Охорона здоров’я від шкідливих речовин, що потопляють до повітря

Тема: Охорона здоров’я від шкідливих речовин, що потопляють до повітря

Мета: встановити роль атмосфери для життя на Землі; виявити основні забруднювачі атмосфери, наслідки їх дії, визначити шляхи боротьби з забрудненням повітря для збереження здоров’я людства.

Обладнання: саморобні таблиці “Дані забруднення атмосфери”, “Рослини – індикатори повітря”; таблиці “Дихальна система”, “Кровообіг”.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Самостійна робота учнів, бесіда.

1)       За добу людина вдихає приблизно 25 кг повітря. При роботі двигуна внутрішнього згоряння автомобіля витрачається 1825 кг кисню на кожні 100 км шляху. Який час могла б дихати цим киснем людина?

а) один тиждень; б) один місяць; в) один рік.

2)       Вугілля різних родовищ містить від 5 до 500 мг ртуті на 1 т. вугілля.
Сучасна ТЕЦ спалює за добу 1000 т вугілля. Визначте масу ртуті, яка виділяється в атмосферу.

а) 500 г (максимально), 50 г (мінімально), б) 200 г, 50 ґ; в) 100 г, 25 г.

3)       Концентрація вуглекислого газу в атмосфері в порівнянні з XIX ст. підвищилась на 11 %, а температура приземних шарів атмосфери – на 1%. У недалекому майбутньому вміст вуглекислого газу в атмосфері може зрости в 10 раз. Розрахуйте, на скільки градусів підвищиться температура повітря.

а)10оС;б)12оС;в)13°С.

Про що свідчать ці дані?                ‘

II. Мотивація навчальної діяльності учнів:

Розповідь:

Почнемо з казки: коли Життя народжувалось, воно поставило собі відоме гамлетовське запитання, переробивши його так: “Бродити чи не бродити:” Реакція бродіння проста. не потребує багато енергії. Але те, що просто, не завжди геніально, бо, в такому випадку, Життя на Землі дуне швидко б зникло. І коли Життя побачило цю безодню, воно злякалось… Життя зрозуміло, що жити довго можна лише за умови творчого існування, і це так добре у нього вийшло, що згодом утворився той єдиний склад повітря, який потрібний для розвитку життя. Атмосфера – це той дім, який побудувало для себе на Землі Життя. Але зараз домівці загрожує біда:

…За рік в атмосферу Землі викидається 200 млн. т. СО, понад 20 млрд. т.  СО2, 150 млн. т.  SO2, 53 млн. т. оксидів нітрогену, 250 млн. т. пилу, 120 млн. т. золи і понад 50 млн. т. вуглеводнів…

…Кожна машина з бензиновим двигуном, яка пройшла 15 тис. км, викидає в атмосферу 250 кг СО2, 530 кг СО, 93 кг вуглеводнів, 28 кг оксидів нітрогену…

…Одного разу бірмінгемські хірурги під час операції побачили легені природного рожевого кольору. Вони були цим вражені, бо звикли бачити у своїх пацієнтів сірі легені. ..

…Мені шкода дітей всього світу, які з незахищеною головою бігають під літнім дощем,” – казав академік О. Берг. З усіх цих фактів виникають такі запитання:

–  Що сталося з нашою планетою і нами?

–  Що робити?

Ш. Вивчення нового матеріалу.

1)Склад атмосфери. Природні процеси, які підтримують її сталість (бесіда).

2)Властивості атмосфери (бесіда).

3)Атмосфера і життя. Роль атмосфери в життєдіяльності людини (бесіда).

3)Основні забруднювачі атмосфери (повідомлення учнів, бесіда).

4)Види забруднення (розповідь, повідомлення учнів).

а)механічне (смог),

б)хімічне (гази: СО, SO2, NO2, O3; канцерогени: бензопірен, епоксиди, гепатоксичні отрути, сполуки металів).

в)шумове (40 Дб – подразнення нервової системи; 60-70 Дб – порушення слуху; 80 Дб – серйозні пошкодження нервової системи; 90 Дб – серйозні пошкодження слуху; 120 Дб – повна глухота).

г)радіаційне.

5)Головні проблеми забруднення атмосфери (повідомлення учнів, бесіда).

а)       парниковий ефект;

б)      озонові дири;

в)       кислі дощі;

г)       смог.

IV. Узагальнення знань учнів

Заповніть графу «Заходи по усуненню забруднення»

Джерела забруднення Середовище Забрудники Вплив на здоров’я

людини

Засоби

усунення забруднення

Теплові електростанції Повітря Пил, зола, сажа, оксиди нітрогену, ванадію, гідраргіруму та ін.. Отруєння, захворювання

органів дихання

 
Металургійні виробництва Повітря Оксиди карбону,

нітрогену,

сірководень, аміак,

сполуки Mn ,Cr, V, F та інші.

Ураження дихальних

шляхів, нервової системи, кровотворення,

рак легенів

 
Автомобільний транспорт Повітря Вуглеводні оксиди

вуглецю, азоту,

озон, свинець

Зниження імунітету,

ураження

ендокринної, дихальної систем, мозку

 
Текстильне виробництво Повітря Бавовняний

пил

Бронхіт, хвороби легенів  
Виробництво гуми Повітря Сажа, органічні розчинники Рак, аритмії, хвороби дихальної та нервової систем  

 

2) Розв’яжіть проблеми:

а)   Як захистити вироби із мармуру і бронзи від згубної дії забрудненої атмосфери?

б)   Що таке “кислі дощі”? Як вони виникають? Який вплив чинять “кислі дощі” на: споруди з металу і бетону; техніку; фунт; вироби із гіпсу, малахіту.

3) Поясніть таблицю “Рослини – індикатори повітря”. Яке практичне значення можуть мати ці рослини для людини?

 

Компонент забруднення Вид рослини Ознаки пошкодження
Оксид сульфуру Сосна звичайна Ялина європейська Ясен американський Орляк звичайний Кінчики хвоїнок жовкнуть Хвоя буріє і опадає Обширні білі плями на листках Червонуватий некроз по краях лист­ків
Озон Сосна Веймутова

Картопля

Ясен американський

Жовтувато-коричневі плями на хвої Сірі металеві плями на листках Червоні крапки на старих листках
Флуорогідроген Ялиця європейська Колір хвої змінюється до червоно-бурого
Аміак Граб звичайний На нижньому краї листків з’являєть­ся сріблястість.

V. Домашнє завдання.  Написати звернення до людей з метою охорони чистоти повітряни мас.

завантаження...
WordPress: 22.77MB | MySQL:26 | 0,562sec