Оксиди неметалічних елементів. Властивості та фізіологічний вплив карбон(ІІ) оксиду, карбон(ІV) оксиду, сульфур(ІV) оксиду

Тема. Оксиди неметалічних елементів. Властивості та фізіологічний вплив карбон(ІІ) оксиду, карбон(ІV) оксиду, сульфур(ІV) оксиду. Утворення їх у побутових умовах. Правила користування газовою плитою.

Цілі: вивчити властивості неметалічних елементів, розглянути фізіологічний вплив карбон(ІІ) оксиду, карбон(ІV) оксиду, сульфур(ІV) оксиду та умови їх утворення в побуті; ознайомитися із правилами користування газовою плитою; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, логічно мислити; виховувати бережливе ставлення до себе та оточуючих.

Обладнання: аркуш паперу.

Просто знати – це ще не все, знання потрібно використовувати.

Й. В. Гете

Хід заняття

І. Організаційний етап. (Вправа «Посмішка»)

Учитель. З метою визначення вашого психологічного настрою на співпрацю, проведемо невеличкий тест, який називається «Посмішка»

(Учням пропонується намалювати усмішку на виданому малюнку:

бажання співпрацювати з учителем на занятті;

немає бажання;

байдуже.

Заняття проводиться з урахуванням результатів тестування)

ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності. (Методичний прийом «Впізнай мене»)

Ми складні неорганічні сполуки. Проявляємо різні фізичні властивості. більшість із нас при взаємодії із водою утворює кислоти. Хто ми?

(Відповіді учнів)

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Фізичні та хімічні властивості оксидів неметалічних елементів.

(Інтерактивна вправа «Шпаргалка»)

Учням пропонується скласти шпаргалку по властивостях оксидів неметалічних елементів.

Приклад шпаргалки.

Оксиди можуть бути у трьох агрегатних станах: твердому (Р2О5), рідкому, газоподібному (CO, CО2, SО2). Вони бувають різних кольорів, розчинні у воді або нерозчинні)

Хімічні властивості.

а) Кислотні оксиди, що розчинні у воді взаємодіють із нею. Продуктом реакції є відповідна кислота.

б) Кислотні оксиди також взаємодію із основами. Продуктом реакції є сіль та вода.

в) Оксиди неметалічних елементів взаємодіють із оксидами металічних елементів із утворенням солі.

2. Фізіологічний вплив фізіологічний вплив карбон(ІІ) оксиду, карбон(ІV) оксиду, сульфур(ІV) оксиду та умови їх утворення в побуті. (Гра «Репортаж»)

Зробити репортаж на тему «Фізіологічний вплив карбон(ІІ) оксиду, карбон(ІV) оксиду, сульфур(ІV) оксиду» (Учні заздалегідь готували)

Приклад «Репортажу»

Карбон(ІІ) оксид (чадний газ, СО) – безбарвний газ, без запаху, легший за повітря, погано розчиняється у воді. Надзвичайно отруйний. Уражає кров, нервову систему, м’язову тканину і серце людини. У тютюновому димі його міститься 0,5-1%, а у вихлопних газах автомобіля – до 10% СО. Цей газ реагує з гемоглобіном у 200-300 разів швидше, ніж кисень, утворюючи при цьому карбоксигемоглобін.

Гемоглобін втрачає здатність переносити кисень, що призводить до кисневого голодування тканин. Якщо в повітрі міститься 0,2% СО, людина непритомніє, за 1% вона помирає. От чому спецслужби стежать за вмістом в атмосфері карбон(ІІ) оксиду. А ми повинні провітрювати приміщення, особливо із трубним опаленням, щоб не вчадіти. Утворюється внаслідок згоряння газу із поганим доступом кисню до нього.

А скільки зусиль докладає природа, що, самоочищаючись, використовує СО! Він окиснюється до карбон(ІV) оксиду, який поглинається рослинами і мікроорганізмами, поглинається ґрунтом.

Надлишок карбон(ІV) оксиду підвищує збудливість дихального апарата, дихання стає глибоким, прискореним. За вмісту СО2 0,3% дихання прискорюється. За концентрації 6% людина втрачає здатність мислити і свідомо керувати своїми рухами. 10%  – людина непритомніє, 20%  – миттєвий параліч.

