Корекційне заняття: Відміни дієслів. Особові закінчення дієслів

Тема: Відміни дієслів. Особові закінчення дієслів

Мета: поглиблювати знання учнів про «дієвідміни» дієслів; формувати практичні навички розрізняти дієслова І і II дієвідміни; розвивати активність дітей, уміння самостійно здобувати знання, виділяти головне; прищеплювати дбайливе ставлення до живої природи.


Хід заняття.

І. Організаційна частина

Створення позитивного настрою. «Коло побажань» (Учні стають в коло. І тримаючись за руки висловлюють сусіду ліворуч щире побажання по черзі)

Розігрування імітаційної гри «Зимові розваги»

ІІ.Основна частина заняття.

Складання твору-мініатюри з опорними словами та малюнками (запис у зошити).

Опорні слова: зима, чарівна, морозяна, прилинула, засипала, скувала, ковзани, веселий настрій. 1. Назвіть дієслова, які ви використали при складанні творів. Визначте час дієслів

Вправа 1. Фронтальна робота.

1.Прочитайте вірш.    

  • Кружляють, падають сніжинки,
  • Вдягають все у білі шати, |
  • Летять легенькі, мов пір’їнки,    
  • Вкривають поле, ліс і хати.
  1. Дайте відповіді на запитання.

    – Якою частиною мови починається кожна строфа?

  • Визначте час дієслів.

    Вправа 2. Самостійна робота (Індивідуальний підхід, робота консультантів)

  1. Прочитай вірш. Випиши дієслова.

    Хто вона

    Лиха зима сховається,

    А сонечко прогляне,

    Сніжок води злякається,

    Тихенько тануть стане,—

    і здалеку бистресенько

    Вона до нас прибуде,

    Кому-кому любесенько,

    А дітям радість буде!

    (Л.Глібов)

  • Визначте час дієслів.
  • Як змінюються дієслова? (За часами і числами.)
  • А дієслова у теперішньому і майбутньому часі? (За особами.)

    Вправа 3

    Конкурс «Хто краще розповість про дієслово як частину мови» за алгоритмом (Дієслово,початкова форма,запитання,час ,число,особа.)

  • Сховається — п. ф. — сховатися, що зробить?, майбутній час, однина, 3-тя особа.
  • Прогляне — п. ф. — проглянути, що зробить?, майбутній час, однина, 3-тя особа.
  • Злякається — П; ф. — злякатися, що зробить?, майбутній час, однина, 3-тя особа.

    —    Молодці! Ви добре знаєте цю частину мови.

    Хвилинка релаксації «Морозиво»

    . Я знаю, що ви всі любите морозиво. Уявіть, що ви завітали до Снігової королеви, замерзли й самі стали схожі на морозиво. Тіло, руки, ноги, голова скуті холодом… Брр… Але прийшов добрий чарівник і сказав: «Заплющте очі! Покладіть руки на коліна. Вам зручно, вам ніщо не заважає… Зараз почнемо відтавати. Зігріваються й відтаюють пальчики ніг, зігріваються й відтаюють ступні, зігріваються й розслаблюються коліна. Тепло йде від пальчиків ніг угору, ноги теплі, вони розслабляються. Зігріваються пальчики рук. Пальці розслаблюються. Зігріваються й розслаблюються долоні. Зігріваються й розслаблюються кисті рук. Тепло від кистей іде до ліктиків. Від ліктиків до плечей. Руки теплі, розслабилися. Вам тепло. Тепло йде по всьому тілу, від животика піднімається до грудей, шиї, голови. Обличчю жарко. Обличчя розслабилося, ротик відкрився, голова повисла.
    Розтануло морозиво, розтеклося солодкою калюжею по підлозі».

    Раз, два,три . і ми зібрані і спокійні продовжуємо роботу.
    Вправа 4. Постановка навчального завдання. Дослідження.
    Робота в групах.

    Кожна група отримує завдання: таблицю (див. нижче), дієслово, записане на картці. — Змініть дієслова за особами і визначте закінчення, запишіть зміни дієслова у таблицю.

    I    група: пишу.

    II    група: читаю.

  1. група: біжу.
  2. група: стою.

    Таблиця

     

    Особа

    Однина

    Множина

    1

       

    2

       

    3

       
    • Які закінчення мають дієслова у 3-й особі множини? (Виділяємо у таблицях всіх груп: -уть; -ють; -ать; -ять.
    • Який висновок можемо зробити? (У 3-й особі множини одна група дієслів має закінчення -уть (-ють), друга —ать (-ять).)
    • Молодці, ви провели гарне дослідження.

      Пригадайте правило, про дієвідміни дієслів.

      Робота з таблицею.

      —Що треба знати, щоб визначити дієвідміну дієслів?

      Фізкультхвилинка.

      Станьмо, діти, чітко в ряд,

      Вирушаємо у сад.

      Руки вгору піднімаєм.

      Багато фруктів назбираєм,

      Щоб узимку ласувати.

      Швидше, діти, треба встати,

      Дрова будемо рубати.

      Раз — підняли руки вгору,

      Два — опустим їх додолу

      І рубаємо завзято —

      Хай тепло приходить в хату.

      Руки на пояс кладемо усі —

      Будем стрибати, немов горобці.

      Скік вперед, назад два скоки,

      Вдих із видихом глибоким.

      Крильця вниз всі опустили

      І за парти тихо сіли.

       

      Гра «Хто більше».

      — Уважно прочитайте прислів’я. За закінченнями дієслів випишіть:

      I    варіант — якнайбільше дієслів І дієвідміни;

      II    варіант — II дієвідміни.

    • Кого поважають, того й величають.
    • Ноги носять, руки годують.
    • Золото добувають із землі, а знання — з книг.
    • Як сіно косять, то дощів не просять.
    • Лінощі не стомлюють, а тільки мучать.
    • Гарного коня хвалять, гарну людину шанують.
    • Аналіз самостійно виконаної роботи.

      Самооцінювання, взаємоперевірка, обговорення результатів контролю в парах.

      V. Підсумок заняття.

    • Чи цікаво було на занятті?
    • Що викликало найбільший інтерес?
    • Яка вправа була особисто для вас найкориснішою?
    • Гра «Доповніть дієслова».
  • Доповніть подані дієслова закінченнями III особи множини і ви
    значте дієвідміну. Чита.., малю.., дума.., лет.., біж.., жив.., крич.., бач.., у.ч..
завантаження...
WordPress: 22.86MB | MySQL:26 | 0,321sec