Новий рік – родинне свято

Тема. Новий  рік – родинне  свято.

Мета: розкрити знання дітей про обряди і звичаї українського народу; пригадати традиції святкування Нового року; виховувати в учнів пізнавальні інтереси, бажання наслідувати народні звичаї та традиції свого народу.

ХІД  ЗАНЯТТЯ

І Організаційний  момент.

Відгадайте  загадку.

Чудо-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця —

Білокоса, білолиця.

Рукавом махає —

Сріблом все вкриває.

Зима.

Учитель. Прийшла зима… Кожна по­ра року прекрасна по-своєму. Але чо­му так люблять зиму, так чекають на неї, особливо діти? Згадайте реакцію на перший сніг — невгамовна радість, неприховане збудження, щире захоп­лення! Скільки гарного навкруги! Бли­скучі бурульки, ажурні сніжинки! Каз­кова краса зими притягує, хвилює, бентежить уяву. Почуття так і вирують у нашому серці.

— За що, діти, ви любите зиму? (Відповіді дітей).

Найочікуваніше дітьми свято — Новий рік. Ялинка, подарунки, Дід Мо­роз, Снігуронька, краса і казка, чекання чогось нового і незвичайного.

ІІ. Розповідь  учителя  про  виникнення  Нового  року.

Історія Новолітування для нас, українців, склалася навдивовиж строкато. Очевидно, не всі знають, що сучас­не його відзначення — четверте в літочисленні нашого народу.

Первісним відзначенням Нового року вважалася весна. Пробуджувалася природа, оживала земля. А тому чимало обрядодій — веснянки, гаївки, щедрівки, в яких ластівка приносить радісну звістку про Новий рік.

Дівчатка співають щедрівку «Ластівка».

 Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

–    Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару,

Там овечки покотились,

А ягнички народились.

Учитель. Потім із запровадженням християнства на Київській Русі змінилася дата Нового року на осінь — ве­ресень.

У Європі початком Нового року вважався січень. Російська імперія, до якої входила значна кількість ук­раїнських земель, була чи не єдиною країною із старим літочисленням. Цар Петро І запропонував перенести святкування Нового року на січень.

Проте й ця дата виявилася не остаточною. За радянсь­кої влади офіційний початок року змістився на 14 днів вперед. Однак, церковне відзначення не змінилося — тож у нас співіснують дві дати початку Нового року — 1 січня і 14 січня — офіційна і релігійна.

Що б там не було, але ми вже звикли до цього і сучас­не святкування нам здається природним і цілком логічним. І  тому  в перший  день  Нового  року   українці  вітають  одні  одних. Давайте  вивчимо  з  вами  новорічні  віншування.

ІІІ Вивчення  поздоровлення  напам’ять

На щастя, на здоров’я,

На Новий рік!

Аби вам родило краще,

Ніж той рік.

Жито, пшениця,

Всяка паляниця.

Сорочка — по землю,

А льон — по коліна,

Аби у вас хрещених

Голова не боліла.

Всі. З Новим роком!

ІV Підсумок   заняття.

завантаження...
WordPress: 22.87MB | MySQL:26 | 1,996sec