопорожнинні. До них належать гідроїдні, сцифоїдні медузи і коралові поліпи.)

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. На  Землі існують безліч організмів з різним рівнем організації: є одноклітинні (найпростіші, бактерії, гриби), проте більшість організмів мають багато клітин. Найбільш примітивними серед багатоклітинних тварин є кишковопорожнинні. У результаті диференціації клітин у них формуються примітивні тканини(м’язова, нервова.) Організація плоских червів значно складніша. У них добре виражені тканини , з яких формуються органи. У ході подальшої еволюції відбувається ускладнення усіх типів тканин, і особливої досконалості вони досягають у класі ссавців. У багатоклітинних тварин відомо близько 100 типів клітин, які можна згрупувати в чотири тканинні системи. Що являє собою тканина? Які існують типи тканин? Коли вперше затверджено класифікацію тканин?  Як називається наука , що вивчає тканини тварин? Наша сьогоднішня робота і буде спрямована на пошук відповідей на ці запитання.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Учитель: Сучасну класифікацію тканин тварин і людини затверджено в 1987 р. па Міжнародному анатомічному конгресі. Згідно з нею виділяють чотири основні типи тканин: епітеліальні, м’язову, нервову та внутрішнього середовища.

Наука, що вивчає розвиток тканин – гістологія.

Як розвивалась гістологія? Які вчені внесли вклад у її розвиток? Відповідь на ці запитання  ми будемо шукати на протязі  уроку.

Тканина – це група клітин, подібних за будовою та виконуваними функціями.
Відмінність тканин тварин від тканин рослин. Ви пам’ятаєте, що у вищих рослин формуються різні типи тканин: твірні, покривні, основні, механічні, провідні. Вони складаються з клітин певної будови, між якими можуть бути більш-менш розвинені проміжки – міжклітинники. У тваринних тканинах міжклітинників немає, а проміжки між клітинами можуть бути заповнені міжклітинною речовиною.
Міжклітинна речовина – продукт виділення самих клітин, вона виконує опорну функцію, забезпечує клітини поживними речовинами і зв’язки між ними.
У тварин відомо чотири типи тканин: епітеліальні, тканини внутрішнього середовища, м’язові, нервові. Ознайомимося з ними.

Учитель:  Будову тканин людини ми з вами вивчили у розділі біології 9 класу.

Давайте пригадаємо:

Що являє собою епітеліальна тканина?

Де вона розташована в організмі?

Що являє собою сполучна тканина ? Які її функції?

Які особливості будови м’язової тканини?

Як побудована нервова тканина?

Будова тканин тварин дещо відрізняється. Які ж відмінності у будові епітеліальної  тканини?  Вияснимо під час опрацювання матеріалу параграфа.

V. Рефлексія

Кожна тканина складається з клітин з певною формою, розмірами, функціями. Морфофункціональна цілісність усього організму досягається тільки при взаємодії всіх тканин.

Метод « Прес»

  • На занятті мені сподобалось…………..
  • На занятті  мені не  сподобалося………
  • Мій емоційний стан……………………….

VІ. Підсумок заняття .

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити параграф

Творче завдання: Які перспективи розвитку гістології ?

завантаження...
WordPress: 22.76MB | MySQL:26 | 0,319sec