Основи. Їх склад, назви, класифікація, добування, фізичні властивості. Луги

Тема: Основи. Їх склад, назви, класифікація, добування, фізичні властивості. Луги.

Мета: сформувати уявлення про основи як клас неорганічних сполук, їх склад, назви; уміння складати формули основ, порівнювати луги і нерозчинні основи за фізичними властивостями; закріпити знання про взаємодію води  активними металами та їх оксидами; розвивати логічне мислення;виховувати любов до творчої праці.

Обладнання: зразки основ, вода, пробірки, таблички з формулами речовини, назвами класів неорганічних сполук.

Тип: вивчення нового матеріалу.

                     Девіз: Хімії в жодному разі навчитися неможливо,

не беручись за хімічні операції

(М.В. Ломоносов)

Хід уроку

 І. Організаційний момент.

Учитель. Сьогодні на нас чекає напружена, але цікава робота. Тому розпочнемо наш урок із розминки.

– Пригадайте які класи  неорганічних сполук ми вивчили? (прикріплюється на дошці корзинки з надписами «оксиди», «кислоти»?). Але ними не обмежується різноманіття складових речовин. Тому зараз ми розділимось на три команди. Я демонструватиму таблички з  формулами речовин, якщо ця сполука є оксидом то підносять руки учні першої команди і кидають її в корзину оксиди при цьому називаючи їх.

Аналогічно діють члени другої команди, якщо речовина належить до кислот. Представники третьої піднімають руки і називають формулу речовини, якщо вона не належить ні до оксидів, ні до кислот.

Кислоти                               Оксиди                  ?

HCl                                        SO3                                  NaOH

H2SO4                                               CaO                       Zn(OH)2

H2CO3                                                        P2O5                                    Ca(OH)2

H3PO4                                                        ZnO                                      KOH

Na2O                    Fe(OH)3

CO2

K2O, Fe2O3

У процесі фронтальної бесіди встановлюються зв’язки між представниками цих класів:

1.Яким оксидам відповідають кислоти?

2. Як називають такі оксиди?

3. Яка кислота немає відповідного оксиду? Чому?

4. Які сполуки з корзинки відповідають оксидам: Na2O, ZnO, CaO, K2O, Fe2O3.

Отже, яким оксидам відповідають речовини з першої корзинки. Включаємо логічне мислення. Тоді третю корзинку назвемо «Основи».

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Запишемо тему уроку. Вчитель формулює мету уроку.

То які ж речовини називаються основами.

Учні дають визначення основам. Розглянемо зразки основ відкриваючи ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія» 8кл демонстрація 8.17

Давайте спробуємо назвати речовини з 3 корзинки.

Учні з допомогою вчителя називають речовини третьої корзинки і записують в зошит.

А тепер проведемо дослід. Дослід. Розчинення основ у воді. Що ви спостерігаєте? Учні говорять що одні речовини розчиняються у воді ,а інші ні.

Отже, ті основи, що розчиняються у воді називаються лугами

А зараз попрацюємо зі довідником і охарактеризуємо фізичні властивості речовини з третьої корзинки.

Я думаю, що вам цікаво як можна одержати основи.

Всі ви знаєте що мама дома білить стіни. Для чого? (краси, дизенфекції) а чим білить? (вапном) Де бере вапно? (гасить дома то, що купила на базарі) Отже, ми на базарі купуємо негашене вапно,(CaO) і добавляємо що? (Н2О). Давайте складемо рівняння реакції використавши зв’язок між речовинами корзинки №2 і №3

СаО+Н2О=Са(ОН)2

Са(ОН)2 – гашене вапно, тим що білить мама

Ось ми маємо СuO. Давайте попробуємо до нього долити води. Є якісь зміни? (ні). А яка основа відповідає оксиду СuO . Напишіть формулу (Cu(OH)2) А як нам її одержати? (Не знаємо). З цим методом ми дізнаємося на наступному уроці.

Хочу ще вам наголосити на те, що тільки луги одержують при взаємодії з водою активних оксидів металів і самих металів.

Слайд. Запишіть рівняння реакцій між:

І-ша група                         ІІ-га група                        ІІІ-тя група

Na+H2O=                           K2O+H2O=                        CaO+H2O=

Na2O+H2O=                       K+H2O=                                     Ca+H2O=

ІІІ. Закріплення

Гра ланцюжок.

1.Назвіть формули основ.

2.Прокласифікуйте їх. Слайд. Са(ОН)2,  Zn(OH)2,  Fe(OH)3,  Al(OH)3, Mn(OH)2,  Cr(OH)3,  NaOH, KOH

IV. Підсумок уроку

Оцінювання роботи учнів на уроці.

V. З/д. Опрацювати параграф

Розпитайте у своїх бабусь що таке «луг», для чого вони його використовували і як одержували.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

25 (15.5 KiB, Завантажень: 31)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 25 (57.0 KiB, Завантажень: 18)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,332sec