Обладнання робочого місця у слюсарній майстерні. Правила безпечної праці

Тема. Обладнання робочого місця у слюсарній майстерні. Правила безпечної праці

Мета уроку: Засвоєння знань про організацію робочого місця, правила безпечної праці та внутрішнього розпорядку у шкільній майстерні. Розвивати пам’ять, спостережливість. Виховувати працьовитість, акуратність, загальні основи культури праці.

Об’єкт навчальної праці: робоче місце учня

Обладнання: верстаки, інструмент для розмічання та різання металу (рисувалки, лінійки, кутники, лещата, слюсарні ножиці тощо.) та інше обладнання майстерні, плакати з охорони праці та внутрішнього розпорядку

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Орієнтовний план проведення уроку

І.Організаційна частина (5 хв.)

II.    Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (7 хв.)

III.    Мотивація навчально-трудової діяльності (2 хв.)

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв.)
  2. Вивчення нового матеріалу (15 хв.)

    VI.    Практична робота (10 хв.)

    VII.    Підсумок уроку (5 хв.)

    Хід уроку. Організаційна частина.

  • Перевірка присутніх;
  • Призначення чергових.

    II. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів (методом бесіди з’ясовують питання):

    1.    Як Ви гадаєте, що таке робоче місце і як воно повинно
    організовуватись ?

  1. Для чого потрібно робоче місце ?
  2. Яким чином була організована ваша діяльність на минулих заняттях ?

    4.    Чому на виробництві робітники працюють у спеціальному одязі? 5
    З яким матеріалом ви працювали у попередніх класах?

    III.    Мотивація навчально-трудової діяльності.

    На уроках праці метою нашої діяльності є створення суспільно – корисних або декоративних виробів. В процесі виготовлення ви будете виконувати певнкоперації. Для того щоб їх виконання було ефективним та безпечним ви повинні ознайомитись з необхідною інформацією: що таке робоче місце, яким чином воно повинно бути організовано, ознайомитись з правилами безпечної праці.

    IV.    Повідомлення теми, мети, завдань уроку

    V.    Вивчення нового матеріалу.
    План вивчення.

    1) поняття про робоче місце;

    2)організація робочого місця;

    3) загальні правила безпечної праці;

    1) Організувати робоче місце — означає створити технічні умови для успішної праці на уроці. До технічних умов належать: чистота й порядок на робочому місці, правильне розташування верстатів, верстаків, столів, зручне розміщення інструментів і заготовок у робочій зоні.

    Робоча зона — це простір, у межах якого при зручному положенні частин тіла (корпуса, рук, ніг, голови) можна дістати потрібний інструмент або матеріал. Такий простір називають максимальною зоною досяжності на робочому місці. У процесі праці максимальну зону досяжності в горизонтальній площині враховують під час роботи в сидячому положенні, а в вертикальній площині — під час роботи стоячи.

    Якщ£ правильно організувати робоче місце, затрачується менше часу й сил на виготовлення виробів, підвищується продуктивність праці.

    Продуктивність праці — це кількість продукції, виготовленої за одиницю часу. Щоб досягти високої продуктивності праці, треба додержувати правильного режиму праці й відпочинку. Тому доцільно під час роботи організовувати невеликі перерви для відпочинку. Крім того, виконання операцій планують так, щоб вони чергувались і не були монотонними.

    Розміщувати всі інструменти і предмети на робочому місці треба зручно, це дає змогу економити робочий час. Оскільки практичні завдання бувають різними, то організація робочого місця повинна відповідати особливостям цих завдань. Чим простіша операція і менше потрібно інструментів для її виконання, тим розміщення їх буде простішим. Заготовки та інструменти на робочому місці розміщують у зоні простягнутої руки (див. рис. 1). Інструменти постійного користування, що застосовуються в роботі частіше, розміщують ближче до себе, на одному й тому самому місці (праворуч або ліворуч, залежно від того, якою рукою їх беруть).

    —Робочі верстаки, тумбочки, столи мають відповідати зростові учня, щоб він міг вільно сідати і вставати, набирати зручного для роботи положення. Для цього або змінюють висоту верстака (стола), або ставлять під ноги підставку.

    Столярний верстак відповідає зростові учня, якщо, стоячи біля нього, він може вільно покласти на робочу частину верстака свої долоні. Висота слюсарною верстака відповідає зростові працюючого учня, якщо його зігнута в лікті рука може стояти на губках лещат так, щоб кінці випрямлених пальців доторкались до його підборіддя.

