Оксиди в природі. Використання оксидів

Тема: Оксиди в природі. Використання оксидів.

Мета: розглянути поширення оксидів у природі, зясувати галузі використання деяких оксидів; розвивати інтерес до вивчення теми; виховувати самостійність та цілеспрямованість у навчанні.

Форми і методи:бесіда, пояснення, конкурс, робота в групах.

Обладнання: ПС, географічна карта

Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Конкурс « Хто швидше» . З поданого переліку речовин випишіть оксиди і назвіть їх: K2O, F2 , P2O5 , NaNO3 , HCl , KOH , CO2 , HNO3 , CuO , H2O2 , B2O3 , SO2 .

ІІІ.Робота в групах. В якому із оксидів масова частка елемента більша:

І група – N2O5 чи   N2O3                             ІІ група – P2O3 чи  P2 O5

ІІІ група –  FeO чи  Fe2 O3

ІV. Вивчення нового матеріалу. 1. Оксиди в природі. Пояснення вчителя.

У природі  кислотні й основні оксиди  зустрічаються у вигляді мінералів. Наприклад : кварц

( гірський кришталь, кремнезем, пісок) SiO2 , опал ( яшма)   SiO2 *n H2O, тенорит CuO.

Широко розповсюджені в природі амфотерні оксиди : мінерали Al2O3 – корунд , Fe2O3 –  гематит , SnO2  – касерит.

Найпоширенішим оксидом у природі є вода.

2. Використання оксидів. Прослухаємо повідомлення дітей про використання деяких оксидів

( діти виступають, показують на географічній карті  місця знаходження  оксидів, складають схему

Оксиди

 

     Наприклад .

Корунд . Прозорі різновиди з невеликими домішками відомі як дорогоцінне каміння: червоний рубін і синій сапфір. Корунд, що містить велику кількість домішок, називається наждак. Чистий корунд за твердістю посідає друге місце після алмазу. Використовується як абразивний матеріал.

Кремнезем. Широко використовується у виробництві скла, кераміки, бетонних виробів, силікатної цегли, радіотехнічних приладів та ультразвукових установок.

Кварц. Утворює кварцові піски,входить до складу багатьох гірських порід. Широко використовується у будівельній і силікатній промисловості( скло , кераміка), для виготовлення точильного каменю,шліфувальних кругів, бетонних виробів. Прозорий кварц застосовують в оптичних приладах, електро- і радіотехніці. Красиво забарвлений кварц( аметист, топаз, опал) – напівдорогоцінні камені.

Гематит. Поширений мінерал заліза , одна з найголовніших руд заліза, містить приблизно 70% заліза. Має різне забарвлення – від чорного до червоного.,різну структуру і форму кристалів, тому відомі такі різновиди: залізний блиск, залізна слюда, червоний залізняк, марит та ін. З гематиту  виплавляють чавун , крім того , його використовують як мінеральний пігмент ( залізний сурик) , у виробництві клейонки, лінолеуму, червоних олівців.

3. Вода – найпоширеніший оксид в природі. У вигляді бесіди з’ясовується значення води. Діти роблять висновок : « Життя не може існувати без води». Наводять прислів’я про воду та приказки, цікаваі факти.

Наприклад.

-Велике дерево за добу  вилучає з грунту і випаровує влітку до 70 відер води.

– Якщо організм людини втрачає  12% вологи від маси тіла, настає смерть.

– Вода  – основна біологічна рідина і універсальний розчинник.

Вчитель пояснює застосування води , наголошує на проблемі збереження і раціонального використання питної води.

 

V. Узагальнення  і підсумок уроку.

VІ. Домашнє завдання. 1. Опрацювати матеріал підручника.   2. Назвати галузі використання води.  *3. Скласти віршика про клас «Оксиди» або про один із представників даного класу. Можна казку .

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

18 (16.0 KiB, Завантажень: 56)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

у 18 (57.0 KiB, Завантажень: 24)

завантаження...
WordPress: 22.91MB | MySQL:26 | 0,458sec