Нестатеве розмноження, його види. Вегетативне розмноження. Регенерація у рослин

Тема Нестатеве розмноження, його види. Вегетативне розмноження. Регенерація у рослин.

Мета:  Розширити знання учнів про розмноження рослин, ознайомити з видами нестатевого розмноження – вегетативним та спорами; розглянути способи вегетативного розмноження рослин та з’ясувати їх значення у природі і господарській діяльності людини; дати поняття явища регенерації; розвивати навички кооперативних форм навчання та роботи з додатковою літературою.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Форми та методи: Інтерактивні вправи, словесні, практичні, кооперативні.

Основні поняття і терміни: Статеве, нестатеве розмноження, регенерація, кореневі і листкові живці, щеплення, прищепа, підщепа, окулірування, копулювання.

Обладнання: Таблиця «Способи вегетативного розмноження рослин», кімнатні рослини, гербарії.

 

Девіз уроку. «Де немає простору для прояву здібностей,

                                               там і немає здібностей і немає самореалізації

                                                особистості ».

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

    «Кольоровий настрій» (Учитель пропонує учням виразити свій емоційний стан за допомогою кольорів. Наприкінці уроку учні повертаються до цієї вправи).

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Пригадай»

  1. Пригадайте , що забезпечує безперервність та наступність життя організмів?
  2. Які способи розмноження вам відомі?
  3. Як розмножуються водорості, мохи, папороті?
  4. Чому розмноження є важливою ознакою живих організмів?

 

 

ІІІ. Мотивація.

Хіба може не дивувати те величезне розмаїття рослин, що нас оточує! Тільки прийде весна, як все навкруги зацвітає, пізніше з’являється насіння і плоди. А тепер уявіть, що раптом усе живе втратить здатність до розмноження. На що перетвориться наша Планета? (учні висловлюють свої міркування) . Отже, розмноження є однією з важливих ознак живого. Воно полягає у здатності організмів відтворювати собі подібних шляхом передачі генетичної інформації, що забезпечує неперервність і наступність життя, збереження видової різноманітності

ІV. Представлення теми та очікуваних результатів.

(Учитель оголошує тему уроку та разом з учнями визначає його завдання)

Завдання уроку.

  • Ознайомити учнів з видами нестатевого розмноження – вегетативним та спорами;
  •  розглянути способи вегетативного розмноження рослин та з’ясувати їх значення у природі і господарській діяльності людини;
  • дати поняття явища регенерації;
  • розвивати навички кооперативних форм навчання та роботи з додатковою літературою.

 

 

ІV. Надання необхідної інформації.

(Коротке пояснення вчителя з використанням схем та таблиць, формування висновків)

 

Типи розмноження

                   Нестатеве                                                 Статеве

 

здійснюється спорами ,                         здійснюється спеціалізованими

зооспорами, частинами тіла                               клітинами – гаметами)

Висновок.

  • Нестатеве розмноження обмежує спадкову інформацію новоутворених організмів, але виникають необмежені можливості кількісного збільшення особин.
  • Нестатеве розмноження притаманне всім рослинам.

 

Вправа «Поміркуймо».

  • Які вегетативні органи рослин ви знаєте? (корінь, пагін).
  •  Що лежить в основі вегетативного розмноження? (регенерація).
  • Що ж таке регенерація?
  • Які існують способи вегетативного розмноження?

 

V. Центральна частина уроку – інтерактивні вправи.

Учні об’єднуються у 3 групи. Отримують дидактичні матеріали, працюють з додатковою літературою. На виконання завдань відводиться 10 хвилин. Учні обмінюються інформацією.

Завдання для групи «Ботаніки»

Визначити природні способи вегетативного розмноження. Скласти опорну схему.

Завдання для групи «Селекціонери»

Визначити штучні способи вегетативного розмноження. Скласти опорну схему.

Завдання для групи «Генетики»

Досягнення науки у клонуванні  рослин. Розмноження рослин з однієї клітини або груп клітин.

Практична робота № 1

Вегетативне розмноження рослин.

Мета: навчитись живцювати кімнатні рослини; провести спостереження за розвитком рослин.

Обладнання: кімнатна рослина (пеларгонія, традесканція),склянка з водою, склянна банка,горщики з грунтом,препарувальний набір,підручник.

Примітка. Практична робота довготривала, підсумки проводяться через деякий час.

Хід роботи

1.Зріжте стебловий живець з 3-4 листками з запропонованої рослини.

2. Відокремте від нього два нижні листки, помістіть в склянку з водою так, щоб нижній вузол був у воді. Для прискорення росту поставте живці в тепле, гарно освітлене місце.

3.Через кожні 3-4 дніі змінюйте воду на відстояну.

4. Після того , як додаткові корені досягнуть довжини 2см, висадіть живцв у горщик з грунтом.

5.Накрийте живці склянною банкою і витримайте на розсіяному світлі доти, поки у них повністю не утвориться коренева система і вони не підуть у ріст.

6. За розвитком живців рослини ведіть спостереження. Результати занесіть до таблиці.

 

Назва рослини

Дата

Початку утворення додаткових коренів

Висадки в квіткові горщики

Початку росту пагонів

       

 

Метод «Дискусії» .

  • Яке біологічне значення має вегетативне розмноження?
  • Які способи вегетативного розмноження ви застосовували на присадибній ділянці чи з кімнатними рослинами?

VІ. Рефлексія.

  1. Що таке розмноження?
  2. Які способи розмноження вам відомі?
  3. Яке розмноження називають вегетативним?
  4. Що лежить в основі вегетативного розмноження?
  5. Робота з таблицями , схемами, кросвордами.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Як вам працювалося на уроці?
  • Чи задоволені результатами спільної діяльності?
  • «Кольоровий настрій»

VІІІ. Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника з даної теми.    Виконати творчі завдання.

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

19 Нестатеве розмноження, його види Вегетативне (18.5 KiB, Завантажень: 37)

ЗАВАНТАЖИТИ

Для скачування файлів необхідно або Зареєструватись

Urok19 (154.5 KiB, Завантажень: 21)

завантаження...
WordPress: 22.9MB | MySQL:26 | 0,320sec