Вуглекислий газ діє на людину як наркотик, подразнює шкіру та слизові оболонки, у відносно малих концентраціях збуджує дихальний центр, у дуже великих – пригнічує; звужує судини, призводить до підвищення вмісту адреналіну й зменшення вмісту амінокислот у крові; пригнічує дію ферментів у тканинах.

Впливає на підвищення температури на планеті й утворення парникового ефекту. За останні 120 років концентрація СО2 зросла на 17 %. За підрахунками вчених, у найближчі десятиріччя середньорічна температура на Землі через парниковий ефект збільшиться на 1,5-2 °С, що може спричинити різке потепління. Це прискорить глобальну екологічну кризу.

Особливо чутливий мозок. СО2 не підтримує дихання.

Утворюється під час згоряння природного газу:

SO2 – токсичний газ викликає подразнення слизових оболонок очей та горла, загальне ослаблення організму, призводить до виникнення гастриту, бронхіту, раку легень.

Токсичність природного газу зумовлена вмістом у ньому гідроген сульфіду. Він у свою чергу взаємодіє із киснем повітря із утворенням сульфур(ІV) оксиду:

3. Правила користування газовою плитою. (Вправа «Пам’ятка»)

Скласти пам’ятку про правила користування газовою плитою. 5 хв.

Приклад пам’ятки.

Пам’ятка безпечного користування газовою плитою.

v Забороняється допускати дітей до газової плити.

v Відкривати кран пальника можна тільки після піднесення запалено сірника.

v Не можна залишати ввімкнену газову плиту без нагляду (особливо на ніч)

v Перед користуванням нагрівальними приладами (печами, колонками) слід обов’язково перевірити тягу (полум’я запаленого сірника повинне затягуватися потоком повітря під тягопереривач чи в піч). За відсутності тяги необхідно відразу викликати майстра, а користування приладами категорично забороняється.

v Ремонт та підключення газового приладу повинен проводити тільки спеціаліст.

v Після користування перекрити кран пальника, а на ніч – газопроводу.

v Не можна сушити одяг над полум’ям пальників.

v Не можна користуватися газовими плитами для опалювання приміщень, оскільки це спричиняє вологість через утворення вологої пари під час горіння, одночасно зменшується кількість кисню в повітря та збільшується вміст карбон(ІІ) та карбон(ІV) оксидів.

v Не використовувати для сну та відпочинку приміщення, де встановлена газова плита.

v У випадку появи стійкого запаху газу, необхідно: закрити головний кран на газопроводі та приладах; провітрити приміщення. Коли витікання газу не припиняються, потрібно  викликати аварійну службу (телефон – 104).

v Категорично заборонено за наявності запаху газу в приміщенні запалювати відкритий вогонь або вмикати електроприлади та вмикачі світла.

V. Узагальнення та систематизація знань. (Методичний прийом «Так – ні», Вправа «Квітка»)

(Методичний прийом «Так – ні»)

Завдання. Якщо ви погоджуєтеся із твердженням поряд із номером твердження поставте «так», якщо – не погоджуєтеся «ні».

1. Оксиди – це складні речовини, до складу яких входить два хімічних елемента

один з яких є Оксиген.

2. Основним оксидам відповідають основи.

3. До складу кислотних оксидів входять типові металічні хімічні елементи.

4. Назви оксидів утворюються так: назва елемента + валентність елемента +

слово «оксид».

5. N2O5 – кислотний оксид.

6. Оксид Р2О3 має назву фосфор(V) оксид.

7. У даному переліку CO2, ZnO, K2O, Al2O3, Fe2O3 переважають формули

амфотерних оксидів.

8. Оксиди класифікують на кислотні, амфотерні.

9. Кислотним оксидам відповідають кислоти.

10. До складу основних оксидів входять типові неметалічні хімічні елементи.

11. Амфотерні оксиди проявляють властивості лише кислотних оксидів.

12. FeO – амфотерний оксид.

(Вправа «Квітка»)

У середині «квітки» написана формула оксиду, а на «пелюстках» – формули речовин. Напишіть можливі рівняння реакцій між оксидом і запропонованими речовинами.         

VІ. Підведення підсумків.

VІІ. Домашнє завдання. Зробити репортаж на тему «Фізіологічний вплив оксидів металічних елементів»

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Оксиди неметалічних елементів Властивості та фізіологічний вплив карбон(ІІ) оксиду, карбон(ІV) оксиду, сульфур(ІV) оксиду (33.9 KiB, Завантажень: 24)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 1,026sec