    За столом треба сидіти на всій площині стільця, трохи нахилившись уперед. Відстань від очей до виробу, що виготовляється, має бути ЗО. .35 см

    (рис.-З).

    У зоні робочого місця ніщо не повинно утруднювати виконання робочих рухів корпуса, рук, ніг, голови. Усе потрібне розміщують у полі зору так, щоб без утруднень можна було бачити креслення (ескіз), брати заготовки, інструменти.

    Щоб успішно виконувати доручену роботу, треба знати правила організації 2 праці.

    Відомийучений і поет А. К. Гастєв писав, що порядок на робочому місці — це необхідна умова для продуктивної роботи. Він склав “Основні правила для будь-якої праці”.

  3. Спочатку продумай усю роботу докладно
  4. Приготуй весь потрібний інструмент і пристрої
  5. Прибери з робочого місця усе зайве, а також бруд
  6. інструменти розміщуй у строгому порядку

    5.    Під час роботи знайди зручне положення тіла: коли є можливість, сідай;
    якщо стоїш, то ноги розставляй, щоб була опора для тіла

    6.    Входь у роботу поступово. Якщо треба добре налягти, то спочатку
    приладнайся, спробуй упівсили, а потім уже берись щосили

  7. Не працюй до повної втомленості. Роби рівномірні паузи для відпочинку
  8. Під час роботи не їж, не пий. Роби це під час перерви
  9. Не треба відриватися від роботи для іншої справи Витримка

    10.    Працюй рівномірно: робота приступами, зопалу псує і роботу, і твій
    характер

    11 Якщо робота не ладиться, не хвилюйся: треба зробити перерву, заспокоїтись — і знову за роботу

    12.    Корисно в разі невдачі роботу перервати, прибрати робоче місце — і
    знову за роботу

    13. Якщо вдало виконав роботу, не намагайся хвалитись.

    14. У разі повної невдачі легше дивись на справу, спробуй заспокоїтись і знову розпочати роботу.

    15. Закінчив роботу – прибери все.

    До початку занять надіти спецодяг (халат або фартух і нарукавники (рисі)), на голову – берет або косинку; перевірити, як заправлені рукава, щоб не звисали. Приходити в майстерню до дзвінка, маючи при собі щоденник, зошит, підручник, олівець, лінійку, гумку. На початку занять оглянути своє робоче місце і підготувати його до роботи. Працювати тільки на своєму робочому місці й без дозволу вчителя не залишати його. Дбайливо зберігати інструменти, пристрої та інше обладнання; економко використовувати матеріали, за вказівкою вчителя припиняти роботу й уважно слухати його пояснення.

    Під час перерви відчинити кватирки і вийти з майстерні. Після перерви зайняти своє робоче місце й

    продовжувати роботу. По закінченні роботи витерти й покласти на місце інструменти, пристрої, матеріали, прибрати робоче місце, здати готовий виріб, почистити одяг, вимити руки. Виходити з майстерні з дозволу вчителя.

    3)    Для успішного виконання всіх трудових завдань у майстернях треба
    добре засвоїти й акуратно виконувати правила безпечної роботи.

  10. Перевірити, чи правильно надітий спецодяг. Старанно підібрати волосся, заправити кінці косинки.
  11. Перевірити стан робочого місця, наявність і справність інструментів.
  12. Не залишати робоче місце без дозволу вчителя.
  13. 34нструментами й матеріалами поводитись обережно.
  14. Під час роботи не розмовляти, не заважати працювати іншим.
  15. Не крутити без потреби ручки й важелі верстатів і верстаків, без дозволу вчителя не вмикати електричні прилади й устаткування.
  16. Не складати на робочому місці непотрібні інструменти й матеріали.
  17. Роботу можна виконувати тільки справними інструментами.

    9.    Прибирати робоче місце щіткою (не можна здмухувати або змітати
    руками стружки, ошурки, тирсу).

    VI.    Практична робота

    6.1    Вступний інструктаж

    Завдання . Ознайомитися із обладнанням в майстерні. Учитель, застосовуючи метод демонстрації, спільно з учнями, з’ясовує які інструменти та обладнання знаходяться в майстерні.

    6.2    Заключний інструктаж

    Учитель просить дітей уважно переглянути отриману інформацію і коротко обговорити такі питання: 1 .Навіщо потрібне робоче місце?

    2.Чому так важливо правильно встановити висоту верстака? З.Чому необхідно додержуватись правил безпечної праці?

    VII.    Підсумок уроку.

    7.1    Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи)

    1.    Що нового ви дізналися на уроці?

