Основні способи творення іменників.Правопис складних іменників

Тема. Основні способи творення іменників.Правопис складних іменників

Мета: дати відомості про основні способи творення іменників, суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; формувати вміння визначати способи творення іменників та  утворювати іменники різними способами; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою антонімічних суфіксів,поглибити знання про правопис складних іменників.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

 Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

 

 Прочитати. Якими суфіксами відрізняються виділені іменники? Яких значень надали словам ці суфікси? Від підкресленого слова утворити суфіксальним способом якнайбільше іменників.

 

Після роботи дітлахам окрайчик приносив батько. Може, й справді так, передавав отой гостинець зайчик, пропахлий диво-казкою на смак… (Б.Степанюк.) Окраєць від зайчиська… Що за смак!  Дитинство перекреслене громами. Війни черствий сухар із остюками… (Т.Коломієць.)

 

Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 

Вивчення нового матеріалу.

 

Пояснення вчителя.

Іменники творяться за допомогою:

  • суфіксального способу (синок, матінка, дружина, навчання),
  • префіксального (забудова, приказка, відмова),
  • суфіксально-префіксального (нашийник, подорожник, приморозок), безсуфіксним (синь, молодь, насип),
  • складання основ (хлібороб, землетрус, хмарочос),
  • скорочених основ (продмаг), початкових букв (СБУ).

 

Найпродуктивнішим є суфіксальний спосіб.

Аналіз таблиці « Правопис складних іменників»

 

 

СКЛАДНІ ІМЕННИКИ

РАЗОМ

  • Основа + О, Е, Є + основа, одна з основ дієслівного походження
Водограй, життєпис, чорнозем, землетрус, вертоліт, самохід
  • Іменник + О, Е, Є + іменник
Носоріг, лісостеп, шлакоблок
  • Дієслово в наказовій формі + іменник
Горицвіт, перекотиполе, ломикамінь
  • Основа прикметникового походження + іменник
Чорнозем, чорногуз, білокрівці
  • Числівник + іменник
Шістдесятиріччя, дванадцятитонка
(АЛЕ: 60-річчя,16-поверховий)
  • Перша частина ПІВ-, НАПІВ-, ПОЛУ- + загальна назва
Пів’ясена, пів’яблука, полумисок, напівсон (АЛЕ: пів-Києва, пів-Америки)
  • Слова з першою частиною АВІА-, АВТО-, БІО-, ВЕЛО-, ГІДРО-, МАКРО-, МЕТЕО-, МІКРО-, МІЛІ-, МОТО-
Авіаспорт, автострада, мотовелоспорт
  • Усі складноскорочені слова
Держбанк, профспілка,світловодолікування

 

   
       

 

Виконання  вправ  на закріплення.

 

Прочитати (прослухати). Вказати іменники з суфіксами, що надають слову значення зменшеності й пестливості. Виділити в цих іменниках твірні основи та утворити нові іменники за допомогою антонімічних суфіксів із значенням збільшеності та згрубілості.

Що за могутній народ, котрий в пісні скажених своїх ворогів “воріженьками” називає?  …Що за безсмертний народ, котрий чорну царівну могил – кляту смерть – в пісні “смертонькою” називає? …Добрі суфікси, вами народ передав мудрий глум свій над вічно мізерним. (В.Корж.)

 

 Вибірковий диктант. Виписати іменники з суфіксами зі значенням збільшеності або згрубілості. Виділивши у цих іменниках твірні основи, утворити від них іменники за допомогою суфіксів  зменшеності або пестливості.

Еней заснув і бачить снище: пред ним стоїть старий дідище. (І.Котляревський.) Хрещатиком іде киянка ясноока, дівчисько молоде. (О.Левада.) Хлопчисько Онисько – чималий хлопчище – сховався, бо вітер лютує і свище. (Л.Первомайський.) Вже старого дуба підрубала згуба. Та не всохло корневище – пароститься, пнеться вище… (В.Крищенко.)

Попереджувальний диктант. Визначити іменники, утворені суфіксальним способом.

  І. Із-за гори буйний вітер віє, козаченько пшениченьку сіє. Їхав попович на коничку, дівчата гуляють в таночку. Усім дівчатонькам шапочку зняв, молоду Галочку за рученьку взяв. Як поїхав короленко та на гуляннячко, покидає дружиноньку на горюваннячко.

Народна творчість.

ІІ. Завтра іменини в тітки капустини. Прийде дід-дідище, старий капустище. Прийде з ним бабуся, стара капустуся. Прийдуть два синочки, малі капусточки. “Прийде вся родина”, – каже капустина.

Вільний диктант. Переказати тричі прослуханий текст, використовуючи іменники з суфіксами (усно). Якою рисою української вдачі пояснити велику кількість вживаних у мовленні іменників із суфіксами зменшеності та пестливості?

Материнська колисанка, ніжне мамине слово – це та основа, на якій  віками ткалося міцне й надійне полотно української ввічливості. Дитинча називали сонечком, зірочкою, квіточкою, пташечкою, любчиком, пестунчиком, стрибунчиком, золотком, кицюнею… Доброта й ніжність поверталися своєрідним відлунням. Матір називали матусею, мамочкою, мамонькою, мамуленькою, мамулечкою.

Залюбленість у  слова з пестливим значенням є давньою рисою української мови.

 Робота біля дошки. У поданих словах визначити словотворчі префікси.

Порада,  перевага, прадід, присмак, премудрість, безлад, непокора, супісок, узвіз.

Знімаючи вертикальну риску, записати слова в три колонки: разом, через дефіс, з апострофом.
Пів\села, пів\Києва, пів\світу, пів\юрти, пів\фінал, пів\ящика, пів\яблука, пів\Чернігова, пів\хвилини, пів\острова, пів\ціни, пів\Дніпра, пів\кілометра, пів\куля, пів\ягняти, пів\юрби, пів\Камчатки, пів\ялини, пів\ятки, пів\ємності, пів\Риму, пів\єврей, пів\тінь.
Підбиття підсумків уроку.

Закінчіть речення.

  • На уроці я поглибив (поглибила) знання про…
  • Новим був матеріал про …
  • Я переконався ( переконалася), що …
  • Найважчим для мене було…

Домашнє завдання.

Дібрати самостійно приклади( 2-3) слова на кожен спосіб творення іменників.

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,339sec