ОСНОВИ КІБЕРНЕТИКИ У ВИКЛАДІ НОРБЕРТА ВІНЕРА

Про період зародження кібернетики Норберт Вінер згадував так: «Не дивлячись на те, що термін «кібернетика» з’явився тільки влітку 1947 р., ми визнали зручним використовувати його в посиланнях, що відносяться до ранніх періодів розвитку цієї області науки. Приблизно з 1942 р. розвиток кібернетики проходив по декількох напрямах. Спочатку ідеї сумісної статті Бігелоу, Розенблюта і Вінера були висловлені д-ром Розенблютом на нараді, проведеній фондом Джосайі Мейси в Нью-Йорку в 1942 р. Нарада була присвячена проблемам центрального гальмування в нервовій системі. На нараді присутній д-р Уоррен Маккаллок з Медичної школи Іллинойського університету, вже давно підтримуючий зв’язок з д-ром Розенблютом і зі мною і що цікавився вивченням організації кори головного мозку…»

Основи кібернетики були закладені в 1943 р. в роботі «Behaviour, purpose, and teleology» (Розенблют, Вінер, Бігелоу). Але справжньою біблією кібернетики стала знаменита книга Норберта Вінера «Cybernetics, or Control and Communication in the Animal and the Machine», що побачила світло в 1948 р.

Строго кажучи, слово «кібернетика» не є винаходом Вінера. Великий Платон використовував його для позначення мистецтва управління кораблем, а у переносному розумінні – мистецтва управління людьми. А в 1834 р. знаменитий французький фізик Андре-марі Ампер назвав кібернетикою науку про управління державою.

У 1942 р. сформувалася наступна група перших кібернетиків:

  • Математика: Норберт Вінер, Джон фон Нейман, Уолтер Піттс
  • Інженерия: Джуліан Бігелоу, Клод Шеннон
  • Нейробіологія: Рафаэль Лоренте де Но, Артуро Розенблют, Уоррен Маккаллок.

    Заслуга Норберта Вінера в становленні нової дисципліни була безумовною, але все таки більшою мірою вона зводилася не до наукових досягнень, а до популяризації і організації сумісних досліджень. А найяскравішими лідерами тут були Алан Тьюрінг і Клод Шеннон.

    Отже, були створені теоретичні передумови для втілення ідей кібернетики і в комп’ютерних програмах. Тобто наступав період активних експериментів. Не вистачало в цьому поки однієї-єдиної ланки – самого комп’ютера.

завантаження...
WordPress: 22.85MB | MySQL:26 | 0,315sec