Навчальний диктант за темами ,,Іменник”, ,,Прикметник”

Тема. Навчальний диктант за темами ,,Іменник”, ,,Прикметник”.

Мета: перевірити знання учнів з орфографії та пунктуації, навчити їх застосовувати на практиці мовні знання, засвоєні при вивченні тем ,,Іменник”, ,,Прикметник”; виховувати в учнів працьовитість, охайність.

Хід уроку

 Оголошення теми та мети уроку
Сприйняття  і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Робота з деформованим висловлюванням (за варіантами)

Відновити деформоване висловлювання. Записати, визначивши межі речень і поставився потрібні розділові знаки. Поясники правопис складинх слів.

На Запорозькій Січі збиралось багато культурно/освічених людей, серед них були вихованці (К,к) иєво/(М,м) огилянської академії випускники братський шкіл там були свої літо/писці бандуристи  поети художники лікарі інженери архітектори запорожці будували на Січі церкви.


Навчальний диктант.
                                                              

Із семи криниць водиця


    Криниці. З якою пошаною оспівано їх у піснях, опоетизовано у прислів’ях, возвеличено у народних легендах. З давніх-давен у багатьох народів з особливою ретельністю охороняли і прикрашали джерела, вважаючи їх святими місцями. Не випадково, що з криницею пов’язані численні легенди про сховані скарби, хоч ціннішого скарбу, ніж вода, очевидно, не існує…
Іменні та безіменні криниці. Скільки їх на безмежній вкраїнській землі! Хоч би в якому регіоні України ви побували, вам обов’язково покажуть джерельця, де призупинялися Григорій Сковорода, Богдан Хмельницький, Максим Кривоніс, Устим Кармелюк, Олекса Довбуш…
Здавна в народі кажуть: яка криниця – такий і господар, який поріг – така господиня. У цій приповідці, немов у дзеркалі, відбилася не лише людська працьовитість, але й охайність, багата фантазія.     

(За В. Скуратівським.)

 

Тестовий контроль.

  1. У прикметників частка не пишеться окремо, якщо:

А без частки не слово не вживається;

Б є протиставлення;

В прикметник виступає в ролі присудка;

Г слово можна замінити синонімом без частки не.

  1. У якому речені частка не з прикметником пишеться разом?

А Щастя Грицькове було не/велике.

Б Аж тепер тільки почув він своє горе, і не/щаслива пригода стало ясно перед очима

В Коли ніч стемніла, долина наповнилась не/звичними голосами.

Г. На уроках я став не/уважний.

  1. У якому слові частка не входить до складу префікса недо-?

А недоступний;

Б неуспішний;

В недопетний;

Г нечемний.

  1. Назвати слово, в якому частка не входить до складу кореня

А нещадний;

Б неуспішний;

В нетутешній;

Г нечемний

  1. З’ясувати, в якому слові частка не виконує роль префікса

А нещасний;

Б неясний;

В нетямний;

Г нетривкий.
6. Визначити, в якому ряді слів прикметники з часткою не  пишуться окрема

А не/полярний, не/постійний, не/правдивий;

Б не/порядний, не/озорий, не/однаковий;

В не/старий, а молодий, не/радий, а сумний, вітер не/помітний;

Г не/правильний, не/обхідний, не/міцний.

 

Домашнє завдання
Зробити морфологічний розбір прикметника, як частини мови.
Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас.

завантаження...
WordPress: 22.84MB | MySQL:26 | 0,311sec