Оксиди металічних елементів: їх властивості та фізіологічний вплив. Алюміній оксид

Тема. Оксиди металічних елементів: їх властивості та фізіологічний вплив. Алюміній оксид (захисна плівка, наждак), кальцій оксид (негашене вапно), цинк оксид (косметика), оксиди Феруму (іржа).

Цілі: вивчити властивості металічних елементів та розглянути фізіологічний вплив; розвивати вміння аналізувати, висловлювати свою думку, узагальнювати, розвивати логічне мислення. інтерес до навчання, формувати вміння працювати у групах, вміння і навички роботи з роздатковим матеріалом, підручником; виховувати бережливе ставлення до себе та оточуючих.

Обладнання: зразки оксидів.

Найвища людська радість –

Всемогутня радість пізнання.

Василь Сухомлинський

Хід заняття

І. Організаційний етап.

Одного разу англійський письменник Джонатан Свіфт спитав свого слугу:

–         Томе, що це означає? Чому мої чоботи не вичищені?

–         Так ви ж збираєтесь гуляти, сер, от я  і подумав, що вони знову забрудняться.

–         Добре,- сказав Свіфт,- збирайся, підеш зі мною.

–         Але я ще не снідав.

Як ви думаєте, що відповів йому Свіфт?

Отже, розпочинати кожний наступний урок для вас повинно бути таким же звичним, як сніданок – це повинно стати потребою.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Вправа «Дешифрувальник»)

За принципом телефонного диска зашифровано назву оксидів певного типу. Прочитайте її.

 

 

 

Шифр : 6-7-6-6-1-6-4

 

 

 

 

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Вправа «Ти мені – я тобі»)

Наприклад: Де у періодичній системі розташовані металічні елементи?

Як класифікують оксиди?

Як утворюються назви оксидів?

ІV. Оголошення теми і мети заняття.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Фізичні властивості оксидів металічних елементів. (Робота із довідником)

2. Хімічні властивості оксидів металічних елементів. (Інформаційне повідомлення учителя, вправа «Не розірви ланцюг»)

Хімічні властивості.

а) Оксиди металічних елементів взаємодіють із водою. Продуктом реакції є відповідна кислота.

Завдання. Складіть  відповідні реакції із калій оксидом і барій оксидом.

(Учні складають рівняння реакцій)                      

б) Оксиди металічних елементів взаємодіють із кислотами. Продуктом реакції є сіль та вода.

Завдання. Складіть  рівняння реакцій із магній оксидом, купрум(ІІ) оксидом, натрій оксидом та кислотами: сульфатною та ортофосфатною.

(Учні складають рівняння реакцій)                      

в) Оксиди металічних елементів взаємодіють із оксидами неметалічних елементів із утворенням солі.

Завдання. Складіть  рівняння реакцій між ферум(ІІ) оксидом, калій оксидом та фосфор(V) оксидом і сульфур(VІ) оксидом.

(Учні складають рівняння реакцій) 

3. Фізіологічний вплив оксидів металічних елементів. (Гра «Репортер»)

Зробити репортаж на тему «Фізіологічний вплив оксидів металічних елементів» (Учні заздалегідь готували)

4. Оксидів металічних елементів. (Робота в групах)

Групи опрацьовують матеріал про відповідні оксиди протягом 2 хв. Потім групи звітують перед класом. Виступ до 1 хв.

Група 1. .

Група 2. .

Група 3. .

Група 4. .

Короткий приклад звіту.

Алюміній оксид.

  1. 1.     Зубний цемент (чистий оксид).
  2. 2.     У вигляді сапфірів і рубінів у ювелірній справі.
  3. 3.     Виготовлення наждачних виробів та шліфувальних порошків.
  4. 4.     Захисна плівка. під час тривалої подорожі їжу загортають у алюмінієву фольгу також її використовують під час випікання їжі.

Кальцій оксид.

  1. 1.     Використовують у будівництві.
  2. 2.     Виготовлення соди.
  3. 3.     Одержання гашеного вапна.

Цинк оксид.

  1. 1.     Використовується як білий пігмент (цинкові білила).
  2. 2.     В медицині – цинкова мазь, при порушенні секреції сальних залоз. 

Оксиди Феруму.

Корозійне руйнування заліза зумовлено окисненням його киснем:

4Fe + 3О2 = 2Fe2О3.

Із підвищенням температури швидкість газової ко­розії зростає.

Залізо від впливом кисню й води окиснюється, перетворюючись на ферум(ІІІ) гідроксид:  4Fe + 3О2 + 6Н2О = 4Fe(OH)3. Fe(OH)3 і є іржею

Здоров’я людини на 80 % залежить від якості води, яку вона вживає. А 75 % водопроводів України потребують заміни. Через зношеність труб водогону питна вода втрачає свою якість. Після «подорожі» трубопроводами вона стає бурою, а на стінах труб утворюється ігржа. Причиною таких процесів є агресивність води, яка вступає в контакт із металом труб й окиснює його. Це і є процес корозії.

VІ. Узагальнення та систематизація знань. (Індивідуальна робота із таблицею, методичний прийом «Слабка ланка»)

Скласти рівняння можливих реакцій згідно з таблицею:

 

 

K2O

Ca(OH)2

HCl

SO3

H2O

Na2O

         

CuO

         

 (Методичний прийом «Слабка ланка»)

Вчитель. Давайте пригадаємо, що ми вивчили на занятті. Перший із вас називає слова, другий попереднє та своє, третій – два попередні та своє і т. д. Порядок слів зберігається. Якщо ви помилився, то наступний не виправляє, а говорить: «Слабка ланка».

VІІ. Підведення підсумків.

VІІІ. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення про використання кислот:

ряд 1. Для дезінфекції (хлоридна кислота);

ряд 2. Виробництва ліків та інсектицидів (борна кислота);

ряд 3. Акумуляторів (сульфатна кислота).

ряд 4. Фізіологічний вплив ціанідної кислоти, що знаходиться у консервованих продуктах і нікотиновому димі.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Оксиди металічних елементів їх властивості та фізіологічний вплив Алюміній оксид (29.5 KiB, Завантажень: 14)

завантаження...
WordPress: 22.81MB | MySQL:26 | 0,435sec