    2.    Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті?
    Де, і за яких умов це може бути?

    7.2    Заключна частина:

    виставлення оцінок за роботу на уроці; домашнє завдання: повторити правила безпечної праці та організації робочого місця в слюсарній майстерні.

    допомогою пристроїв. Відрізують дріт кусачками.

    Спіральні витки намотують на круглі стержні. Стержень разом з одним кінцем дроту затискують у лещатах. Потім, натягуючи дріт, щільно, без пропусків, укладають виток до витка. Якщо розрізати спіраль, витки розпадуться на кільця. Із кілець можна зробити ланцюжки; кільця використовують також для підвішування завіс, портьєр та ін.

    Із дроту завтовшки до 2 мм можна виготовити головоломки. Для «цього головоломку треба чітко намалювати на папері, потім зігнути. Навчившись випрямляти, гнути, намотувати й різати дріт, можна виготовляти з нього різні корисні вироби.

    2) Перш ніж розпочати виготовлення виробу, треба розібратися в готовому малюнку або створити новий, потім вибрати матеріал для заготовки. Виготовляючи вироби з жерсті, її випрямляють киянками на металевій плиті, а дуже тонкі листи (до 0,2 мм) дерев’яними брусками. На випрямленій заготовці роблять розмічання, потім по рисках вирізують виріб. Жерсть розрізують слюсарними ручними ножицями. Спочатку вирізують основну заготовку, потім — усі інші сторони по рисках розмітки. Після цього починають згинати заготовку на відповідній оправці.

    —Розрізуючи і згинаючи метал, будьте уважні, щоб не поранити руки. Під час різання підтримуйте пальцями лівої руки матеріал не ближче ніж за 30мм від лінії різання. Заготовку треба періодично пересувати ближче до осі ножиць, щоб зменшити зусилля різання.

    Щоб виготовляти об’ємні вироби з жерсті, треба вміти користуватись кресленнями, розмічати заготовки, вирізувати і згинати метал по лініях розмічання, з’єднувати окремі деталі і частини виробу фальцьовим швом, заклепками, точковим електрозварюванням, виконувати антикорозійну обробку або фарбувати та лакувати.

    Часто один предмет виготовляють із різних матеріалів: деревини, жерсті, дроту, органічного скла тощо.

    —3) 3 листовим металом працюють люди різних професій: жерстяники, слюсарі-вентиляційники, покрівельники, штампувальники та багато інших. Без людей названих професій не можуть працювати машинобудівні і приладобудівні підприємства, галузі літакобудування і харчова промисловість. Кожен з вас може назвати чимало виробів з чорного і кольорового листового металу, що використовуються в побуті. Це відра, чайники, самовари, баки для питної води, тази, вентиляційні і водостічні труби та ін.

    Усім, хто працює з тонким листовим металом, треба знати види і властивості матеріалів, способи користування інструментами, пристроями, верстатами, правила і способи обробки заготовок, послідовність виготовлення виробів, вимоги до їх якості.

    Багато виробів із жерсті мають складну форму, тому не кожний зможе їх виготовити. Для цього потрібні знання не тільки шкільних предметів, а й спеціальна підготовка.

    Чим краще людина володіє таємницями обробки жерсті, тим вища її

    кваліфікація.

    VI.    Практична робвта.

    6.1    Вступний інструктаж.
    Завдання.

    1 .Вирізати ножицями заготовки для совків. Виконати заклепки з дроту. Виконати складання канцелярського боксу

    6.2    Поточний інструктаж.

    Під час роботи звертати увагу учнів на те, щоб:

    заготовку слід тримати лівою рукою, не ближче ніж за 10 см від прорізу; заготовка під час роботи повинно рухатись точно перпендикулярно до площини ножиць;

    при різанні всю увагу необхідно зосередити на лінію розмітки.

    6.3    Заключний інструктаж.

    знову звернути увагу дітей на дотримання правил безпеки (повторюють учні);

    перевірка виконаного завдання; визначення найкращої роботи

    VII.    Підсумок уроку.

    7.1    рефлексія (методом «мікрофон»)

    1.    Що нового ви дізналися на уроці?

    2.    Чи можна скористатись отриманими знаннями у повсякденному житті?
    Де, і за яких умов це може бути?

    7.2    Заключна частина:

  • виставлення оцінок за роботу на уроці;
  • домашнє завдання: повторити матеріал про технологію виготовлення виробів з дроту та листового металу.
завантаження...
WordPress: 22.92MB | MySQL:26 | 0,422sec