Основи сценічної культури. Дихання

Тема. Основи сценічної культури. Дихання.

Мета: ознайомити учнів із видами і значенням правильного дихання під час мовлення. Вчити їх правильно дихати і володіти усіма видами дихання; розвивати артикуляційний апарат учнів; виховувати старанність та наполегливість.

Хід заняття

Ознайомлення із значенням дихання.

Дихання є важливим фактором мовлення. Від того, чи правильно ми дихаємо залежить краса мовлення, зміст сказаного нами, а також сила і рівномірність звучання нашої мови. Неправильне дихання позбавляє можливості робити необхідні за змістом паузи, призводить до монотонного мовлення, яке нецікаве слухачам.

Дихання є основою утворення звуків.

 

Види дихання.

Залежно від того, які м’язи беруть участь під час роботи дихального апарату, дихання поділяють на такі види:

  • Ключичне;
  • Грудне;
  • Діафрагмальне;
  • Комбіноване.

Ключичне – це таке дихання, під час якого високо здіймаються плечі і ключиці, а з ними лопатки і верхні ребра. Під час такого дихання повітря заповнює лише верхні ділянки легенів. Таке дихання є неефективним, зустрічається досить рідко та справляє неприємне враження.

Під час грудного дихання повітря заповнює середню частину легенів. Пари цьому грудна клітка розширюється, а живіт втягається і внаслідок цього в легені потрапляє недостатня кількість повітря, щоб ним заповнити верхню і нижню частини.

Діафрагмальний вид дихання ґрунтується на роботі м’язів діафрагми. Таке дихання значно краще, але також не правильне тому, що верхня і середня частини легенів залишаються пасивними і погано вентилюються.

Найдоцільнішим видом дихання є комбіноване дихання, яке має великі переваги над іншими видами. Воно найповніше насичує легені повітрям та забезпечує хорошу роботу м’язів діафрагми під час видиху і дає змогу доцільно використати потік повітря.

 

Вправи для досягнення правильного дихання.

Досягти правильного дихання нам допоможуть тренувальні вправи.

 

Вправа 1.

а допомогою неї виробляється вміння управляти м’язами дихального апарату.

  1. Видих вимовляючи звуки «п – ф»;
  2. Вдих на рахунок (лічити мовчки) 1 – 3. Затримка на секунду.
  3. Видих – вимова звуків «п – ф» протяжно.
  4. Вдих на рахунок 1 – 4

    Повторити вправу 3 – 4 рази, збільшуючи рахунок на вдих до 5 – 6.

 

Вправа 2.

Дасть можливість скоротити вдих і продовжити видих.

  1. Видих , вимовляючи звуки «п – ф»
  2. Пауза.
  3. Швидкий вдих на рахунок 1, 2, 3(лічити мовчки).
  4. Затримка повітря в легенях на рахунок 1, 2.
  5. Плавний видих на рахунок від 1 до 10 (лічити мовчки).

    Вправу повторити 3 -4 рази.

     

Вправа 3. навчить управляти диханням у процесі мовлення.

  1. На одному вдиху читати два рядки вірша. Поступово кількість рядків збільшувати до 3, 4 і більше.

 

Гра «Пір’їнка ».

Уявіть, що у вас на долоні лежить пір’їнка. Спробуйте її здмухнути, виконуючи мої настанови.

  • Вдих носом і сильний видих ротом (5 -6 разів)
  • Вдих носом і повільний видих через стулені губи (5 -6 разів).
  • Тепер у вас на долоні декілька пір’їнок. Вдих носам і повільний переривчастий видих (5 – 6 разів.)

 

Підсумок заняття.

Для того, щоб наше мовлення було чітким і красивим, нам потрібно навчитися правильно дихати. Для цього ми сьогодні з вами вивчили декілька вправ. Ці вправи вам потрібно повторювати часто не тільки на наших заняттях, а й у вільний час, коли ви відпочиваєте, в перервах між виконанням домашніх завдань.

Тільки у такому випадку, при великих стараннях ви зможете підкорити процес дихання своїй волі.

завантаження...
WordPress: 22.83MB | MySQL:26 | 0,314sec